Przez wielu turystów Tavira uważana jest za najpiękniejsze miasto w Algarve. Położona po obu stronach rzeki Giláo urzeka bogactwem zabytków i kolorowych kamienic, a przy tym wydaje się być cicha i skromna, pozbawiona zgiełku wielkich miast i niezadeptana przez przybyszów. Pomimo swojej popularności, Tavira przeciwstawiła się temu wszystkiemu, co niesie z sobą turystyka masowa – zamiast w fast-foodach jada się tu w małych restauracjach, nie znajdziemy też ogromnych kompleksów hotelowych z basenami. Jest za to cała masa starych, podniszczonych kamienic, ulic z bruku i fasad zdobionych kolorowymi azulejos.

Ulice Taviry

Zwiedzanie rozpoczynamy od spaceru brzegiem rzeki, wzdłuż którego dojdziemy do mostu Ponte Roma, wybudowanego jeszcze przez Rzymian i łączącego dwie części miasta.

Wejście na most

Przechodzimy mostem na południowy brzeg rzeki, z którego mamy widok na stare miasto (po jej drugiej stronie). Przy okazji zagłębiamy się nieco w kolorowe uliczki, kierując się na wschód.

Po drugiej stronie mostu

Po około 150 metrach przeprawiamy się z powrotem na południe dzięki drugiemu z mostów. Tym sposobem znajdujemy się w okolicy miejskiego marketu oraz ogrodów (Jardim Público de Tavira) – miejsca spotkań mieszkańców oraz przyjemnego miejsca do odpoczynku w cieniu drzew.

Budynek hali targowej…

… i jego wnętrze

Sklepik z pamiątkami

Kierując się dalej na zachód dochodzimy do Praça de República – głównego placu w mieście. Mieszczą się tu najbardziej eleganckie lokale – restauracje, kawiarnie i sklepy. Stąd mamy już tylko rzut beretem na starówkę.

Praca de Republica

Skręcamy w ulicę Largo de Misericórdia, która doprowadzi nas do Igreja da Misericórdia – Kościoła Miłosierdzia, zbudowanego w XVI wieku, w stylu renesansowym. Samo wejście do środka jest dość niezwykłe, gdyż zaraz po przekroczeniu progu świątyni znajdujemy się w okolicy ołtarza głównego, który położony jest sporo wyżej od pozostałej części kościoła. Chwilę zajmuje nam orientacja w terenie, po czym schodzimy w dół do nawy bocznej, której ściany pokrywają niebieskie azulejos, ukazujące sceny z życia Chrystusa.

Igreja de Misericordia

Wnętrze kościoła

Ołtarz główny

Polecamy także wspiąć się na wieżę kościoła, z widokiem na okoliczne kamienice. Tuż obok, w białym, podłużnym budynku, umieszczono Muzeum Miejskie.

Widok na Muzeum Miejskie z wieży

Widok z okna wieży

Idziemy dalej na południe Largo de Misericórdia, która prowadzi nas pod górę aż do Igreja de Santa Maria do Castelo – XIII-wiecznego, gotyckiego kościoła Najświętszej Marii Panny. Świątynię wzniesiono prawdopodobnie po wyzwoleniu miasta spod panowania Maurów na miejscu dawnego meczetu.

Wrota kościoła

Wnętrze świątyni

Kaplice boczne

Ściany wyłożone azulejo

Tuż obok kościoła zobaczymy ruiny VIII-wiecznego zamku – pozostałości po panowaniu Maurów. Wewnątrz murów utworzono ogrody pełne pachnących, wielobarwnych kwiatów oraz drzew, które raczą nas swoim chłodnym cieniem. Warto też wspiąć się na mury, z których rozprzestrzenia się widok na całe miasto, okoliczne kościoły oraz rzekę Giláo.

Ruiny zamku

Widok z murów

Wybieramy się także nieco na południe, w kierunku Igreja de Santiago oraz pobliskich ogrodów.

Igreja de Santiago

Kogucik

Convento de Nossa Senhora da Graca

Panorama miasta

Tavira jest idealnym miejscem, by zagubić się wśród wąskich, klimatycznych uliczek, oglądać życie tutejszych ludzi oraz odkrywać magiczne zakątki, małe kościółki i kamienice pokryte barwnymi azulejos.

Uliczki Taviry

Azulejos

Jedna ze świątyń Taviry

Dla zwiedzających dostępna jest także Torre de Tavira – wieża wodna z zegarem, tuż obok Igreja de Santa Maria do Castelo. Niedawno zamontowano w niej câmara oscura, która prezentuje 360-stopniową panoramę miasta.

Bilety wstępu:

  • Castelo – wejście darmowe
  • Igreja da Misericórdia – w godzinach 9.00-18.00; cena: 3 euro
  • Igreja de Santa Maria do Castelo – w godzinach 10.00-13.00; 14.00-18.00; cena: 2 euro
  • bilet łączony do obu kościołów + na obie wieże kościelne: 4 euro
  • câmara oscura – w godzinach 8.00-18.00; cena: 6 euro