Lada dzień usłyszymy w radiu pierwsze w tym roku „Last Christmas”, telewizja już od kilku tygodni bombarduje nas świątecznymi reklamami, a w galeriach handlowych od dawna wystawiono choinki i porozwieszano lampki. Znak to, że coraz bardziej zbliżamy się do ulubionego (przez wielu) okresu w roku, czyli Świąt Bożego Narodzenia.

Dla nas od lat nieodłącznym elementem przygotowań do Gwiazdki są jarmarki bożonarodzeniowe, pełne kolorowych stoisk, tradycyjnych smakołyków i szeroko uśmiechniętych ludzi.

Historia jarmarków

Tradycja jarmarków świątecznych wywodzi się z Niemiec – najstarsze z nich pochodzą podobno z czasów średniowiecznych. Uważa się, że pierwsze jarmarki organizowano w Dreźnie (już w XV wieku), Norymberdze i Kolonii. Wraz ze wzrostem ich popularności, tradycja rozprzestrzeniała się na cały obszar niemieckojęzyczny, czyli do Austrii, Szwajcarii i Południowego Tyrolu.

Obecnie eventy tego typu odbywają się w większości dużych, europejskich miast, jednak uważa się, że na te najciekawsze i najbardziej magiczne warto wybrać się właśnie do naszych zachodnich sąsiadów.

Niemcy i Austria – Weihnachtsmarkt

Najpiękniejszy i największy jarmark odbywa się co roku w Norymberdze. Zabytkowe kamienice oświetlone są kolorowymi światełkami, a w wąskich ulicach unosi się zapach tradycyjnego piernika.

Największą ilością Weihnachtsmarktów może pochwalić się Berlin, nazywany często europejską stolicą jarmarków – w zeszłym roku stanęło ich w mieście około 80! Wśród atrakcji znajdziemy tu przejażdżkę diabelskim młynem lub zjazd z 70-metrowego toru saneczkowego. Najwięcej stoisk można znaleźć przy Alexanderplatz oraz Placu Poczdamskim.

Striezelmarkt w Dreźnie (czyli market struclowy) odbywa się od 1434 roku. Posmakujecie tu tradycyjnego, świątecznego strucla i obejrzycie piramidę świąteczną o wysokości 14,6 m.

Zarówno w Kolonii, Hamburgu jak i Wiedniu, natrafimy na wiele różnych jarmarków rozsianych po całym mieście. Każdy z nich ma nieco inny charakter i wystrój. Zazwyczaj oddalone są od siebie o kilkaset metrów i można poruszać się między nimi pieszo.

Krążąc między kolorowymi stosikami i wpatrując się w rzędy światełek nie zapomnijmy o wypełnieniu brzucha świątecznym ciepłem! Tradycyjnie na Weihnachtsmarkt serwowane jest grzane wino (Glühwein), pieczone kiełbaski (Bratwurst, Currywurst) oraz jabłkowy strucel (Apfelstrudel).

Połączenia lotnicze z Polski w wymienionych powyżej kierunkach:

(wzięliśmy pod uwagę tylko zimowe rozkłady lotów - stan na 10.12.2019)
  • do Berlina dostać się możecie linią Ryanair z Krakowa,
  • do Hamburga polecicie z Gdańska (Wizz Air i Ryanair) oraz Krakowa (Ryanair),
  • do Kolonii wybrać się możecie z Gdańska (Wizz Air), Warszawy-Modlina (Ryanair), Olsztyna (Ryanair) i Katowic (Wizz Air i Ryanair),
  • do Wiednia najtaniej dostaniecie się z Warszawy-Okęcia linią Wizz Air.

Budapeszt

Na placu Vörösmarty oraz przed bazyliką św. Stefana co roku przed świętami wyrastają kolorowe stragany pełne bożonarodzeniowych ozdób, przystrojonych choinek oraz pysznego jedzenia.

Z tradycyjnych smakołyków polecamy te węgierskie: Lángos (langosz) oraz Kürtöskalács (kurtoszkalacz, znane u nas jako „ciasto kominowe”), a do tego oczywiście grzane wino.

Do Budapesztu tanio dostaniecie się z Warszawy-Okęcia (linią Wizz Air) oraz z Poznania (Ryanairem).

Jarmark w Budapeszcie

Praga i Bratysława

Ci z Was, którzy planują w okresie przedświątecznym odwiedzić któregoś z naszych południowych sąsiadów, mają tam szansę uczestniczyć w lokalnych jarmarkach.

Praga zachęca straganami wystawianymi na Rynku Starego Miasta, Placu Wacława oraz na zamku. W Bratysławie z kolei warto pokręcić się w okolicach Placu Głównego, Franciszkańskiego i Hviezdoslava.

W części gastronomicznej czekają na nas, między innymi, loksze (pieczone placki z ciasta ziemniaczanego, z kapustą lub mięsem) oraz medovina (miód pitny).

  • Jedynym niskobudżetowym połączeniem lotniczym z Polski do Czech lub Słowacji jest lot Ryanairem z Krakowa do Pragi.
  • Alternatywnymi metodami dojazdu są w tym przypadku połączenia kolejowe oraz autokarowe, których (zwłaszcza z południa Polski) nie brakuje.

Polskie jarmarki

Z roku na rok nasze rodzime jarmarki rozwijają się i wzbogacają o nowe wydarzenia towarzyszące – koncerty kolęd, spektakle, karuzele, lodowiska. Na straganach próżno szukać produktów „made in China” – zastępują je produkty rękodzieła oraz miejscowe, tradycyjne przysmaki.

Za jedne z najpiękniejszych w Polsce uważa się Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie na płycie Rynku Głównego (więcej informacji tutaj). Towarzyszą mu takie wydarzenia, jak korowód kolędników, Obrzęd Dziadów Polskich, czy spotkanie twórców tradycyjnych szopek.

Jarmarkowy Kraków baj najt

W naszym ukochanym Gdańsku także od lat organizowany jest jarmark na Targu Węglowym (szczegóły na tej stronie). Poza sprzedażą rękodzieła i jadła odbywają się tu świąteczne parady, iluminacje oraz gry i zabawy dla najmłodszych. My osobiście zaczęliśmy kolekcjonować pamiątkowe kubki do grzańca (co roku z innym wzorem!).

Iluminacje gdańskie

Do ścisłej polskiej czołówki należą także jarmarki na wrocławskim rynku, z wielkim Świątecznym Wiatrakiem, oraz Betlejem Poznańskie.

Większość jarmarków rozpoczyna się w ostatni weekend listopada. Nie pozostało nam już nic innego, jak życzyć Wam pysznego grzańca!