Zadar to drugie co do wielkości miasto Dalmacji i ważny ośrodek w regionie – poza portem, stocznią i lotniskiem posiada bogatą ofertę atrakcji turystycznych. Z tego też względu w 2016 roku został wyróżniony tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji”.

Brama Morska

Zwiedzanie rozpoczynamy w pobliżu Bramy Morskiej (Morska Vrata) – przy niej, na ostatnim przystanku, zatrzymuje się autobus z lotniska. Brama jest elementem XVI-wiecznych murów obronnych powstałych wokół miasta za rządów weneckich i dawniej stanowiła główne wejście do Zadaru. Tuż za bramą istnieje możliwość wspięcia się po schodach na mury – powstała na nich droga, którą możemy się przejść i podziwiać tutejsze ulice nieco z góry.

Brama Morska

zadar atrakcje

Widok z murów obronnych

Od Bramy Morskiej ruszamy na zachód, przechodząc obok romańskiego kościoła św. Chryzogona (patrona miasta), wzniesionego w XII wieku na miejscu starego, rzymskiego rynku. W jego wnętrzu, na ścianach, zachowały się XIII-wieczne freski.

zadar atrakcje

Kościół św. Chryzogona

zadar atrakcje

Ściana boczna kościoła

zadar atrakcje

Ulice Zadaru

Centrum starówki

Po kilku minutach spaceru w kierunku zachodnim dojdziemy do serca starego miasta – placu, przy którym usytuowane są jego największe atrakcje. Po lewej stronie zobaczymy budynek Muzeum Archeologicznego poświęconego historii Zadaru. Założono je w 1832 roku i obecnie jest to drugie najstarsze muzeum w kraju. Wystawy zawierają, między innymi, znaleziska z północnej Dalmacji z czasów rzymskich, a nawet z paleolitu i neolitu – biżuterię, garnki, różne rodzaje broni.

zadar atrakcje

Budynek Muzeum Archeologicznego

Tuż obok zobaczymy kościół Najświętszej Marii Panny z charakterystyczną dzwonnicą z 1105 roku oraz zabudowania klasztoru benedyktynek.

zadar atrakcje

Cerkiew św. Marii

Symbolem Zadaru i jednym z jego charakterystycznych budynków jest położony po drugiej stronie placu kościół św. Donata, sąsiadujący z katedrą św. Anastazji.

Pozostałości rzymskiego forum

Kościół św. Donata (Crkva sv. Donata) wybudowano w IX wieku w stylu wczesnoromańskim w kształcie rotundy. Inicjatorem był biskup Zadaru, Donat, którego pochowano tu po śmierci (w XIX wieku ciało przeniesiono do katedry). Świątynię usytuowano w pobliżu dawnego forum rzymskiego, a do jej konstrukcji użyto fragmentów wcześniejszych, rzymskich budowli (w tym w całości dwie antyczne kolumny umieszczono wewnątrz kościoła). Obecnie w środku nie ma żadnego wyposażenia, a obiekt służy jedynie do celów turystycznych.

zadar atrakcje

Cerkiew św. Donata i wieża katedry św. Anastazji

zadar atrakcje

Wnętrze kościoła św. Donata

zadar atrakcje

Układ sklepienia

zadar atrakcje

Widok z góry na posadzkę

W okolicy cerkwi rozciąga się dawne rzymskie forum z I w. p.n.e., zbudowane na planie prostokąta. Kiedyś stanowiło jedno z najważniejszych miejsc w Zadarze – zawierało liczne warsztaty rzemieślnicze oraz budynki publiczne. Dziś zostały po nich ruiny – fundamenty oraz dwie kolumny korynckie. Część znalazła się pod murami cerkwi św. Donata.

zadar atrakcje

Cerkiew św. Donata i pozostałości Forum Rzymskiego

zadar atrakcje

Widok z wieży na Forum Rzymskie

zadar atrakcje

Mini-targ wzdłuż muru bocznego katedry

Wzniesiona tuż obok katedra św. Anastazji powstała w XII-XIII wieku, ale jej najstarszą część datuje się nawet trzy wieku wcześniej. Naszą uwagę zwraca jej fasada, zwrócona na zachód, uważana za najpiękniejszą w całej Dalmacji. Wnętrze jest dość surowe, z zachowanymi gdzieniegdzie XIII-wiecznymi malowidłami ściennymi. Umieszczono tu także kamienny sarkofag św. Anastazji oraz szczątki biskupa Donata. Warto też zobaczyć gotyckie stalle z XV wieku oraz XIII-wieczny obraz.

