Stany Zjednoczone Ameryki. Stolica masowego konsumpcjonizmu i finansjery światowej. Kraj, w którym spełniają się marzenia, rozwijają kariery, a krachy giełdowe niszczą całe majątki. W którym między miastami-olbrzymami rozciągają się pola kukurydzy i rozległe kaniony. Miejsce, o którym krążą niezliczone legendy.

Stany znajdują się chyba na liście marzeń każdego podróżnika, na naszej też oczywiście nie mogło ich zabraknąć. Wyjazd do USA to duża wyprawa – wymaga wcześniejszych przygotowań, posiadania wizy, orientacji: co, gdzie i kiedy. Podsuwamy Wam najważniejsze informacje, które przydadzą się do zaplanowania wycieczki.

Widok na Dolny Manhattan

1. Wiza

Obywatele polscy, aby zostać wpuszczonym na teren USA (nawet podczas lotu z przesiadką w Stanach), muszą posiadać w paszporcie amerykańską wizę. Najpopularniejsze rodzaje wiz nieimigracyjnych to B1 (służbowa/biznesowa) oraz B2 (turystyczna). W praktyce wizy te są często łączone i wydawane jako jedna wiza: B1/B2 (nawet jeśli we wniosku zaznaczymy inaczej).

Sporo ludzi rezygnuje ze swoich planów związanych z wyjazdem do USA, ponieważ boją się, czy w ogóle dostaną wizę lub po prostu przeraża ich czas, jaki musieliby poświęcić na jej wyrobienie. Wypełnienie wszystkich formularzy zajęło nam ok. 75 minut, a rozmowa w ambasadzie w Warszawie (alternatywnie na miejsce rozmowy można wybrać jeszcze konsulat w Krakowie) trwała może z 2 minuty. Przy „nagrodzie” jaką jest 10-letnia wiza, chyba nie jest to wielkie poświęcenie ani marnotrawstwo czasu.

Proces aplikacji o wizę bardzo szczegółowo opisany został pod tym linkiem.

W skrócie: wypełniamy formularz, załączamy elektroniczną wersję zdjęcia, uiszczamy opłatę w wysokości 160$ i umawiamy datę i godzinę spotkania z konsulem.

AKTUALIZACJA!!!

11 listopada 2019 r. Polska została włączona do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program – VWP). W związku z tym osoby udające się do USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 90 dni nie muszą posiadać wizy amerykańskiej, ale zobowiązani są do rejestracji w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization – ESTA), który dostępny jest na stronie: https://esta.cbp.dhs.gov (istnieje możliwość wybrania polskiej wersji językowej w prawym górnych rogu strony). Osoby, które posiadają ważną wizę amerykańską nie muszą rejestrować się w systemie ESTA. Opłata za złożenie i rozpatrzenie wniosku ESTA wynosi 14$ (płatność wyłącznie kartą kredytową lub za pośrednictwem PayPal).

2. Pieniądze i ceny

Oficjalną walutą jest dolar amerykański (USD), na dzień dzisiejszy 1 USD=3,78 PLN

1 USD=100 centów

$ $ $

Ceny są wyższe niż w Polsce, przykładowo (ceny obowiązujące w NYC, Waszyngtonie, Filadelfii):
– woda 1l – 1-1,5 USD
– kubek kawy – od 2 USD
– ciastko z piekarni – 1-1,5 USD
– coca-cola 0,5l – 1,5 USD
– pizza – 10-12 USD
– zestaw obiadowy (burger+frytki+napój) – od 7-8 USD
– pokój 2-osobowy w hostelu – od 80-90 USD/noc

3. Jak dotrzeć

Jedną z najtańszych opcji lotu do USA jest podróż linią Norwegian z Oslo do Nowego Jorku (do Oslo dostaniemy się tanio z Gdańska, Krakowa lub Warszawy Norwegianem lub Wizzairem) – ceny biletów zaczynają się już od 800 PLN w dwie strony.

Poza tym, do Stanów latają z Polski między innymi LOT (loty bezpośrednie), Lufthansa, Austrian Airlines, SAS, Finnair, British Airways – tu ceny są już wyższe i zaczynają się od około 1600 PLN (w klasie ekonomicznej).

4. Czym się poruszać

USA to przeogromny kraj, wiele rozległych aglomeracji miejskich. W poszczególnych stanach funkcjonowanie środków transportu różni się od siebie. Podstawowe z nich to:

Autobusy – kursują pomiędzy największymi miastami w kraju, najpopularniejsi przewoźnicy to Megabus (z którego korzystaliśmy i polecamy – ceny biletów zaczynają się już od kilku $) i Greyhound (kursują z jednego krańca kraju na drugi – ceny biletów od kilkudziesięciu $). Im szybciej zamówi się bilet, tym jest on tańszy.

Wynajem samochodu – zalecany, jeśli chcecie poruszać się na dużych odległościach, poza miastami (zwiedzanie Parków Narodowych i mniejszych miejscowości). Z ważną wizą można jeździć na polskim prawie jazdy, nie ma potrzeby posiadania prawa międzynarodowego. Trzeba za to mieć ukończone 21 lat i posiadać kartę kredytową.

Samoloty – bezcenne przy przemieszczaniu się na bardzo duże odległości; popularny środek transportu wśród Amerykanów, którzy nie lubią tłuc się Greyhoundem ponad dobę lub nie chcą jechać samochodem. Loty krajowe po USA obsługują między innymi American Airlines i JetBlue.

5. Społeczeństwo

Społeczeństwo Stanów Zjednoczonych jest bardzo zróżnicowane – 72% to ludzie biali (w tym ok. 17% Latynosi), ludność czarna stanowi ok. 13%, Azjaci 5%, a mieszkańcy rdzenni to mniej niż 1% populacji.

Około 80% społeczeństwa zamieszkuje ogromne aglomeracje miejskie.

Rolę języka narodowego pełni język angielski. Drugim najczęściej używanym językiem jest hiszpański (ok. 30% mieszkańców Kalifornii używa go jako mowy ojczystej).

6. Inne ważne informacje

  • zmiana strefy czasowej – po przylocie do USA musimy pamiętać, żeby przestawić zegarki od 6 (np. w NYC, Waszyngton DC) do nawet 12 (w Honolulu) godzin wstecz;
  • w USA używa się innych gniazdek – uniwersalne przejściówki najlepiej zakupić przed wyjazdem w Polsce;
  • fast-foody są wszędzie; w dzielnicy może nie być sklepu spożywczego, ale knajpy z podłym, tłustym żarciem nie może zabraknąć;
  • ceny w barach, restauracjach, a nawet w sklepach często nie zawierają podatku; podatek do produktów i usług z reguły dolicza się dopiero na paragonie (więc nie zdziwcie się, jeśli za wszystko zapłacicie więcej, niż kalkulowaliście podczas zakupów).