Trogir to nieduże miasto portowe w Dalmacji, które turystom głęboko zapada w serce i pamięć. Tym, co od razu przykuwa naszą uwagę, jest jego położenie – cała starówka mieści się na wyspie połączonej ze stałym lądem mostem. Klimat starych zabudowań, wąskich ulic i drobnych sklepów z oryginalnymi pamiątkami corocznie w sezonie wakacyjnym przyciąga tłumy odwiedzających.

Trogir został założony przez greckich kolonistów w III w. p.n.e. i wkrótce po tym stał się znaczącym portem morskim. W czasach średniowiecznych był rozwiniętym centrum gospodarczym Dalmacji. Już w wieku XIX stanowił cel wycieczek turystycznych, jednak to w ostatnich latach przeżywa swoją największą popularność.

Katedra św. Wawrzyńca

W drodze na starówkę czeka nas przejście przez Most Trogirski oraz Bramę Północną (znaną też jako Brama Lądowa) z rzeźbą św. Jana, patrona Trogiru. Jej przekroczenie wprowadza nas w świat chłodnych, wąskich uliczek i zaułków.

trogir atrakcje

Brama Lądowa

trogir atrakcje

Dziedziniec za bramą

Już chwilę później znajdujemy się w pobliżu największej atrakcji – katedry św. Wawrzyńca. Świątynię wzniesiono w XII wieku na ruinach starego kościoła, zniszczonego przez Saracenów.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów budowli i zarazem najcenniejszych dzieł sztuki romańskiej w Chorwacji jest wyrzeźbiony w 1240 r. marmurowy portal. Umieszczono w nim postacie aniołów i świętych oraz figury Adama i Ewy stojących na lwach po obu stronach wejścia.

trogir atrakcje

Widok na katedrę i Wieże Zegarową

trogir atrakcje

Portal wejściowy

Katedra składa się z trzech naw, a do jej bogatego wyposażenia należą, między innymi, barokowy ołtarz, rzeźbione, drewniane stalle oraz ośmiokątna ambona z XIII wieku.

trogir atrakcje

Wnętrze katedry

trogir atrakcje

Jedna z kaplic

Biała wieża katedralna widoczna jest praktycznie z każdego punktu w mieście. Budowano ją od 1405 r. przez prawie 200 lat, stąd jej pierwsze piętro przedstawia wczesny styl gotycki, drugie – gotyk wenecki, a najwyższe – późny renesans.

Bilet wstępu do katedry – 25 kun; w niedzielę i święta można ją zwiedzić za darmo po Mszy Św.

trogir atrakcje

Wieża katedralna

trogir atrakcje

Wieża od strony placu

Pałac Ćipiko

Naprzeciw wejścia do katedry widoczna jest fasada pałacu renesansowego z XV wieku. Wybudowano go dla najzamożniejszej rodziny w mieście – Ćipiko. Fasada zwraca naszą uwagę zdobionym wykończeniem okien oraz balustradą z jasnego kamienia. Między łukami dostrzeżemy rzeźbione twarze aniołów.

trogir atrakcje

Fasada pałacu

trogir atrakcje

Kręcimy się po starówce

Plac Jana Pawła II

Główny plac miasta położony przed katedrą nosi nazwę Trg Ivana Pavla II. Wieczorami w ogródkach restauracyjnych przesiadują tu turyści, nierzadko też odbywają się koncerty i inne występy artystyczne. W otoczeniu placu warto zwrócić uwagę Ratusz, przypominający nieco wyglądem weneckie pałace, oraz XV-wieczną Wieżę Zegarową.

trogir atrakcje

Plac Jana Pawła II

trogir atrakcje

Dziedziniec Ratusza

trogir atrakcje

Ratusz

trogir atrakcje

Studnia pośrodku dziedzińca

trogir atrakcje

Wieża Zegarowa

Spacer starówką

Trogir to wymarzone miasto dla wszystkich, którzy uwielbiają spokojne spacery wąskimi ulicami, pośród kamiennych murów. Starówka jest nieduża i bardzo szybko, intuicyjnie można się zorientować co do położenia jej najważniejszych punktów.

