W początkach XX wieku San Sebastian (bask. Donostia) było popularnym kurortem tłumnie odwiedzanym przez zamożnych Hiszpanów, a nawet rodzinę królewską. Nazywane często „perła północy” jedno z największych miast Kraju Basków przyciąga turystów piaszczystymi plażami, położonymi nad zatoką w kształcie muszli, licznymi zabytkami oraz niesamowitymi widokami na pobliskie pasma górskie.

Wysiadamy z autobusu na dworcu w okolicy rzeki Urumea. Tuż obok znajdujemy punkt informacji turystycznej, z którego pobieramy darmową mapkę miasta. Przechodzimy zabytkowym mostem Maria Cristina na drugą stronę rzeki, z którego wchodzimy na De Bilbao Plaza, a z niego ulicą Alfonsa VIII w okolice katedry.

Most Maria Cristina

Catedral del Buen Pastor (Katedra Dobrego Pasterza)

Największa katedra w Kraju Basków została wzniesiona w XIX wieku, w stylu neogotyckim. Świątynia na planie łacińskiego krzyża inspirowana była architekturą katedry w Kolonii – w szczególności świadczy o tym wysoka, smukła dzwonnica nad fasadą główną.

Organy katedralne

Wnętrze jest dość surowe, przystrojone pojedynczymi rzeźbami i ołtarzami w stylu neogotyckim. Najciekawszym elementem wystroju są dwie ogromne rozety w transepcie i wszechobecne, wielokolorowe witraże. Wstęp wolny.

Wnętrze świątyni

Jeden z ołtarzy

Witraże

Stare miasto (Casco Viejo)

Najstarsza część Donostii, pochodząca z XII wieku, zajmuje niedużą powierzchnię na planie miasta. Gąszcz starych, zacienionych uliczek, pełnych kawiarni, barów i drobnych sklepów tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Zza rogu raz po raz wyrastają przed nami kolejne atrakcje i zabytki, których w San Sebastian nie brakuje.

Ulice starego miasta

Fasada kamienicy

Spod katedry polecamy udać się w kierunku północno-wschodnim, ku Plaza Espana i nadrzecznej promenadzie. Dalej poruszamy się wzdłuż rzeki, mijając po drodze luksusowy Hotel Maria Cristina, otwarty w 1912 roku oraz budynek Teatro Victoria Eugenia – świadka najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście, w którym oprócz spektakli teatralnych można obejrzeć występy taneczne, pokazy filmowe oraz posłuchać koncertów.

Hotel Maria Cristina

Z innej perspektywy

Teatro Victoria Eugenia

Po zaledwie kilku chwilach docieramy do ostatniego z mostów na rzece Urumea – Puente Del Kursaal, za którym wody Urumei zaczynają wpływać do Zatoki Biskajskiej.

Most na rzece Urumea

Plac przy promenadzie

Idźmy dalej przez promenadę, aż do ulicy Soraluze, w którą skręcamy, by po kilku minutach znaleźć się w okolicy…

San Bizente eliza (kosciół św. Wincentego)

Najstarsza świątynia w San Sebastian, usytuowana przy placu Zuloaga, została wzniesiona w XII wieku, a przebudowana w wieku XVI w stylu baskijskiego gotyku. Składa się z wyższej nawy głównej, dwóch naw bocznych oraz ośmiokątnej apsydy. Gwieździste sklepienia wsparte są na licznych, kamiennych kolumnach.

San Bizente eliza

Ozdobne wejście główne

W wystroju wnętrza uwagę przyciąga pozłacany ołtarz główny z XVI wieku, przedstawiający sceny Męki Pańskiej. Okna ozdobiono kolorowymi witrażami.

Wstęp wolny w godz. 9.00-13.30 i 17.30-20.00 (w niedziele tylko 9.00-13.30).

Ołtarz główny

Plaza de la Constitución (Plac Konstytucji)

Spod kościoła udajemy się na południowy zachód ulicą Narrika, a następnie Iñigo, aż do Placu Konstytucji, czyli głównego placu miejskiego, na którym odbywały się najważniejsze wydarzenia oraz fiesty.

