Malakka to dziś nieduże miasto położone półtorej godziny drogi na południowy wschód od Kuala Lumpur. Najstarsza osada w regionie stanowiła niegdyś ważny port handlowy – jeden z największych w tej części Azji.

Pierwszymi przybyszami byli tutaj muzułmanie z Sumatry, którzy z małej, rybackiej wioski, w niedługim czasie uczynili stolicę sułtanatu. Bliskie stosunki z sułtanem utrzymywali Chińczycy, którzy zaczęli się w tych okolicach osiedlać. Duży, rozwijający się port, nie uszedł uwadze kolonizatorów z Europy. W 1511 r. władzę w mieście przejęli Portugalczycy pod wodzą generała Alfonso de Albuquerque, następnie w 1641 – Holendrzy, którzy po 200 latach oddali Malakkę we władanie Brytyjczykom. Pełną niepodległość region odzyskał w 1957 roku.

Autobus linii 17 z dworca dojeżdża w okolice Stadthuys – usytuowany w sercu miasta gmach wybudowany w 1650 roku przez holenderskich kolonizatorów służył jako ratusz oraz siedziba gubernatora. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historii i Etnografii.

Plan Malakki

W obrębie centralnego placu – Dutch Square – poza ratuszem znajdziemy też najstarszy kościół protestancki w Malezji, który funkcjonuje do dziś – Christ Church. Zbudowano go w 100. rocznicę zdobycia Malakki przez Holendrów.

Dutch Square

Christ Church

Na Dutch Square stacjonują liczne kolorowe riksze, którymi za 40MYR można przejechać się po mieście. Są tak kiczowate, że aż oczy bolą od patrzenia – właściciele dekorują je kolorowymi ozdobami z serduszkami, wizerunkami Hello Kitty, minionkami i postaciami z „Krainy Lodu”. Zazwyczaj podczas jazdy włączają na całą parę radiowe hity Shakiry, Eda Sheerana, czy Justina Timberlake’a.

Festiwal kiczu

Spiderman też się doczekał rikszy

Najciekawszą i najbardziej ruchliwą dzielnicą Malakki jest Jonker Walk, rozpoczynająca się niedaleko Dutch Square, po przejściu mostu nad rzeką. Znajdziemy w niej mnóstwo knajp z chińskim jedzeniem, straganów ze świeżymi owocami, a także parę wartych uwagi budowli. Zachowały się tu zabytkowe XVII-wieczne domy kolonialne, w których osiedlali się bogatsi przedstawiciele ludności Peranakan – potomków chińskich imigrantów, którzy przybywali do miasta od XVI wieku.

Widok z mostu na rzekę

Wejście na Jonker Walk

W obrębie Jonker Walk w czasie spaceru kolorowymi, zatłoczonymi ulicami, warto odwiedzić Cheng Hoon Ten (jedną ze starszych buddyjskich świątyni w Malezji) oraz meczet Kampung Kling.

Cheng Hoon Ten

Wejście do meczetu

Kampung Kling

Mijając ponownie Dutch Square udajemy się w stronę bramy fortu Famosa – twierdzy zbudowanej przez Portugalczyków, która stanowi jedną z najstarszych zachowanych pozostałości po Europejczykach w Azji południowo-wschodniej. Tuż przy bramie wzniesiono Pałac Sułtana – drewniany, ze spadzistym dachem, w którym obecnie zorganizowano Muzeum Kultury.

Brama fortu Famosa

Niedaleko fortu, po przejściu przez niedużą, czerwoną bramę, wchodzimy na strome schody prowadzące na wzgórze św. Pawła z ruinami kościoła. W dawnych murach świątyni ustawiono pod ścianami stare płyty nagrobne – pozostałości po kolonizatorach. Szczyt wzgórza stanowi świetny punkt widokowy na większą część Malakki.

Kościół św. Pawła

Płyty nagrobne

Widok ze wzgórza


Informacje praktyczne:

Między Malakką a Johor Bahru (na granicy z Singapurem) i Kuala Lumpur regularnie kursują autokary lokalnych przewoźników. Przejazd z Johor Bahru trwa niecałe 3h i kosztuje 22 MYR. Trasę z Malakki do Kuala Lumpur autokary pokonują w ok. 2h. Cena biletu waha się między 10 a 14 MYR.

Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie: https://www.busonlineticket.com/

Po dotarciu na dworzec autobusowy w Malakce polecamy zostawić bagaże w przechowalni, która mieści się w budynku dworca, niedaleko McDonald’s. Cena za jedną sztukę bagażu to 5 MYR.

Do centrum miasta (Stadthuys) docieramy autobusem miejskim linii 17 (odjeżdża z platformy nr 17). Bilet kupujemy u kierowcy (1,50 MYR).

Koszt taxi między centrum miasta a dworcem zależy od naszych zdolności negocjacyjnych. Cena wyjściowa to 20 MYR.