Muzea Watykańskie (Musei Vaticani) wypełnione są zbiorami sztuki gromadzonymi przez kolejnych papieży, począwszy od Sykstusa IV i Juliusza II (XV-XVI wiek). Pierwszy raz udostępniono je szerszej publiczności w 1787 roku.

Dziś stanowią, obok Bazyliki Świętego Piotra, najważniejszą atrakcję turystyczną Watykanu. Na wystawach umieszczono około 20 tysięcy eksponatów rozmieszczonych w licznych, nieraz fantazyjnie zdobionych salach. Na zwiedzanie warto przeznaczyć pół dnia, choć spędzając tu i cały dzień nie sposób się nudzić.

Podział Muzeów

Muzea Watykańskie dzielą się na kilka osobnych muzeów oraz kolekcji, połączonych w ogromny kompleks. Najważniejsze z nich to:

 • Pinakoteka – powstała w czasie pontyfikatu Piusa VI, zawiera obrazy od wczesnego renesansu do połowy XIX wieku, w tym dzieła Leonarda da Vinci, Caravaggia i Giotta; znajdziemy tu także zbiór ikon bizantyjskich;

Przemienienie Pańskie – Rafael Santi, Pinakoteka

Rzeźby aniołów – Pinakoteka

 • Muzeum Pio-Clementino – kolekcja rzeźb antycznych, gromadzona przez Klemensa XIV i Piusa VI; sale znajdują się w dawnym Pałacu Belwederskim;

 • Gregoriańskie Muzeum Etruskie i Muzeum Egipskie – mieszczą eksponaty z wykopalisk z terenów Etrurii i Egiptu;
 • Muzeum Misyjno-Etnologiczne – poświęcone historii różnych religii;
 • Muzeum Chiaramonti – powstało w 1807 r., mieści eksponaty rzeźb antycznych od I w. p. n. e. do III w. n. e.

Jedna z galerii

Galerie

Na Galerię Gobelinów składają się dzieła pochodzące z XV – XVII wieku. Większość z nich przedstawia sceny z Biblii, np. Rzeź niewiniątek, czy Zmartwychwstanie Chrystusa.

Ogromne wrażenie zrobiła na nas Galeria Map Geograficznych. Jest to w zasadzie długi na 100 metrów, wysoki korytarz ozdobiony kolekcją 40 map, które przedstawiają tereny należące do Państwa Papieskiego. W latach 1580-1583 namalował je na zamówienie papieża Grzegorza XIII zakonnik Ignazio Danti.

Ostatnia Wieczerza

Galeria Map

Sklepienie w galerii

Sala Sobieskiego

Ulubione miejsce większości turystów z Polski. W centralnym miejscu zawieszono dzieło Jana Matejki, przedstawiające zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Obraz podarował sam autor papieżowi Leonowi XIII z okazji obchodów 200. rocznicy stoczenia bitwy.

Bitwa pod Wiedniem

Popularnym miejscem w granicach muzeów jest Dziedziniec Szyszki (Cortile della Pigna), który nazwano tak od ogromnej rzeźby szyszki z brązu, która ozdabia tutejszą fontannę. Na samym środku placu ustawiono instalację „Sfera w sferze”, nazywaną też po prostu „Złotą kulą”.

Plac szyszki

Jedna z galerii

Pokoje Rafaela (Stanze di Raffaello)

Do licznych galerii z eksponatami (rzeźbami, obrazami, arrasami) dołączono także Stanze Watykańskie, czyli reprezentacyjne apartamenty Pałacu Apostolskiego udekorowane malowidłami ściennymi Rafaela i jego uczniów. Wśród nich wyróżniamy Salę Konstantyna (służyła niegdyś do oficjalnych ceremonii), Salę Heliodora, Salę Podpisów (biblioteka, w której papież podpisywał najważniejsze dokumenty i listy, tzw. bulle papieskie) oraz Salę Pożaru Borgio, gdzie organizowano oficjalne spotkania Państwa Papieskiego.

Stanze Watykańskie

Ozdoby apartamentów

Kaplica Sykstyńska

Najbardziej popularną częścią muzeów jest Kaplica Sykstyńska ozdobiona malowidłami Michała Anioła i innych mistrzów. To tutaj odbywa się konklawe po śmierci papieża, by wybrać nowego następcę świętego Piotra. Kaplica powstała w latach 1475-1483, a jej nazwa wywodzi się od ówcześnie panującego Sykstusa IV.

Jednym z najbardziej znanych dzieł Michała Anioła jest fresk zdobiący tutejsze sklepienie – „Stworzenie Adama”, który został namalowany między 1508 a 1512 rokiem. Drugie z dzieł, „Sąd Ostateczny”, zobaczymy na ścianie ołtarzowej. W środku panuje zakaz fotografowania.

Kaplicę zwiedza się prawie na samym końcu kompleksu muzeów, a żeby do niej dotrzeć, musimy pokonać ciąg galerii i korytarzy.

Wejście do Muzeów Watykańskich

Ozdobne sklepienie

Informacje praktyczne

 • Godziny otwarcia: od pon. do sob. 9.00-18.00 (ostatnie wejście o 16.00) oraz w ostatnią niedzielę miesiąca w godz. 9.00-14.00;
 • Cena biletu: 17€ (normalny); 8€ (ulgowy) – kupowanie biletu na miejscu wiąże się najczęściej ze staniem w długiej kolejce (nawet 2 godziny); rezerwacji można dokonać on-line na tej stronie (niestety uiszczana jest przy tym opłata 4€ za każdy bilet);
 • Uwaga na naciągaczy! Podążając wzdłuż murów do wejścia do Muzeów napotkamy na swojej drodze naciągaczy udających pracowników muzeum, którzy będą nam chcieli sprzedać droższe bilety;
 • Pod sam koniec do wejścia formują się dwie kolejki – w tej po lewej staniemy, gdy chcemy dopiero kupić bilet na zwiedzanie, po prawej, gdy mamy już rezerwację (wejdziemy szybciej).
 • Wejście do Muzeów Watykańskich znajduje się w północnej części murów watykańskich. Brama wejściowa oddalona jest o około kilometr od Placu św. Piotra.
 • W holu wejściowym dostępna dla zwiedzających jest szatnia oraz przechowalnia bagażu.

Jeden z eksponatów

Galeria z rzeźbami antycznymi