Zadar to drugie co do wielkości miasto Dalmacji i ważny ośrodek w regionie – poza portem, stocznią i lotniskiem posiada bogatą ofertę atrakcji turystycznych. Z tego też względu w 2016 roku został wyróżniony tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji”.

Brama Morska

Zwiedzanie rozpoczynamy w pobliżu Bramy Morskiej (Morska Vrata) – przy niej, na ostatnim przystanku, zatrzymuje się autobus z lotniska. Brama jest elementem XVI-wiecznych murów obronnych powstałych wokół miasta za rządów weneckich i dawniej stanowiła główne wejście do Zadaru. Tuż za bramą istnieje możliwość wspięcia się po schodach na mury – powstała na nich droga, którą możemy się przejść i podziwiać tutejsze ulice nieco z góry.

Brama Morska

zadar atrakcje

Widok z murów obronnych

Od Bramy Morskiej ruszamy na zachód, przechodząc obok romańskiego kościoła św. Chryzogona (patrona miasta), wzniesionego w XII wieku na miejscu starego, rzymskiego rynku. W jego wnętrzu, na ścianach, zachowały się XIII-wieczne freski.

zadar atrakcje

Kościół św. Chryzogona

zadar atrakcje

Ściana boczna kościoła

zadar atrakcje

Ulice Zadaru

Centrum starówki

Po kilku minutach spaceru w kierunku zachodnim dojdziemy do serca starego miasta – placu, przy którym usytuowane są jego największe atrakcje. Po lewej stronie zobaczymy budynek Muzeum Archeologicznego poświęconego historii Zadaru. Założono je w 1832 roku i obecnie jest to drugie najstarsze muzeum w kraju. Wystawy zawierają, między innymi, znaleziska z północnej Dalmacji z czasów rzymskich, a nawet z paleolitu i neolitu – biżuterię, garnki, różne rodzaje broni.

zadar atrakcje

Budynek Muzeum Archeologicznego

Tuż obok zobaczymy kościół Najświętszej Marii Panny z charakterystyczną dzwonnicą z 1105 roku oraz zabudowania klasztoru benedyktynek.

zadar atrakcje

Cerkiew św. Marii

Symbolem Zadaru i jednym z jego charakterystycznych budynków jest położony po drugiej stronie placu kościół św. Donata, sąsiadujący z katedrą św. Anastazji.

Pozostałości rzymskiego forum

Kościół św. Donata (Crkva sv. Donata) wybudowano w IX wieku w stylu wczesnoromańskim w kształcie rotundy. Inicjatorem był biskup Zadaru, Donat, którego pochowano tu po śmierci (w XIX wieku ciało przeniesiono do katedry). Świątynię usytuowano w pobliżu dawnego forum rzymskiego, a do jej konstrukcji użyto fragmentów wcześniejszych, rzymskich budowli (w tym w całości dwie antyczne kolumny umieszczono wewnątrz kościoła). Obecnie w środku nie ma żadnego wyposażenia, a obiekt służy jedynie do celów turystycznych.

zadar atrakcje

Cerkiew św. Donata i wieża katedry św. Anastazji

zadar atrakcje

Wnętrze kościoła św. Donata

zadar atrakcje

Układ sklepienia

zadar atrakcje

Widok z góry na posadzkę

W okolicy cerkwi rozciąga się dawne rzymskie forum z I w. p.n.e., zbudowane na planie prostokąta. Kiedyś stanowiło jedno z najważniejszych miejsc w Zadarze – zawierało liczne warsztaty rzemieślnicze oraz budynki publiczne. Dziś zostały po nich ruiny – fundamenty oraz dwie kolumny korynckie. Część znalazła się pod murami cerkwi św. Donata.

zadar atrakcje

Cerkiew św. Donata i pozostałości Forum Rzymskiego

zadar atrakcje

Widok z wieży na Forum Rzymskie

zadar atrakcje

Mini-targ wzdłuż muru bocznego katedry

Wzniesiona tuż obok katedra św. Anastazji powstała w XII-XIII wieku, ale jej najstarszą część datuje się nawet trzy wieku wcześniej. Naszą uwagę zwraca jej fasada, zwrócona na zachód, uważana za najpiękniejszą w całej Dalmacji. Wnętrze jest dość surowe, z zachowanymi gdzieniegdzie XIII-wiecznymi malowidłami ściennymi. Umieszczono tu także kamienny sarkofag św. Anastazji oraz szczątki biskupa Donata. Warto też zobaczyć gotyckie stalle z XV wieku oraz XIII-wieczny obraz.

