Krzywa wieża w Pizie to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Co roku rzesze turystów przypuszczają szturm na nieduże, włoskie miasteczko, żeby na własne oczy zobaczyć białą wieżę i zrobić sobie pod nią zdjęcie w pozycji „spoko, ja tu podtrzymuję”. Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie jedyna atrakcja, która czeka w tym miejscu na spragnionego doznań poszukiwacza zabytków.

Piza – widok od strony rzeki

Pizę zwiedza się bardzo przyjemnie – część ulic wyłączona jest z ruchu samochodowego, ale, co dla nas najważniejsze, wszędzie można dojść pieszo, bez pośpiechu i zmęczenia. Wystarczy jeden dzień, by obejść Pizę wzdłuż i wszerz i zobaczyć w niej wszystko, co tylko warte jest naszej uwagi.

Plan miasta

  1. Piazza del Duomo (Plac Katedralny)

Znany też pod nazwą Campo dei Miracoli (Plac Cudów) jest skupiskiem najważniejszych zabytków miasta, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na jego terenie znajdują się cztery arcydzieła architektury średniowiecznej:

Krzywa wieża (kampanila) – stanowi charakterystyczną dla architektury włoskiej dzwonnicę przykościelną, odłączoną od budynku głównej świątyni. Jej budowę rozpoczęto w 1173 roku, a od XIII wieku zaczęła się pochylać. Obecnie na jej wierzchołek prowadzą 273 stopnie schodów, a wejście kosztuje 18 euro.

Plac Cudów – Krzywa Wieża i katedra

Katedra Santa Maria Assunta – została wybudowana jako pierwsza w całym kompleksie (założona w 1064 r.), na planie krzyża łacińskiego.

Katedra Santa Maria Assunta

Baptysterium San Giovanni – założone celem udzielania sakramentu chrztu, wybudowane na planie koła o średnicy 35 metrów, tym samym jest to największe baptysterium we Włoszech.

Baptysterium

Baptysterium – zdobienia

Cmenatrz Camposanto – pochodzi z XIII wieku. Ściany wewnętrzne krużganków otaczających cmentarz pokryto XIV-wiecznymi freskami, które ukazują sceny poświęcone tematyce życia i śmierci.
Od strony zachodniej plac otoczony jest średniowiecznym murem, przez który możemy przejść dzięki bramie Porta Nuova, za którą znajdziemy mały bazar miejski.

  1. Piazza dei Cavalieri (Plac Kawalerzystów)

Dawniej stanowił polityczne centrum miasta z budynkami administracyjnymi. Najciekawszym obecnie zabytkiem jest tu bogato zdobiony Palazzo della Carovana, wybudowany jako siedziba Zakonu św. Stefana. Ponadto możemy obejrzeć kościół św. Stefana oraz Dom Zegarowy (Palazzo dell’Orologio).

Plac Kawalerzystów – Palazzo della Carovana

Dom Zegarowy

  1. Lungarni – promenada nad rzeką Arno

Podążając ulicą wzdłuż największej toskańskiej rzeki możemy podziwiać szeregi kolorowych kamienic, pałace oraz muzea. Spacerując po jej południowym brzegu natrafimy na kościół Santa Maria della Spina, a idąc jeszcze nieco dalej dojdziemy do mostu Ponte della Citadella, po którego przejściu znajdziemy się tuż przy Cittadella Repubblicano – ruinach zabudowań obronnych.

Promenada nad rzeką Arno

Lungarni

Cittadella Repubblicano

Ruiny cytadeli

Ponadto polecamy po prostu pospacerować po wąskich, brukowanych uliczkach miasta, gdzie właściwie na każdym kroku możemy natknąć się na małe, zabytkowe kościółki oraz klimatyczne placyki otoczone ciekawą zabudową.

Piza stanowi też świetną bazę wypadową do innych włoskich miast (Livorno, Florencja – o czym piszemy na końcu tekstu). Z naszej strony polecamy udać się choćby na krótko do Lukki (pociągi odjeżdżają średnio co 30 minut, przejazd trwa ok. 25 minut, a bilet w jedną stronę kosztuje 3,50 €). W mieście zachowały się fortyfikacje bastionowe, otaczające całą jego historyczną część – bez problemu można na nie wejść i przespacerować się wzdłuż, podziwiając położone w dole kręte uliczki. Ponadto do zwiedzenia jest tu Katedra San Marino (z trzymetrowym krucyfiksem „Volto Santo” – „Święta Twarz” i charakterystycznymi loggiami), kościół San Michele in Foro (z VII wieku), bazylika San Frediano (z XII-wieczną mozaiką) oraz gotyckie i renesansowe pałace.

Fortyfikacje Lukki

Katedra San Marino

San Marino – wnętrze

Volto Santo

U wejścia do katedry

San Michele in Foro

Mozaika na San Frediano

Warto także wdrapać się na Torre Guinigi, XV-wieczną wieżę (obecnie punkt widokowy), na szczycie której rosną… dwa dęby.

Torre Guinigi wychylona ponad wąską uliczką


Informacje praktyczne:

Do Pizy najtaniej polecicie linią Ryanair – z Gdańska, Krakowa i Warszawy-Modlina. Średnie ceny za bilet w dwie strony oscylują w granicach 150-180 zł, ale zdarzają się promocyjne terminy, kiedy zapłacimy za wycieczkę mniej niż 100 zł.

Lotnisko położone jest tuż za miastem – wychodząc z jego terenu płynnie przechodzimy na ulice Pizy (do centrum spacer zajmie nam około pół godziny).

Z dworca kolejowego w Pizie w prosty sposób dostaniecie się na wybrzeże Morza Liguryjskiego – do Livorno. Kilkunastominutowa przejażdżka pociągiem kosztuje 2,60 €, a pociągi odjeżdżają co 15-20 minut.

Jeśli chodzi o transfer do Florencji, to podróż pociągiem trwa między 50 a 80 minut (w zależności od ilości przystanków) i kosztuje 8,40 €. Bezpośrednio z lotniska w Pizie do Florencji dostać się można również autokarem, jednak za 70-minutową przeprawę zapłacimy w tym przypadku 14 € (przewoźnik: Autostradale).