Malezja – nieduży kraj położony na Półwyspie Malajskim oraz wyspie Borneo na razie nie dorównuje popularnością Tajlandii czy Indonezji, jednak ma wiele do zaoferowania spragnionym wrażeń podróżnikom. Bogata kuchnia, piękne plaże, wielokulturowe miasta – to tylko część z tego, co przyciąga i fascynuje w tym państwie.

Przed przybyciem do Malezji warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, które ułatwią organizację podróży oraz poruszanie się po kraju.

  1. Wiza

Na lotnisku lub granicy otrzymujemy pieczątkę z pozwoleniem na 90-dniowy pobyt bez konieczności posiadania wizy. Potrzebny nam do tego paszport (ważny co najmniej 6 miesięcy od daty rozpoczęcia pobytu).

Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przy­padku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji (wymaga się 5 USD na dzień pobytu).

  1. Pieniądze i ceny

Oficjalną walutą jest Ringgit (MYR), na dzień dzisiejszy 1 MYR=0,92 PLN.

1 MYR = 100 sen.

Na wymianę najlepiej mieć z sobą USD.

Ringgity malezyjskie

Ceny są nieco niższe niż w Polsce, przykładowo:

– woda (0,5 l) – 1 MYR,

– Coca-cola (0,33 l) – ok. 2 MYR,

– posiłek w taniej restauracji – 8-14 MYR – Uwaga! W Malezji właściwie nie używa się noży – do posiłku podaje się łyżkę i widelec,

– pokój w hostelu w pokoju wieloosobowym – od 30-40 MYR,

– więcej niż w Polsce zapłacimy za to za piwo – za puszkę 0,33 l najtańszego złocistego trunku zapłacimy 5-6 MYR.

Typowy obiad w taniej restauracji

  1. Transport

Pomiędzy największymi malezyjskimi miastami regularnie kursują autobusy prywatnych przewoźników. Autobusy są bardzo wygodne i klimatyzowane, rozkładane fotele podzielone są w układzie 2+1, więc podróż przebiega w komfortowych warunkach.

Ceny biletów, nawet tych kupionych w ostatniej chwili, są bardzo niskie. Za ok. 3-godzinny przejazd z Malakki do Kuala Lumpur zapłacimy równowartość 13 zł.

Z cennikiem i rozkładem jazdy można zapoznać się na stronie https://www.busonlineticket.com. Jeśli mamy z góry zaplanowaną podróż, to poprzez tę stronę możemy również dokonać zakupu biletu. Ważne! Jeśli dokonaliśmy zakupu biletu on-line, to z wydrukowanym potwierdzeniem naszej transakcji udajemy się do kasy biletowej na dworcu i tam wymieniamy je na bilet.

Dworzec autobusowy w Johor Bahru

W samym Kuala Lumpur skorzystać możemy z kilku linii metra (albo raczej czegoś pomiędzy metrem a pociągiem miejskim). W związku z tym, że linie te obsługiwane są przez kilku przewoźników, na każdy odcinek podróży potrzebujemy osobny bileto-żeton. Ceny nie są zbyt wygórowane, średnio za przejazd kilku stacji płacimy 2-2,50 MYR.

Żetony na metro w Kuala Lumpur

  1. Jak dotrzeć

Póki co nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego między Polską a Malezją. Chcąc dostać się z Warszawy do Kuala Lumpur, musimy przesiąść się, np. w Stambule lub w Doha.

Inna opcja, to lot z Berlina lub Warszawy do Singapuru, gdzie możemy skorzystać z tanich połączeń linii Air Asia i dostać się do jednego z kilku malezyjskich miast dostępnych w „siatce” tego przewoźnika.

Więcej o lotach do Singapuru piszemy tutaj.

  1. Społeczeństwo

Wielokulturowe społeczeństwo Malezji tworzą m.in. Malajowie, Hindusi i Chińczycy. Większość z 29 milionów mieszkańców to wyznawcy islamu (64%) oraz buddyzmu (18%), kolejnymi popularnymi religiami są chrześcijaństwo i hinduizm. Podróżując po kraju należy pamiętać o panujących tu zwyczajach, ubierając się stosownie i nie odkrywając zbyt dużo ciała (najlepiej mieć zasłonięte ramiona oraz nogi powyżej kolan). Przed wejściem do świątyń hinduskich koniecznie trzeba zdjąć buty, a kobiety powinny założyć specjalne ubranie wchodząc do meczetu (zazwyczaj wypożycza się je za darmo). W Malezji dużą uwagę przywiązuje się do współistnienia w harmonii oraz tolerancji.

Grażynka w przebraniu dementora przed wejściem do meczetu

Nowoczesna infrastruktura, strefy wolne od podatków oraz międzynarodowe porty przyczyniły się do rozwoju gospodarczego i przyciągają zagraniczne firmy.

  1. Język

Język narodowy to bahasa malaysia, czyli oficjalna odmiana malajskiego. Występują także dialekty chińskie oraz język tamilski. Język angielski jest powszechnie używany (niebagatelny wpływ na to ma fakt, że Malezja przez wiele lat była kolonią brytyjską) – w miastach bez trudu można się porozumieć z mieszkańcami, którzy czasem nawet między sobą rozmawiają po angielsku. Stanowi to punkt łączący żyjących tu Malajów, Chińczyków i Hindusów. Gazety, wiadomości oraz oznaczenia na mieście pisane są po angielsku, malajsku, mandaryńsku oraz tamilsku.

  1. Klimat

Kraj położony jest na Półwyspie Malajskim oraz na części największej azjatyckiej wyspy – Borneo. Ponad 2/3 kraju porastają lasy tropikalne, uznawane za najstarsze na świecie (ich wiek szacowany jest na 130 milionów lat), w tym lasy górskie i nizinna dżungla. Malezja w całości znajduje się w strefie klimatu równikowego – charakteryzuje się wysoką wilgotnością oraz temperaturami 26-34°C. Występują tu dwie pory – sucha i deszczowa (z gwałtownymi ulewami i burzami). Na terenach górskich (m.in. popularne Cameron Highlands) temperatury są znacznie niższe (nawet kilkanaście stopni), a opady występują częściej.

Figowce w Kuala Lumpur

Roślinność równikowa i pola herbaciane