zadar atrakcje

Fasada katedry

zadar atrakcje

Portal

zadar atrakcje

Wnętrze katedry

zadar atrakcje

Krzyż w katedrze

Z katedry kierujemy się na północny zachód, napotykając po drodze na niewielki kościół Matki Boskiej od Zdrowia z XVIII wieku. Idąc dalej dochodzimy w końcu do promenady nadmorskiej, ciągnącej się wokół całej starówki.

zadar atrakcje

Kościół Matki Boskiej od Zdrowia

zadar atrakcje

zadar atrakcje

Promenada nadmorska

Organy Morskie i promenada

Znajdziemy tu też oryginalną atrakcję turystyczną (jedyną taką na świecie) – Organy Morskie. Zajmują 70 metrów nabrzeża i składają się z systemu rur schowanych pod posadzką. Gdy uderza w nie woda i wlewa się do wnętrza, tworzą się charakterystyczne dźwięki, nazywane „muzyką morza”. Na zewnątrz wygląda to bardzo niepozornie – dźwięk wydobywa się bowiem z widocznych w promenadzie dziur. Otwarcie organ miało miejsce 15 kwietnia 2015 roku.

Organy Morskie – bardzo niepozorne

Zielny Trg

Plac Narodowy

Wędrujemy promenadą na południe, którą dochodzimy do placu (Zielni Trg), w pobliżu cerkwi Donata i starego forum.

Widok od strony targu na cerkiew św. Marii

Powrót do katedry i kościoła św. Donata

Stąd przechodzimy na ulicę Szeroką, która zaprowadzi nas do drugiego najważniejszego miejsca w mieście – Placu Narodowego (Narodni Trg). Powstała w średniowieczu przestrzeń stanowiła centrum świeckiego życia i administracji. Dominującymi budynkami są tutaj Ratusz, wzniesiony w 1834 roku na miejscu starego ratusza, oraz budynek Straży Miejskiej z XVI wieku z charakterystyczną wieżą zegarową.

Ulica Szeroka

Maraschino!

Wędrówka ulicami

Narodni Trg

Wieża zegarowa

Podążamy dalej ulicą Szeroką, napotykając po drodze na XVII-wieczny kościół św. Szymona (jednego z patronów Zadaru). W jego wnętrzu umieszczono sarkofag z relikwiami świętego.

Spacer po mieście

Kamienice Zadaru

Detale architektoniczne

Kościół św. Szymona

Zaledwie kilka minut spaceru dzieli nas od późnorenesansowej Bramy Lądowej (Kapnena Vrata) z czasów weneckich. Po jej przejściu rozpościera się przed nami przystań jachtowa Foša.

Brama Lądowa

Widok na bramę i przystań

Jak dostać się do Zadaru

Jedyną lowcostową linią oferującą loty z Polski (a konkretnie z Poznania i Krakowa) do Zadaru jest Ryanair, jednak kalendarz na stronie irlandzkiej linii lotniczej pozwala dla tych kierunków wybrać terminy jedynie do 24 października 2019 r. Mamy nadzieję, że połączenia zostaną wznowione na przełomie wiosny i lata 2020.

Z zadarskiego lotniska pod mury starego miasta (pod Bramę Morską) dostaniecie się miejskim autobusem. Bilet kosztuje 25 kun i kupuje się go bezpośrednio u kierowcy (płatność wyłącznie gotówką!). Rozkład jazdy dopasowany jest do harmonogramu przejazdu (szczegóły na stronie lotniska).

Inną opcją jest lot do Splitu oferowany przez Wizz Air. Loty odbywają się z Katowic i Warszawy-Okęcia i dostępne są mniej więcej od połowy czerwca do połowy września. Ze Splitu do Zadaru dojedziecie autokarem, a rozkłady jazdy oraz cenniki znajdziecie tutaj oraz tutaj. Na obu stronach dokonacie też zakupu biletów online.