Mierzeja Wiślana jest piaszczystym wałem o długości 96 km, ciągnącym się od okolic Gdańska na północny wschód, aż do Lochstedt w Federacji Rosyjskiej. Oddziela wody Zalewu Wiślanego i Żuławy Wiślane od Zatoki Gdańskiej. Wszystkie miejscowości po jej polskiej stronie były niegdyś wioskami rybackimi, a obecnie są miejscowościami wypoczynkowymi.

Odpoczynek na Mierzei Wiślanej to dobry pomysł na weekend, jeśli szukacie czegoś na krótki wypad w okolicach Trójmiasta.

Nadmorskie klimaty

Krynica Morska – jedyne miasto na Mierzei

Pomimo swojej popularności miasteczku udało się uniknąć wszechobecnych tłumów turystów, tak charakterystycznych dla wielu nadmorskich miejscowości. Możemy tu znaleźć ciche zakątki w cieniu drzew, piaszczyste plaże, a także miejsca rozrywkowe.

Teren w całości podlega pod obszar Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Znajduje się tu wiele gatunków chronionych zwierząt oraz roślin, w tym drzewa o rozmiarach prawie pomnikowych. W dzielnicy Przebrno istnieje od 1962 roku rezerwat przyrody „Buki Mierzei Wiślanej”, z 200-letnimi bukami, świerkami, olchami i sosnami. Ponadto Krynica Morska jest obszarem specjalnej ochrony ptaków – w jej okolicach występują aż 274 chronione gatunki ptaków, w tym bielik, bocian czarny, bocian biały, różne gatunki czapli, jerzyk, gawron i oczywiście mewy.

Zielona Krynica

Walory Krynicy docenią na pewno miłośnicy plażowania – tutejsza plaża jest szeroka i piaszczysta, wody czyste, a powietrze bogate w jod. Do dyspozycji turystów są zarówno pojedyncze pokoje w domkach gościnnych, domki letniskowe, jak i nowoczesne apartamenty.

Jedną z najbardziej obleganych ulic Krynicy (szczególnie w godzinach obiadowych) jest ulica Portowa, przy której znajdziemy liczne restauracje i smażalnie ryb, oferujące bogactwo Bałtyku na talerzu. Ciekawostką dla wielu przyjezdnych jest jedyna w Polsce ulica Teleexpressu (krzyżująca się na północy z ul. Portową).

Wejście do jednej ze smażalni ryb

Krynica Morska – co warto zobaczyć?

Nie znajdziemy tu wiekowych zabytków, ani obiektów o światowej sławie, ale nie o to przecież chodzi. Krynica to przede wszystkim widoki, spokój i morska bryza.

Wśród miejsc wartych odwiedzenia jest latarnia morska, wzniesiona w latach 50. XX wieku (jedna z trzynastu na Szlaku Latarni Polskich i najdalej wysunięta na wschód). Zbudowano ją w miejscu poprzedniej, XIX-wiecznej latarni, zniszczonej podczas II Wojny Światowej.

W sezonie letnim udostępniona jest do zwiedzania turystom, a z jej szczytu można zobaczyć zarówno wody Zatoki Gdańskiej, jak i Zalewu Wiślanego. Latarnia ma wysokość 26,5 metra i zasięg 35 km.

  • Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na tej stronie

Latarnia morska

Tuż obok latarni powstał w 1945 roku Cmentarz Żołnierzy Radzieckich – w 42 mogiłach spoczywają ciała 240 żołnierzy poległych w okolicach miasteczka. W centralnej części ustawiono pomnik żołnierza radzieckiego z piaskowca, o wysokości 4,2 m. Przy nim znajduje się napis „Chwała bohaterom Armii Radzieckiej”.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

Port morski nad Zalewem Wiślanym podzielono na część jachtowo-pasażerską (wschodnią), z przystanią jachtową oraz przystań rybacką (zachodni basen portowy, przy ul. Bosmańskiej).

W części wschodniej zbudowano molo, do którego dojdziemy szerokim bulwarem od ulicy Gdańskiej. Na molo znajduje się przystań Żeglugi Gdańskiej, oferującej jednodniowe kursy wycieczkowe do Fromborka.

  • Rozkład rejsów oraz cennik biletów znajduje się pod tym linkiem

Deptak w kierunku mola

Port w Krynicy

Ponadto na terenie Krynicy Morskiej działa wiele punktów oferujących atrakcje dla całej rodziny – rejsy motorówkami, park rozrywki, park linowy, gokarty i wiele innych.