Plaza de Constitucion

Ponumerowane balkony

Sama przestrzeń placu została wytyczona już w XVIII wieku, jednak dzisiejszy, neoklasyczny wygląd zawdzięcza przebudowie po pożarze z XIX wieku. Charakterystycznym elementem tutejszych kamienic są liczne arkady oraz balkony, z których każdy ma nadany numer. Niegdyś odbywała się to korrida i balkony wynajmowano jako miejscówki do oglądania widowiska.

Stare kamienice opodal placu

Łowcy serc

Basilica de Santa Maria del Cora (Bazylika św. Marii)

Z Placu Konstytucji wychodzimy ulicą Portu na zachód, po czym skręcamy na północ w Calle Mayor. Od razu zobaczymy przed sobą fasadę kościoła św. Marii, wyłaniającą się spośród wąsko ustawionych kamienic. To najbardziej rozpoznawalny i najczęściej odwiedzany zabytek w San Sebastian.

Fasada bazyliki

Portal wejściowy

Świątynię wybudowano na zboczu wzgórza Monte Urgull w 1750 roku, w miejscu dawnej świątyni romańskiej. W jej architekturze dominuje styl barokowy, z cechami neoklasycyzmu i gotyku. Najciekawszym elementem jest tu bogato zdobiona fasada – pomiędzy dwiema wieżami znajduje się portal, przypominający ołtarz z figurą św. Sebastiana oraz symbolami papieskimi.

Wstęp: 3 euro

Nawa główna

Wystrój świątyni

Pintxos (Pinchos)

Kościół św. Wincentego oraz Bazylikę św. Marii łączy Calle 31 de Agosto (Abuztuaren 31 Kalea), nazywana „świątynią gastronomii”. Obfituje ona w niewielkie bary, w których poza trunkami serwowane są słynne przystawki do wina – pinchos (z baskijskiego – pinxtos). To nic innego jak nieduże kawałki bagietek z różnymi składnikami – rybami, warzywami, mięsem. Co do ich kombinacji – nie ma żadnych reguł. Nazwa przystawek pochodzi od patyczka, którym przekłuta została bagietka i jej składniki – „pinchar” to z hiszpańskiego „kłuć”. Patyczek ma za zadanie przytrzymać wszystkie elementy przystawki razem, przed zjedzeniem, a niekiedy używa się różnych kolorów patyczków, by odróżnić cenowo jeden rodzaj pinchos od drugiego. Zazwyczaj jest to zakąską do wina (głównie czerwonego). W Hiszpanii powstał nawet termin „ruta de pinchos”, czyli swoisty rajd od baru do baru w celu degustacji i konsumpcji wina oraz pinchos.

Pintxos  /źródło: winetourismspain.com/

Zostawmy jednak chwilowo bary w tyle (na wieczór) i powróćmy do zwiedzania. Tuż po wyjściu z Basilica de Santa Maria del Cora, za rogiem skręćmy w prawo. Niepozorne schody prowadzą nas w górę, obok kawiarni i sklepików, a następnie w stronę szczytu Monte Urgull.

Monte Urgull

Po kilku minutach marszu wychodzimy na punkt widokowy na stare miasto, zatokę oraz port.

Widok na plażę oraz Pałac Miramar

Dalej droga biegnie przez las, aż na szczyt wzgórza, na którym wznoszą się ruiny XIII-wiecznej twierdzy Castillo de Santa Cruz de la Mota, kapliczki, statua Jezusa oraz Museo de San Telmo, poświęcone kulturze, sztuce i historii Basków. Z murów zamkowych możemy podziwiać panoramę miasta oraz całej okolicy. Czas wędrówki na szczyt i z powrotem – ok. 50 minut.

Na zamek wchodzimy bezpłatnie.
Wstęp do muzeum – aktualne informacje tutaj.

Bramy ruin zamku

Figura Jezusa

Widok na Monte Igueldo i wyspę św. Klary

Schodzimy w tym samym kierunku, z którego przyszliśmy, a gdy dotrzemy już z powrotem do bazyliki, udajmy się ulicą Mari Kalea na południe, wzdłuż portu. Tym sposobem dojdziemy w okolice Ratusza Miejskiego.

