Większość z nas ma niestety ograniczoną ilość dni urlopowych w roku – my również. Nie przeszkadza nam to jednak aż tak bardzo, bo zawsze znajdziemy możliwość krótkiego, weekendowego lub choćby jednodniowego wyjazdu. Tym razem padło na Londyn – stolicę Wielkiej Brytanii, siedzibę jednej z ostatnich monarchii w Europie i miasto niezliczonych zabytków oraz atrakcji.

W tym wpisie znajdziecie informacje, jak samodzielnie zorganizować jednodniówkę w Londynie, jak poruszać się po mieście i co zdążycie w tym czasie zobaczyć.

Stylowa budka telefoniczna

Informacje praktyczne

Loty:

Siatka połączeń lotniczych pomiędzy Polską a Londynem jest niezwykle rozbudowana. Niskokosztowo do stolicy Wielkiej Brytanii dostaniecie się praktycznie z każdego polskiego lotniska.

Najtańsze bilety (od 78 zł za lot w dwie strony) oferują następujące linie lotnicze:

Ryanair:

  • z Londynu-Luton do: Bydgoszczy, Krakowa i Rzeszowa;
  • z Londynu-Stansted do: Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy-Modlina, Wrocławia i Łodzi.

easyJet:

  • z Londynu-Gatwick do Krakowa;
  • z Londynu-Luton do Krakowa.

Wizz Air:

  • z Londynu-Gatwick do Gdańska i Krakowa;
  • z Londynu-Luton do: Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Olsztyna, Poznania, Warszawy-Chopina i Wrocławia.
Transport z lotniska:

Z wymienionych wyżej lotnisk (Gatwick, Luton, Stansted) do centrum Londynu (Victoria Coach Station) najtaniej dostaniecie się autobusem. Ceny biletów rozpoczynają się od 2 funtów (przy zakupie ze sporym wyprzedzeniem), a średni czas podróży to ok. 1,5 h (w zależności od korków w Londynie).

Bilety, cenniki i rozkłady jazdy znajdziecie na tej stronie.

Gdzie tanio zjeść?

Na południowym nabrzeżu Tamizy, pomiędzy mostami Waterloo i Blackfriars, znajduje się postój foodtrucków, gdzie stosunkowo tanio można zjeść donuty, hot-dogi, pizzę czy kultowe fish&chips.

Zwiedzanie miasta – proponowana trasa

Autobus z lotniska zatrzymuje się w okolicy Dworca Victorii, skąd ruszamy w kierunku północnym ulicą A3214 (Buckingham Palace Road), by po około 800 metrach znaleźć się w pobliżu Pałacu Buckingham, który jest obecnie największym pałacem królewskim na świecie, pełniącym funkcję oficjalnej siedziby monarszej. Stanowi on także jeden z symboli Wielkiej Brytanii i miejsce ważnych uroczystości państwowych. Budowlę ukończono w 1703 roku w stylu późnego baroku. W centrum placu przed pałacem umieszczono w 1911 roku ogromną rzeźbę – Victoria Monument – poświęconą królowej Victorii.

 • Od kwietnia do lipca codziennie o 11.30 odbywa się uroczysta zmiana warty, warto być jednak trochę wcześniej, gdyż już po 10.00 zaczynają się tam gromadzić tłumy;w pozostałe miesiące pokaz odbywa się co drugi dzień
 • Apartamenty królewskie dostępne są dla zwiedzających w sierpniu i wrześniu, kiedy to królowa wybywa na wakacje – wstęp 20 £

Pomnik Victorii

Spod pałacu płynnie przechodzimy do pobliskiego St. James Park – najstarszego parku królewskiego w kraju. W jego obrębie znajduje się jezioro z wyspą o nazwie Duck Island, na której wybudowano urocze domostwo zamieszkane niegdyś przez królewskiego „doglądacza” kaczek. Park do dziś znany jest z przebywających tutaj licznych gatunków ptaków, które można spotkać w okolicy jeziora.

