Pandemia koronawirusa sparaliżowała totalnie naszą dotychczasową rzeczywistość. Świat, który od lat braliśmy za pewnik (otwarte granice, tanie loty w najdalsze zakątki globu, beztroskie zwiedzanie), w ciągu kilku dni runął niczym domek z kart. Jeszcze przez jakiś czas nie będzie możliwe swobodne poruszanie się po innych, nawet sąsiednich krajach.

Jak sobie z tym radzimy? Część czasu (głównie weekendy) staramy się spędzać poza miastem, na łonie natury, na wycieczkach rowerowych i spacerach. Nadal brakuje nam jednak oderwania się na chwilę od otaczającego nas świata. Na szczęście mamy kilka swoich sposobów, aby myślami (i częściowo wizualnie) uciec gdzieś na chwilę, zobaczyć coś innego, niż to, co dostępne za oknem.

Oto nasze 7 sposobów na podróże bez wychodzenia z domu.

Sposób nr 1: Google Street View

Jest to specjalna funkcja Google Maps i Google Earth, która umożliwia nam widok we wskazanym na mapie miejscu z poziomu ulicy. Wystarczy znaleźć sobie miejsce, które nas interesuje, sprawdzić, czy jest oznaczone niebieskim kolorem (mogą to być punkty na mapie, może być cały, ogromny obszar dostępny do zobaczenia) i chwycić ikonkę ludzika, którego upuszczamy w danym punkcie, by widzieć świat jego oczami.

Zrzucamy ludzika!

W ten sposób możemy zobaczyć pojedyncze atrakcje, ale też całe ulice i miasta, często możemy poruszać się naszym „ludzikiem” dzięki strzałkom w widoku przed nami, zmieniać jego ustawienie, by podziwiać całe panoramy.

My w ten sposób wróciliśmy do jednego z piękniejszych indyjskich miast – Udajpuru. Otworzyliśmy w drugiej zakładce nasz przewodnik po mieście (KLIK) i po kolei „zrzucaliśmy” naszego ludzika do opisywanych tam miejsc – świetny jest np. widok na jeden z dziedzińców Pałacu Miejskiego – Peacock Square.

Peacock Square

Sposób nr 2: GeoGuessr

Gra opiera się na Google Street View. Pojawia się przed nami zdjęcie (lub cała panorama) i musimy odgadnąć, z którego miejsca na świecie ono pochodzi. Możemy poruszać się jedynie w obrębie jednego widoku, bez możliwości przesuwania się dalej. Obok wyświetla się mapa świata, na której zaznaczamy prawdopodobną lokalizację. Im dokładniej wskażemy, tym więcej punktów dostaniemy.

Po zarejestrowaniu się mamy dostęp do różnych opcji – możemy wybrać panoramy ze świata, znane miejsca, zdjęcia z Unii Europejskiej, USA i wiele innych trybów. Opcja darmowa daje nam możliwość zagrania jednej gry dziennie, która zawiera 5 rund. Jeśli chcemy więcej, musimy wykupić miesięczny abonament za ok. 2 $.

Możemy też zagrać bez tworzenia nowego konta, ale wtedy nie mamy możliwości samodzielnego wyboru typu gry.

Link do gry: https://www.geoguessr.com/

Gdzieś to już widzieliśmy…

Sposób nr 3: Palcem po mapie!

Chyba w każdym domu znajdą się książki o różnych atrakcjach na świecie, które kiedyś w jakiś sposób znalazły się na regale, a do których rzadko się zagląda. „Najstarsze klasztory Europy”, „Podróże marzeń”, „Najpiękniejsze miejsca w Europie”, „1000 miejsc, które musisz zobaczyć” – to jest ich czas!

Zaczęliśmy od wydrukowania z internetu dwóch mapek liniowych: Europy i świata. Potem otworzyliśmy kolejno „1000 miejsc, które musisz zobaczyć” i „1000 pomysłów na przygody życia” i te, które nas serio zachęciły, zaznaczyliśmy na jednej z map, na przyszłość. Warto w internecie wyszukać dodatkowych zdjęć z danej lokalizacji albo znaleźć oficjalną stronę atrakcji, poczytać więcej, dowiedzieć się, czy trudno się tam dostać itp.