Donostiako Udala (Ratusz San Sebastian)

Obecny ratusz mieści się w budynku dawnego kasyna, powstałego w 1887 roku. Kasyno zostało zamknięte w 1924 roku z powodu wydania zakazu gier hazardowych, a 20 lat później przeniesiono do jego sal biura władz miejskich.

Jest to jeden z najlepiej usytuowanych budynków w San Sebastian – widoczny jest praktycznie z całego wybrzeża, a w jego sąsiedztwie znajdziemy piaszczyste plaże oraz park miejski Alderdi-Eder, z kolorową karuzelą.

Ratusz miejski

Stąd też ciągnie się szeroka, stylowa promenada, biegnąca wzdłuż całej plaży o nazwie La Concha (muszla) oraz sąsiedniej plaży Ondaretta. Obie położone są nad zatoką Bahía de la Concha, do której wejścia (od strony morza) strzegą dwa wzgórza – wspomniane już Monte Urgull oraz Monte Igeldo (bask. Igueldo). Między wzgórzami, wśród wód zatoki, wyrasta wyspa św. Klary (Isla de Santa Clara). W czasie od 1 czerwca do 30 września na wyspę kursują statki wycieczkowe (4 euro w obie strony bez przystanku i 6 euro z przystankiem na wyspie).

Idąc cały czas promenadą dojdziemy po około 20-30 minutach do skał, które rozdzielają obie plaże. W tym też miejscu czeka na nas kolejna atrakcja architektoniczna…

Palacio Miramar

Zwana także Pałacem Królewskim budowla została wzniesiona w 1893 roku w stylu angielskim na zlecenie hiszpańskiej rodziny królewskiej (głównie królowej Marii Cristiny). Miał służyć jako letnia rezydencja rodziny monarszej, aż do roku 1931, kiedy został skonfiskowany przez rząd II Republiki Hiszpańskiej. W roku 1972 wykupiła go Rada Miejska San Sebastian i od tego czasu należy do miasta. Do dziś zachował się oryginalny wygląd zewnętrzny pałacu, który jest sukcesywnie odnawiany przez władze miasta.

Palacio Miramar

Widok z promenady na Monte Igueldo

Z pałacu wychodzimy znów na promenadę przy plaży Ondaretta. Tuż przy jej krańcu zbudowano w 1912 roku kolejkę (Funikular), która do dziś wozi turystów na szczyt drugiego ze wzgórz…

Funikular w drodze na Monte Igueldo

Funikular – ceny:

  • Bilet w jedną stronę: 2,30 euro,
  • Bilet w dwie strony: 3,75 euro.

Monte Igueldo

Wzgórze może się pochwalić nie tylko najlepszymi punktami widokowymi na całe miasto i zatokę, ale także wesołym miasteczkiem, w którym wydaje się, że czas zatrzymał się dawno temu. Atrakcje rozsiane są po szczycie wzgórza, wśród tarasów widokowych, a do każdej z nich obowiązuje osobna wejściówka (zazwyczaj koszt atrakcji to 1-3 euro).

Taras na Monte Igueldo

Karuzela

Jedna z atrakcji parku – rowery wodne

Ponadto na północnym stoku można zobaczyć niedużą latarnię morską z XVIII wieku (Torreón de Igueldo).

Północny stok wzgórza

Do pozostałych miejsc, które często odwiedzane są przez turystów, należy Oceanarium (Aquarium-Palacio del Mar de Donostia-San Sebastián), otwarte w 1928 roku. Jedną z ulubionych atrakcji tego miejsca jest przejście szklanym tunelem w otoczeniu błękitnej wody pełnej rekinów i płaszczek.

Więcej informacji znajdziecie na tej stronie.

San Sebastian – dojazd i transport

O tym, jak dotrzeć z Polski do Kraju Basków i jak sprawnie przemieszczać się między miastami tego regionu napisaliśmy w tym wpisie.

Bachia de la Concha


Największe atrakcje San Sebastian, Bilbao oraz Vitorii obejrzycie w naszym poniższym klipie: