Jordania, położona na Bliskim Wschodzie, to kraj pełen fascynujących zabytków, bezkresnych pustyń i przyjaznych ludzi. Gdy tylko tanie linie lotnicze uruchomiły bezpośrednie połączenia z Polski do Ammanu, wiedzieliśmy, że musimy tam zawitać. Organizacja wyjazdu, wbrew pozorom, okazuje się całkiem łatwa, a żeby Wam ją jeszcze bardziej ułatwić, dzielimy się swoim doświadczeniem:

  1. Wiza

Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy uprawniającej do przejazdu i pobytu.

W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Jordanii. Najbliższa placówka jordańska akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie. Wizy pobytowe uprawniające do jednokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii obywatele polscy mogą otrzymać na międzynarodowych przejściach granicznych (w tym po przylocie na lotnisku; koszt 40 JOD).

Dodatkową opcją oferowaną przez władze jordańskie jest wykupienie wizy połączonej z biletem wstępu do głównych atrakcji turystycznych kraju, znane pod nazwą Jordan Pass. Szczegółowe informacje oraz warianty tego rozwiązania dostępne są na stronie – www.jordanpass.jo – płatność odbywa się online. Jordan Pass ważny jest 12 miesięcy, uprawnia do miesięcznego pobytu, jednego wjazdu na terytorium Jordanii oraz jednokrotnego dostępu do niemal 40 atrakcji turystycznych kraju (wyjątek stanowi Petra – która w zależności od nabytej wersji uprawnia do jednego, dwóch lub trzech dni zwiedzania). Krótko mówiąc, jeśli planujemy wyjazd do Jordanii i spędzenie choć jednego dnia w Petrze, to Jordan Pass jest dla nas pozycją obowiązkową, także z ekonomicznego punktu widzenia.

  1. Pieniądze i ceny 

Oficjalną walutą jest dinar jordański (JOD), na dzień dzisiejszy 1 JOD = 5,30 PLN.

1 JOD = 10 dirhamów = 100 piastrów(qirsh) = 1000 filsów
Na wymianę najlepiej mieć z sobą USD lub euro.

Jordańska waluta

Przykładowe ceny:
– woda (1,5l) – 0,5 JOD
– herbata (szklanka) – 1 JOD
– danie obiadowe w restauracji (ryż lub frytki, mięso, sałatka) – 6-7 JOD
– shawarma rollo – 2 JOD
– nocleg w hotelu (pokój 2-osobowy z łazienką i śniadaniem) – 30 JOD

Też zgłodnieliście? Arabska szawarma w wersji na talerzu.

  1. Transport

Powszechnie dostępną opcją transportu są autobusy firmy państwowej, które wożą podróżnych między największymi jordańskimi miastami. Szczegółowy ich rozkład i ceny znajdziecie na stronie: https://www.jett.com.jo/en/
Najtańszą opcją wydają się lokalne busiki, które przemieszczają się na nieduże odległości. Zazwyczaj startują z dworca autobusowego w centrum miasta – koszty są nieduże (po kilka JOD za bilet), ale rozkład jazdy najlepiej sprawdzać na bieżąco podczas pobytu w Jordanii. Co jeszcze ważne – zazwyczaj nie kursują w piątki.

Taxi – szybko i bezproblemowo dowiezie Was gdziekolwiek chcecie, ale oczywiście jest to opcja droga (np. z Ammanu do Petry koszt przejazdu to ok. 80-90 JOD).

My zdecydowaliśmy się na wynajem samochodu i jest to idealne rozwiązanie, gdy chce się być niezależnym i jak najwięcej zobaczyć w kraju. Samochód najlepiej zamówić już wcześniej przez internet. Po przejrzeniu dziesiątek ofert, porównaniu cen i warunków wybraliśmy w końcu wypożyczalnię Sixt, która znajduje się m.in. na lotnisku, więc zaraz po przylocie mogliśmy ruszyć w trasę. Koszt wynajęcia auta wraz z ubezpieczeniem na 3 dni, to ok. 100 zł na osobę  (przeliczenie na osobę przy czterech podróżnych). Cena paliwa jest stała w całym kraju – za litr benzyny 95 zapłacimy 0,905 JOD.

W Jordanii nie jest wymagane posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Drogi są dobre (miejscami dość kręte, biegną przez góry), oznakowanie w języku angielskim i arabskim, ruch samochodowy prawostronny, o niedużym natężeniu. Nie mieliśmy żadnych problemów z poruszaniem się po całym kraju.

  1. Jak dotrzeć

Najtańsze loty do Jordanii oferuje Ryanair z dwóch polskich lotnisk (Warszawa Modlin i Kraków Balice) do Ammanu (Queen Alia) – loty w poniedziałki i piątki. Ceny w dwie strony zaczynają się już od 220-230 PLN/os. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć połączenie nawet za 150 zł.

Lotnisko położone jest ok. 30 km na południe od centrum Ammanu – dojazd taxi (koszt to ok. 20 JOD) lub autobus Sariyah Express (przystanek przed wyjściem z hali przylotów, odjazd co 30 min. między 6.00 a 18.00 lub co godzinę przez resztę dnia; cena to ok. 3,5 JOD). Jeśli nie wybieracie się na zwiedzanie stolicy, a wypożyczacie auto na lotnisku, to najlepiej ominąć Amman.

  1. Społeczeństwo

98% ludności stanowią Arabowie, przy czym 97% ogółu to muzułmanie (2,2% chrześcijanie). Jordańczycy żyją w społeczeństwie tradycyjnym, mężczyźni często odziani są w długie galabije, a na głowach noszą kafije, chroniące ich przed słońcem i wiatrem. O ściśle wyznaczonych porach na ulicach miast usłyszymy nawoływania muezina do modlitwy, ale nie zaobserwowaliśmy, by powodowało to jakieś większe poruszenie i masowe rozwijanie dywaników. Przy tym kraj uważany jest za najbardziej kosmopolityczny ze wszystkich państw arabskich.

Polski MSZ ostrzega podróżnych przed wizytami w niektórych rejonach Jordanii (niebezpieczeństwo ataku terrorystycznego) – głównie przy granicy z Syrią i Arabią Saudyjską oraz w okolicach obozów uchodźców. Tak więc trzymamy się od nich z daleka.

Jeśli chodzi o przestępczość pospolitą (kradzieże, rabunki, napaści), to nie ma się czego obawiać – wszędzie, gdzie byliśmy, czuliśmy się bezpiecznie. Jordańczycy są świadomi, że turystyka jest źródłem ich zarobków, więc sami dbają o to, by przyjezdnym nie działa się krzywda.

W gruncie rzeczy jedyne nieprzyjemności, na które możemy być tu narażeni, to ciągłe, uporczywe pytania o to, czy nie chcemy wynająć osła lub wielbłąda do przejazdu (co najmniej kilkadziesiąt razy podczas zwiedzania Petry) i nawoływanie, zachęcanie do kupna towarów ze stoisk.

W kwestii ubioru kobiet (turystek), najlepiej nosić długie, przewiewne spodnie oraz bluzki zakrywające dekolt i ramiona. Nie trzeba zakrywać włosów, ale warto pamiętać o nakryciu głowy dla ochrony przed słońcem.

  1. Język

Językiem urzędowym jest arabski, ale w hotelach, restauracjach i w pobliżu atrakcji turystycznych bez problemu można porozumieć się po angielsku.

  1. Klimat

Jordania leży na obszarze przejściowym między wilgotnym zimą klimatem śródziemnomorskim i kontynentalnym a suchym klimatem pustynnym.

Zasadniczo klimat Jordanii jest zróżnicowany. Na północnym zachodzie kraj jest pagórkowaty i właśnie ten region obfituje w opady. Temperatury wahają się od 8°C do 25°C. Zimą bywa całkiem chłodno, na najwyższych wzniesieniach mogą nawet wystąpić opady śniegu.

Południe i wschód kraju to strefa klimatu pustynnego. Na południu, w pełni lata, panuje wielki upał. Temperatury wzrastają do 40°C i wyżej.

Pory roku są w Jordanii ledwie rozpoznawalne. Lato kończy się w zasadzie wtedy, gdy zaczyna się rodzaj pory deszczowej. W obszarze od jordańskich wyżyn do Ammanu i w rejonie Petry mogą wystąpić obfite opady.

  1. Inne, ważne informacje

W pokojach hotelowych występuje kilka rodzajów gniazdek elektrycznych. Jednak nie do wszystkich z nich pasują europejskie wtyczki, więc lepiej zaopatrzyć się w uniwersalną przejściówkę.
W całym kraju piątek jest dniem wolnym od pracy.
Podróżując do Jordanii musimy przestawić zegarki o godzinę do przodu.