Wsi spokojna, wsi wesoła

Dom Hobbitów

Z parku wychodzimy na ulicę Horse Guards i skręcamy w lewo w Great George Street, a następnie w prawo w A3212, by po chwili mieć przed sobą słynne anglikańskie Opactwo Westminsterskie. Na przestrzeni wieków było ono świadkiem licznych koronacji oraz pochówków królów Anglii i Wielkiej Brytanii. Ponadto na jego terenie spoczywa wiele ważnych osobistości – poetów, pisarzy, polityków i uczonych, takich jak Karol Dickens, William Shakespeare, Karol Darwin czy Stephen Hawking. Legendy mówią, że pierwszą świątynię w tym miejscu wzniesiono już w 616 roku. Obecne mury powstały w połowie XI wieku w stylu romańskim. Przebudowano je następnie w XVIII wieku (z tego okresu pochodzą dwie neogotyckie wieże), a także w XIX w.

 • Godziny zwiedzania: od poniedziałku do piątku 9.30 – 15.30; od kwietnia do sierpnia w środy otwarte dłużej – do 18.00
 • Bilet wstępu: 20£ online, 22£ na miejscu

Fasada Westminster Abbey

Powracamy teraz do Great George Street i udajemy się w kierunku wschodnim, z daleka już widząc jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie miasta – wieżę zegarową Big Ben, która należy do Pałacu Westminsterskiego. Od 2012 roku jego oficjalna nazwa to Elizabeth Tower, dla uczczenia 60 lat panowania królowej Elżbiety II. Zbudowana w latach 1834 – 1859 wieża jest aktualnie w trakcie prac renowacyjnych, całkowicie zakryta. Ich zakończenie planuje się na 2021 rok.

Tak powinien wyglądać Big Ben

Tak nie powinien wyglądać Big Ben

Mijając Big Bena wkraczamy na Westminster Bridge, by przejść na drugi brzeg Tamizy. Z mostu rozciąga się wspaniały widok na Pałac Westminsterski (na południu) oraz London Eye.

W drodze

Widok na London Eye

Pałac Westminsterski

Po przejściu kierujemy się w lewo, prosto na The Queen’s Walk – nadrzeczną promenadę, ciągnącą się aż do Tower Bridge. Kierując się na północ mijamy London Eye, parki, skwery oraz kolejno mosty: Waterloo, Blackfriars oraz Millenium Bridge.

Westminster Bridge

Queen’s Walk.

Pogaduchy pod teatrem

Millenium Bridge

Nadal Queen’s Walk

Tym sposobem dochodzimy w okolice Shakespeare’s Globe. The Globe Theatre, który działał w latach 1599-1642, wystawiał premiery sztuk Shakespeare’a i mógł pomieścić nawet trzy tysiące osób. Niestety dwa lata po jego zamknięciu został zburzony, a obecna budowla (otwarta w 1997 r.) stanowi jego rekonstrukcję.

Shakespeare’s Globe

Southwark Bridge

Okolice Shakespeare’s Globe, z widokiem na The Shard – najwyższy budynek w Europie Zachodniej

Jest i on!

Odrywamy się teraz nieco od nabrzeża, skręcając w Bank End, a po chwili w Clink Street, przy której podziwiać możemy barwny mural przedstawiający Williama Shakespeare’a. Na samym końcu ulicy jesteśmy zmuszeni skręcić w prawo, dzięki czemu trafiamy na Cathedral Street, biegnącą do Southwark Cathedral – jednej z najstarszych świątyń gotyckich w Londynie, której konstrukcja zachowała się od XIII wieku.

Southwark Cathedral

Drewniany krzyż przed katedrą

Wnętrze katedry

Z katedry udajemy się na wschód, Montague Cl, mijając wjazd na London Bridge podążamy Tooley Street. W okolicy Unicorn Theatre skręcamy w lewo, by po przejściu pasażem dojść do rozległego placu z amfiteatrem i świetnym widokiem na Tower Bridge. Stąd pozostaje nam już niecałe 200 metrów do najsłynniejszego mostu i jednego z najlepiej rozpoznawalnych symboli miasta.

Takie tam po drodze

Budowę Tower Bridge rozpoczęto w 1872 roku, a jego stalowy szkielet obudowano w stylu neogotyckim kamieniem. Od samego początku uważano go za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Elementami, które wyróżniają jego konstrukcję, są dwie wieże, połączone dwoma mostami dla pieszych (około 34 metry nad jezdnią).