Przekop Mierzei Wiślanej

Jadąc wzdłuż Mierzei w stronę Krynicy, nie sposób ominąć obojętnie inwestycji, która w ostatnich latach budzi sporo kontrowersji. Mowa tu o przekopie Mierzei Wiślanej, którego celem jest połączenie Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską na terytorium Polski.

Już dziś okolice budowy stały się nie lada atrakcją – w pobliskich lasach zatrzymują się liczne samochody, których właściciele urządzają piesze wycieczki, by na własne oczy zobaczyć teren objęty pracami. Ten oczywiście w całości ogrodzono i opatrzono zakazem wstępu.

Kanał żeglugowy o długości 1,1 km i szerokości 20 m powstaje między Przebrnem a Skowronkami. Ma on skrócić (o około 100 km) i uprościć szlak morski, z pominięciem Cieśniny Piławskiej.

Wielbłądzi Garb

Około 2 km na północny wschód od centrum Krynicy usytuowana jest ogromna wydma, znana jako Wielbłądzi Garb. To najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa, stała wydma w Europie (49,5 m n.p.m.).

Po dojściu na szczyt wzniesienia zobaczymy wieżę widokową, z której roztacza się widok na Morze Bałtyckie, Zalew Wiślany oraz Wysoczyznę Elbląską.

Na górę Garbu prowadzi ścieżka przyrodnicza, na której umieszczono tablice z informacjami i ciekawostkami o tamtejszej florze i faunie. U podnóża wzniesienia, przy szosie, zorganizowano nieduży parking dla samochodów. Droga na górę zajmuje około 10-15 minut.

Wieżyczka na Wielbłądzim Garbie

Widok na Zatokę Gdańską

Zejście ze szczytu

Góra Pirat

Kawałek dalej, 6 km od Krynicy, zobaczymy kolejną, stałą wydmę porośniętą lasem – jedno z najwyższych wzniesień Mierzei (40 m n.p.m.). Na szczycie zbudowano wieżę widokową, z której można podziwiać wody Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego.

Nazwa wydmy ma związek z pewną legendą. W czasach gdy Mierzeja nie była jeszcze połączonym lądem, a małymi, osobnymi wyspami, okolice te często nawiedzane były przez piratów. Na jednej z wysp wznieśli oni wieżę dla kapitana, który często wspinał się na nią, by obserwować wody Bałtyku. Podobno u stóp wieży zakopał skarb piracki, którego nigdy nie odnaleziono.

Góra Pirat

Widok z wieżyczki na Zalew Wiślany

Po zejściu z góry warto skręcić w lewo, w stronę domków letniskowych i leśniczówki. Za nimi znajdziemy drogę leśną, która zaprowadzi nas prosto nad Zatokę Gdańską, w okolice przystani rybackiej.

Zejście na przystań

Jeśli pojedziemy trasą w kierunku północno-wschodnim, wzdłuż Mierzei,  natkniemy się na miejscowość Piaski. Zostawiając tam samochód możemy po 4 km spaceru dotrzeć do granicy polsko-rosyjskiej.

Jeśli skierujemy się w stronę Gdańska, będziemy po drodze mijać kolejne miejscowości wypoczynkowe z piaszczystymi plażami – Kąty Rybackie, Sztutowo, Stegna. Kawałek za Sztutowem warto zatrzymać się w…

Muzeum Stutthof

Stutthof był pierwszym i najdłużej działającym niemieckim obozem koncentracyjnym w obecnych granicach Polski – istniał od 2 września 1939 r. do 9 maja 1945 r. Na terenach Wolnego Miasta Gdańska i Prus Wschodnich był on głównym miejscem eksterminacji ludności. Przeszło przez niego 110 tysięcy więźniów z 28 państw, w większości Żydów, Polaków, Węgrów i obywateli Związku Radzieckiego.

Muzeum zorganizowano w części dawnego obozu w 1962 roku, w wyniku starań byłych więźniów. Wśród najważniejszych zabytków muzeum zachował się tzw. Stary Obóz, komora gazowa, komendatura i ogrody ze szklarniami. Poza tym na terenie muzeum można zobaczyć przestrzeń po Nowym Obozie i Obozie Żydowskim oraz Pomnik Walki i Męczeństwa autorstwa Wiktora Tołkina, rzeźbiarza i architekta, żołnierza AK więzionego w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

  • Aktualne godziny otwarcia znajdziecie tutaj
  • Wstęp wolny
  • Parking płatny (7 zł za pierwsze trzy godziny)

Muzeum Stutthof

Dawna wieża strażnicza