zadar atrakcje

Fasada katedry

zadar atrakcje

Portal

zadar atrakcje

Wnętrze katedry

zadar atrakcje

Krzyż w katedrze

Z katedry kierujemy się na północny zachód, napotykając po drodze na niewielki kościół Matki Boskiej od Zdrowia z XVIII wieku. Idąc dalej dochodzimy w końcu do promenady nadmorskiej, ciągnącej się wokół całej starówki.

zadar atrakcje

Kościół Matki Boskiej od Zdrowia

zadar atrakcje

zadar atrakcje

Promenada nadmorska

Organy Morskie i promenada

Znajdziemy tu też oryginalną atrakcję turystyczną (jedyną taką na świecie) – Organy Morskie. Zajmują 70 metrów nabrzeża i składają się z systemu rur schowanych pod posadzką. Gdy uderza w nie woda i wlewa się do wnętrza, tworzą się charakterystyczne dźwięki, nazywane „muzyką morza”. Na zewnątrz wygląda to bardzo niepozornie – dźwięk wydobywa się bowiem z widocznych w promenadzie dziur. Otwarcie organ miało miejsce 15 kwietnia 2015 roku.

Organy Morskie – bardzo niepozorne

Zielny Trg

Plac Narodowy

Wędrujemy promenadą na południe, którą dochodzimy do placu (Zielni Trg), w pobliżu cerkwi Donata i starego forum.

Widok od strony targu na cerkiew św. Marii

Powrót do katedry i kościoła św. Donata

Stąd przechodzimy na ulicę Szeroką, która zaprowadzi nas do drugiego najważniejszego miejsca w mieście – Placu Narodowego (Narodni Trg). Powstała w średniowieczu przestrzeń stanowiła centrum świeckiego życia i administracji. Dominującymi budynkami są tutaj Ratusz, wzniesiony w 1834 roku na miejscu starego ratusza, oraz budynek Straży Miejskiej z XVI wieku z charakterystyczną wieżą zegarową.

Ulica Szeroka

Maraschino!

Wędrówka ulicami

Narodni Trg

Wieża zegarowa

Podążamy dalej ulicą Szeroką, napotykając po drodze na XVII-wieczny kościół św. Szymona (jednego z patronów Zadaru). W jego wnętrzu umieszczono sarkofag z relikwiami świętego.

Spacer po mieście

Kamienice Zadaru

Detale architektoniczne

Kościół św. Szymona

Zaledwie kilka minut spaceru dzieli nas od późnorenesansowej Bramy Lądowej (Kapnena Vrata) z czasów weneckich. Po jej przejściu rozpościera się przed nami przystań jachtowa Foša.

Brama Lądowa

Widok na bramę i przystań

Jak dostać się do Zadaru

Jedyną lowcostową linią oferującą loty z Polski (a konkretnie z Poznania, Gdańska, Wrocławia i Krakowa) do Zadaru jest Ryanair. Kalendarz na stronie irlandzkiej linii lotniczej pozwala dla tych kierunków wybrać terminy od maja do października.

Z zadarskiego lotniska pod mury starego miasta (pod Bramę Morską) dostaniecie się miejskim autobusem. Bilet kosztuje 25 kun i kupuje się go bezpośrednio u kierowcy (płatność wyłącznie gotówką!). Rozkład jazdy dopasowany jest do harmonogramu przejazdu (szczegóły na stronie lotniska).

Inną opcją jest lot do Splitu oferowany przez Wizz Air. Loty odbywają się z Katowic i Warszawy-Okęcia i dostępne są mniej więcej od połowy czerwca do połowy września. Ze Splitu do Zadaru dojedziecie autokarem, a rozkłady jazdy oraz cenniki znajdziecie tutaj oraz tutaj. Na obu stronach dokonacie też zakupu biletów online.