Tanzania uważana jest za jeden z najbardziej fascynujących krajów Afryki. Podróżnym oferuje, między innymi, liczne Parki Narodowe z przebogatą fauną (w tym najsłynniejszy Park Serengeti), legendarny szczyt Kilimandżaro, a także kuszącą wyspę uważaną przez wielu za raj na Ziemi, czyli Zanzibar.

Wbrew wszelkim obawom Tanzania nie jest krajem niedostępnym, czy tak dalekim, by trudno się było do niego dostać i go zwiedzić. Zapraszamy do zapoznania się z wpisem, który nieco przybliży Wam ten piękny kraj i (mamy nadzieję) sprawi, że Tanzania stanie się dla Was bardziej przystępna.

 1. Wiza

Wizę otrzymuje się bez problemów na lotnisku, po wylądowaniu – koszt 50$. Nie musimy załatwiać żadnych dokumentów przed wylotem.

Najpierw wypełniamy dostępne przed kontrolą paszportową blankiety, wpisując swoje dane, podchodzimy do okienka, gdzie kamerką robią nam zdjęcie i wklejają wizę do paszportu. Czas całej operacji to około 30 minut.

 1. Pieniądze i ceny

Oficjalną walutą jest szyling tanzański (TZS).

1 PLN = 609 TZS (w przybliżeniu podane ceny dzielimy na 600)

Na wymianę na miejscu najlepiej mieć z sobą USD, euro lub funty brytyjskie.

Przykładowe ceny:

– woda mineralna 1,5l – 1000 TZS (1,6 PLN)

– puszka Coca-Coli – 1500 TZS (2,4 PLN)

– zestaw obiadowy (ryba/mięso i frytki z sałatką) – 10 000 TZS (16 PLN)

– nocleg w hostelu (pokój 2-osobowy z łazienką) – od ok. 50 PLN

Warto zaznaczyć, że w wielu miejscach nie ma opcji płatności kartą, za to możemy zapłacić zarówno banknotami TZS, jak i USD.

 1. Transport

Najszybszym środkiem transportu pomiędzy dużymi miastami wewnątrz kraju, a także między lądem a Zanzibarem, jest samolot. Z dostępnych linii są, m.in. PrecisionAir, Zanair, Flightlink oraz FastJet. Ceny biletów zakupionych stosownie wcześniej nie są zbyt wygórowane (do kilkudziesięciu dolarów). Poza tym istnieją też linie autobusowe – co prawda autobusy są klimatyzowane i niedrogie (w granicach kilkudziesięciu złotych), ale podróż trwa długo i odbywa się tylko i wyłącznie w ciągu dnia (nie jeździ się nocą).

Na terenie Tanzanii funkcjonuje też kolej, ale jazda starym składem z jednego końca kraju na drugi zajmuje 2-3 dni.

Ponadto między Dar es Salaam a Zanzibarem codziennie kursuje prom (ok. 20 USD).

Samolociki kursujące po Tanzanii przyjmują na pokład od kilku do kilkunastu pasażerów.

 1. Jak dotrzeć

Póki co nie doczekaliśmy się bezpośredniego połączenia rejsowego z Polski do Tanzanii. W związku z tym do wyboru pozostają trzy opcje:

 • połączenie rejsowe z Warszawy (z reguły z dwiema przesiadkami, najczęściej w Amsterdamie lub Zurychu i w Muskacie lub Nairobi) – cena: 2000-2500 zł,
 • loty czarterowe z Warszawy lub Wrocławia (często z postojem w Hurghadzie) – cena w opcji last minute: 1200-1600 zł,
 • wylot z innego europejskiego miasta (z tej opcji my skorzystaliśmy; wylot z Luksemburga z przesiadkami w Monachium i Muskacie kosztował ok. 900 zł na głowę, więc wybór był prosty).

 1. Szczepienia i profilaktyka przeciwmalaryczna

Przed podróżą do Tanzanii najlepiej wybrać się osobiście do Poradni Medycyny Podróży, gdzie można otrzymać najważniejsze informacje nt. bezpieczeństwa w podróży, potrzebne szczepienia oraz receptę na leki przeciwmalaryczne.
Od turystów wymaga się często (także na lotnisku lub przed przeprawą promową) zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze (tzw. „żółtej książeczki”). Zaleca się także profilaktykę przeciwmalaryczną – repelenty (w Polsce np. Mugga Deet 50%) oraz Malarone (pierwsza dawka 24-48 godzin przed przylotem, aż do siódmego dnia po powrocie).

 1. Społeczeństwo

Tanzania jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. 80% ludności pracuje w rolnictwie, ok. 10% w turystyce, reszta w przemyśle i usługach. Wskaźnik ubóstwa jest bardzo wysoki. Dzieci (głównie z obszarów wiejskich) cierpią często na niedożywienie i chroniczny głód.

68% społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa (żyje za mniej niż 1,25$ na dzień).

Świadomość polityczna jest tu niewielka i chociaż kraj oficjalnie należy do listy państw demokratycznych określa się go mianem „reżimu hybrydowego” – administracja przesiąknięta jest korupcją, ogromną ilość dochodów zjada aparat urzędniczy.

Ponad 60% ludności to chrześcijanie, ok. 35% – muzułmanie. Na co dzień trudno jest rozróżnić wyznawców różnych religii – kobiety ubierają się najczęściej w ogromne chusty, zakrywając także głowy. Ponadto obie religie uległy znacznej afrykanizacji i choć niecałe 2% wyznaje oficjalnie religie plemienne, to aż 35% odprawia pogańskie rytuały, mimo iż jest innego wyznania.

Najbardziej charakterystycznym plemieniem Czarnego Lądu są Masajowie – szczupli, wysocy, odziani w kolorowe (najczęściej czerwone) szaty, z włócznią w ręku, która ma ich chronić przed dziką zwierzyną. Zamieszkują północną Tanzanię oraz Kenię.

Chłopiec z plemienia Masajów w czasie przygotowania do rytuału inicjacji.

Masajski pasterz pędzący bydło na pastwisko.

 1. Język

Na terenie Tanzanii używa się około 100 języków, głównie z grupy bantu. W szkołach podstawowych językiem nauczania jest suahili, natomiast językiem wykładowym na uczelniach wyższych – angielski.

W miastach bez problemu można się porozumiewać w języku angielskim.

 1. Klimat

Klimat równikowy monsunowy, na wybrzeżu wilgotny, w głębi kraju – suchy.

Średnie temperatury powietrza przez cały rok oscylują w okolicy 30oC. W północnej części kraju występują dwie pory deszczowe (od marca do maja i od września do listopada), na pozostałym obszarze jedna – od listopada do kwietnia.

 1. Inne ważne informacje

Ruch w Tanzanii jest lewostronny.
W gniazdkach elektrycznych obowiązują wtyczki brytyjskie.