Wieża widoczna z bocznej ulicy

Przedzieramy się przez ulice Trogiru

Brama muzeum przy głównym placu

W rozchodzących się, ciasnych uliczkach znajdujemy kolejne kościoły, dawne pałacyki szlacheckich rodów, małe kawiarenki i restauracje z owocami morza. Trogir urzeka leniwą, śródziemnomorską atmosferą oraz klimatycznymi miejscami. Człowiek ma ochotę zagłębić się w nim i zagubić choć na trochę.

Jeden z kościołów starówki

…i kolejny

Wieczorne ulice

Promenada

Gdy już wypełźniemy z labiryntu uliczek, na południu wyspy naszym oczom ukaże się szeroka promenada nadmorska, która właściwie ciągnie się wzdłuż prawie całej wyspy. Rozciąga się stąd widok na morze oraz położoną nieopodal wyspę Čiovo.

Promenada z widoczną z daleka fortecą

Promenada wieczorem

Nocne życie turysty

Przy promenadzie ozdobionej palmami cumują statki wycieczkowe oraz jachty. Powstały tam liczne restauracje i kawiarnie z ogródkami dla turystów. Zwróćmy uwagę na fasady znajdujących się tam kamienic i pałacyków.

Fasady kamienic

Okiennice

Forteca Kamerlengo

Na zachodnim krańcu promenady wznosi się XIV-wieczna budowla obronna, która z początku służyła za siedzibę weneckiego gubernatora. Obecnie przekształcono ją w muzeum. Do zwiedzania dostępna jest także baszta, z której można zobaczyć całą promenadę oraz część zabudowań miasta.

Bilet wstępu do fortecy – 25 kun.

Twierdza Kamerlengo

Wyspa Čiovo

Kierując się na południowy zachód starówki dotrzemy Bramy Morskiej oraz mostu, który łączy Trogir z kolejną (dużo większą) wyspą Čiovo. Jest tam zdecydowanie mniej tłumów i turystycznej wrzawy. Jest to też najlepsze miejsce do podziwiania widoku na południową część Trogiru.

Brama Morska

Most na wyspę

Wyspa Čiovo

Jak dostać się do miasta

Lotniskiem najbliżej położonym Trogiru jest port lotniczy w Splicie (choć w gruncie rzeczy w linii prostej bliżej z niego do Trogiru niż do Splitu). O tym, jak się tam dostać z Polski, napisaliśmy w tym wpisie.

Jeśli znajdujecie się w innej części Chorwacji (np. wylądowaliście w Zadarze), skorzystać możecie z rozbudowanej siatki połączeń autokarowych. Rozkłady jazdy oraz cenniki znajdziecie tutaj oraz tutaj. Na obu stronach dokonacie też zakupu biletów online.

Zacumowane nad wodą łodzie

Starówka Trogiru widoczna z wyspy Čiovo

Jedzenie i nocleg

Na koniec jeszcze jedna istotna informacja: Trogir uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Ze strony turystycznej ma w zasadzie prawie same zalety (historyczne zabytki, klimatyczne miejsca, rozbudowana baza noclegowa, liczne restauracje) i jedną, zasadniczą wadę – ceny. Ceny w Trogirze są kosmiczne. Średnia cena za jedno danie obiadowe (mięso + frytki + sałatka) to w przeliczeniu około 100-120 PLN. Pokój dwuosobowy na wyspie to wydatek rzędu 200-300 PLN za noc.

Znaleźliśmy na to sposób. Dużo taniej wyszło nam wynająć pokój w odległości ok. 1,5 km od wyspy (20 minut pieszo). Przed wejściem na most od strony lądu znajdziemy też targowisko z miejscowymi przysmakami, owocami, warzywami, miodami, alkoholem. Stoi tam też kilka budek z jedzeniem – ceny dużo niższe niż na wyspie i można się najeść do syta.

Trogir, całkiem tu ładnie 🙂