Singapur (w bezpośrednim tłumaczeniu „Miasto Lwa”) to jedno z najmniejszych oraz najzamożniejszych państw na świecie. Ulokowane w Azji południowo-wschodniej, na Półwyspie Malajskim, stanowi jeden z największych portów i centrów finansowych.

Przed podróżą do tego fascynującego kraju należy zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami, które pomogą nam spędzić czas bezpiecznie i bez większych problemów.

Singapurska marina

  1. Wiza

Na lotnisku otrzymujemy pieczątkę z pozwoleniem na 90-dniowy pobyt bez konieczności posiadania wizy. Potrzebny nam do tego paszport (ważny co najmniej 3 miesiące od daty rozpoczęcia pobytu) oraz wcześniej wypełniony druk z danymi osobistymi (druki te rozdają stewardessy już podczas lotu, jeśli nie, to znajdziemy je na lotnisku). Niestety musimy liczyć się z kolejką do stanowiska „Immigration” – czasem czeka się w niej ledwie kilka minut, ale niekiedy i godzinę lub więcej.

  1. Pieniądze i ceny

Oficjalną walutą jest dolar singapurski (SGD), na dziś 1 SGD=2,75 PLN.

1 SGD to 100 centów.

Ceny są trochę wyższe niż w Polsce, przykładowo:

– woda (0,5 l) – 1,00 SGD

– Coca-cola (0,33 l) – 1,50 SGD

– piwo (0,33 l) – 6 SGD

– posiłek w taniej restauracji (zazwyczaj ryż z kurczakiem) – od 10 SGD (niecałe 30 PLN)

– pokój w hostelu w pokoju wieloosobowym – od 27 SGD/noc (80-90 PLN)

– pokój w wypasionym hotelu z basenem – ok. 200-300 SGD/noc

Dolary singapurskie

  1. Transport publiczny

Sieć metra w Singapurze jest rozbudowana, można dzięki niej dotrzeć do każdej wybranej lokalizacji w państwie-mieście. Jest to też najtańszy i jeden z najszybszych sposobów na dostanie się z lotniska do centrum.

Gdy pierwszy raz korzystamy z metra (np. na lotnisku) kupujemy w automacie na stacji bilet na przejazd. Otrzymujemy kartę, na którą wczytana jest kwota na nasz przejazd. Kartę zachowujemy, gdyż możemy ją wielokrotnie doładowywać (do 30 dni). Cena pojedynczego przejazdu zależna jest od odległości (zazwyczaj wynosi od 1 do 3 SGD).

Stacja metra – lotnisko w Singapurze

W komunikacji miejskiej zakazane jest palenie, picie, jedzenie oraz wnoszenie durianów (śmierdzących owoców, popularnych w tym rejonie świata).

Z kolei na granicę singapursko-malezyjską najwygodniej dostać się autobusem linii CW1 ze stacji metra Kranji. Bilet kosztuje 1,50 SGD i można go kupić u kierowcy. Po stronie malezyjskiej autobus dowiezie nas do dworca Larkin w Johor Bahru.

Siatka singapurskiego metra

  1. Loty

Obecnie najtańszą opcją dostania się z Europy do Singapuru jest lot bezpośredni tanią linią lotniczą Scoot (www.flyscoot.com/en), która od czerwca uruchomiła połączenie Berlin-Tegel – Singapur – ceny rozpoczynają się od 340 euro w obie strony, aczkolwiek śledząc promocje można trafić na bilety nawet za 190 euro.

Najwygodniejszą trasą z Polski jest połączenie PLL LOT z Warszawy (Okęcie) do Singapuru – ceny rozpoczynają się od około 2000 PLN.

  1. Bezpieczeństwo

Singapur jest miastem bardzo bezpiecznym dla ludzi o dobrych intencjach. Przestępczość oscyluje gdzieś w okolicy 0%. Można spokojnie chodzić po ulicach nawet późnym wieczorem. Na pewno ma na to wpływ wymiar stosowanych kar za przestępstwa i przewinienia. W Singapurze do dziś najwyższą możliwą karą jest kara śmierci – między innymi za przemyt i handel narkotykami oraz morderstwo. Akceptowana przez prawo i wciąż zasądzana jest tu kara chłosty.

Ważna informacja dla wielbicieli gumy do żucia – żucie, a nawet wwiezienie gumy na teren Singapuru może być karane grzywną. Podobno jest to spowodowane tym, że kiedyś podróżny przykleił gumę w metrze na czujnik sterowanego automatycznie pociągu, przez co ten nie mógł zamknąć drzwi i ruszyć ze stacji.

  1. Społeczeństwo

Populacja Singapuru to około 5,6 mln ludzkiego koktajlu kulturowego. Największą grupę stanowią tu obywatele pochodzenia chińskiego (74%), malajskiego (13%), hinduskiego (9%) oraz euroazjatyckiego. W samym mieście istnieją dzielnice, w których poszczególne grupy odwzorowały swoje rodzime miejsca zamieszkania – tak więc znajdziemy tu między innymi  Little India, Chinatown oraz Dzielnicę Arabską. W całym mieście sąsiadują ze sobą świątynie buddyjskie, hinduskie, meczety oraz nieliczne kościoły chrześcijańskie. Ludzie żyją bez konfliktów na tle religijnym czy rasowym, w poczuciu poszanowania dla odmiennej kultury.

Little India

Chinatown

  1. Język

Językiem urzędowym oraz biznesowym jest angielski (obowiązuje także we wszystkich szkołach). Poza nim funkcjonują także: język malajski, mandaryński (chiński) oraz tamilski (hinduski).  W miarę napływu imigrantów (m.in. z Chin) powstała odmiana, nazywana Singlish – język-mozaika sklecony z podstawy angielskiego, połączonego z pozostałymi językami używanymi w Singapurze.

  1. Klimat

Singapur znajduje się w strefie klimatu równikowego. Przez cały rok temperatury utrzymują się na poziomie 25-35 stopni, przy wilgotności powietrza 75-80%. Najgorętsze miesiące to kwiecień, maj i październik. W porze monsunów (czerwiec-wrzesień oraz listopad-marzec) jest nieco chłodniej, ale deszczowo i bardziej wilgotno.