Tower Bridge

Również Tower Bridge

Widok na Tower of London

Przechodząc na północny brzeg Tamizy lądujemy w okolicach twierdzy Tower of London – budowli obronnej władców Anglii, wybudowanej w 1078 r. W swojej prawie 1000-letniej historii była ona fortecą, pałacem i więzieniem. Obecnie dostępna jest do zwiedzania, prezentując w swoich wnętrzach wystawy z bronią, zbrojami, klejnotami oraz insygniami koronacyjnymi.

Z zamkiem nierozerwalnie związane są kruki – symbol Tower. Według legend dopóki na wieżach twierdzy przebywać będą kruki, trwać będzie imperium brytyjskie.

Tower of London

Pod mostem

Ulicą Eastcheap, a następnie Cannon Street podążamy na zachód, aż do katedry św. Pawła (ok. 1,3 km).

Budowę jednego z najsłynniejszych kościołów anglikańskich ukończono w 1710 roku. Jej wielkość (158 m długości i 75 m szerokości) i rozmach miały być symbolem odrodzenia Londynu. Świątynia zwieńczona jest monstrualną kopułą o średnicy 34 metrów. Jej mury były świadkami m. in. pogrzebu Winstona Churchilla czy Margaret Thatcher, a także ślubu księcia Walii Karola z Dianą Spencer.

 • Zwiedzanie od poniedziałku do soboty w godz. 8.30 – 16.00, bilet: 17£
 • W niedziele, poza nabożeństwami, zwiedzanie za darmo 🙂

W drodze do katedry

Kopuła Katedry św. Pawła

Nawa główna

Nawa boczna katedry

Fasada katedry

Udajemy się na zachód ulicą Ludgate, przechodzącą dalej w Fleet Street. Po około kilometrze mijamy monumentalny kompleks Royal Courts of Justice, w którym mieści się Sąd Najwyższy oraz Sąd Apelacyjny Anglii i Walii.

Fleet Street

Royal Courts of Justice

Dalej skręcamy nieco w lewo na ulicę Strand, która doprowadzi nas do Trafalgar Square, który upamiętnia zwycięską bitwę marynarki brytyjskiej pod Trafalgarem. Plac zdobią liczne pomniki (m. in. króla Jerzego IV) oraz fontanny. Dziś jest to miejsce spotkań i zgromadzeń publicznych. Przy północnym skraju placu wznosi się budynek Galerii Narodowej.

Trafalgar Square

W drodze

Ulice Londynu

Plac opuszczamy w jego północno-zachodnim rogu ulicą Pall Mall E, z której skręcamy następnie w Whitcomb Street. Przed nami ostatnia część programu, czyli wizyta w wymarzonym świecie z dzieciństwa – M&M’s World oraz w wielkim sklepie firmowym LEGO.

Marzenie każdego dziecka

M&M’s!

Polecamy też zajrzeć do pobliskiego Chinatown (brama przy Wardour Street), tym bardziej, jeśli ktoś lubi chińszczyznę.

Brama do Chinatown

Londyńskie kamienice

Krocząc dalej Coventry Street warto zwrócić uwagę na Picadilly Circus – plac w samym centrum dzielnicy rozrywki (West End). Miejsce to jest rozpoznawalne jest głównie dzięki reklamom świetlnym na jednym z rogów placu.

Reklamy na Picadilly Circus

W drodze do pałacu

Udajemy się dalej ulicą Regent Street Saint James’s, która po 500 metrach doprowadzi nas do The Mall – drogi reprezentacyjnej prowadzącej prosto do Pałacu Buckingham. W niedziele i święta jest ona zamknięta dla ruchu kołowego, a jej środkiem spacerują tłumy turystów i mieszkańców.

The Mall

Z Pałacu wracamy na Victoria Coach Station ulicą A3214 na autobus powrotny na lotnisko.

Cała wyznaczona powyżej trasa ma ok. 15 km długości, a jej przejście (wliczając zwiedzanie tylko katedr św. Pawła i Southwark) zajmuje ok. 5 godzin.