Przy okazji, jeśli macie dzieci, będzie to fajne ćwiczenie z mapą, które pomoże rozeznać się, gdzie co leży na świecie.

Sposób nr 4: Wirtualne muzea i galerie sztuki

Jeśli brakuje Wam oglądania wystaw muzealnych i niespiesznych spacerów po galeriach sztuki, to jest to idealna alternatywa dla Was. Możecie wygodnie rozsiąść się w kanapie i rozpocząć wirtualną, kulturalną wędrówkę. Dzięki temu można też dostrzec w znanych nam dziełach szczegóły i detale, na które wcześniej nie mieliśmy czasu zwrócić uwagi.  Swoje zbiory, za pośrednictwem Google Arts&Culture, udostępnia obecnie wiele znanych galerii sztuki i muzeów, w tym:

  • Metropolitan Museum of Art (Nowy Jork) – KLIK – o którym pisaliśmy tutaj
  • Musée d’Orsay (Paryż) – KLIK
  • National Gallery of Art (Waszyngton) – KLIK
  • Van Gogh Museum (Amsterdam) – KLIK
  • British Museum (Londyn) – KLIK
  • Muzeum Luwr (Paryż) – KLIK – o którym pisaliśmy tutaj

Wirtualny spacer po Luwrze

Sposób nr 5: Safari online

Na stronach AfriCam możemy podglądać zwierzęta dzięki kamerom umieszczonym w afrykańskich parkach. Znajdują się przy miejscach najczęściej odwiedzanych przez dzikie zwierzęta, a obraz nadawany jest na żywo z dźwiękiem. W ten sposób możemy podejrzeć rodzinkę lwów nad wodopojem, hieny skradające się po ciemku przez sawannę, żyrafy wędrujące wśród wysokich traw, czy słonie bawiące się razem w wodzie.

Przy okazji możecie zapoznać się z parkami Tanzanii opisanymi na naszej stronie.

Link do safari online: https://www.africam.com/wildlife/

Sposób nr 6: Zrób porządek w zdjęciach!

Jeśli macie już za sobą parę fajnych wyjazdów, to na pewno w Waszych komputerach zalegają nieuporządkowane foldery pełne zdjęć. Każdy takie ma. Napstrykaliście 200 zdjęć w jednym miejscu, z czego połowa pewnie jest i tak do skasowania. Przejrzyjcie je, być może drugi, a niektórzy pewnie dopiero pierwszy raz w życiu od czasu, gdy zgraliście je na komputer.

Szybko obudzą się w Was dobre wspomnienia – „o, a tam jadłem najlepszego kebaba na świecie”, „stałem pół godziny w kolejce do wejścia, żeby to zobaczyć”, „chodziłem tam z rozdziawioną buzią, nie mogąc uwierzyć, że coś takiego istnieje”, czy „nigdzie indziej kawa nie smakuje tak, jak tam”. Przy okazji powyrzucacie co niepotrzebne i zrobicie wolne miejsce na dysku, na zdjęcia z kolejnych wypadów. Przyjemne z pożytecznym.

Sposób nr 7: Panoramy świata

Przygotowując ten wpis znaleźliśmy jeszcze jedną, fenomenalną stronę, o której nigdy dotąd nie słyszeliśmy. Jak to możliwe, że dotychczas umknęło nam jej istnienie? Bijemy się w piersi, plując sobie w brodę.

Airpano, bo o nim mowa, jest projektem stworzonym przez rosyjskich fotografów, który zawiera zdjęcia i panoramy lotnicze w wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia powstają z helikopterów, samolotów, balonów oraz dronów. Obecnie na stronie znajdziemy największy zasób tego typu ujęć, w tym panoramy 360o z większości interesujących miejsc na świecie. W zbiorach umieszczono około 3000 zdjęć i panoram. Dzięki nim możemy przenieść się do wielu egzotycznych miejsc i przyjrzeć im się z bliska.

Gdzieś w Chinach…

Porto

Od pewnego czasu pojawiają się tu także filmiki, dzięki którym zwiedzimy obecnie trudno dostępne dla nas rejony świata, jak np. Petra w Jordanii.

Skoro wiecie już wszystko o podróżach bez wychodzenia, nie zostało Wam nic innego, jak rozsiąść się wygodnie na kanapie i… wystartować tam, gdzie Was wyobraźnia poniesie!