Janusze on tour

tanie podróżowanie

Filadelfia – zwiedzanie w 24h

Filadelfia stanowi obecnie największy ośrodek miejski w Pensylwanii. Pod względem historycznym to chyba najważniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych – ich pierwsza stolica, w której podpisano Deklarację Niepodległości i uchwalono pierwszą na świecie Konstytucję.

Dziś o przeszłości Philly (jak pieszczotliwie nazywają ją mieszkańcy) świadczą liczne zabytki odwiedzane przez rzesze turystów i wycieczki szkolne.

Miasto można spokojnie zobaczyć podczas spaceru w ciągu jednego dnia. Nasze zwiedzanie rozpoczynamy od Elfreth’s Alley – najstarszej część Philly, której początki datuje się na 1702 r. Dzięki zabytkowym kamieniczkom uważana jest za najpiękniejszą ulicę w mieście oraz zabytek narodowy. Dawniej zamieszkiwana była głównie przez stoczniowców i kowali, obecnie stanowi rzadki przykład  XVIII-wiecznego osiedla robotniczego.

Elfreth’s Alley

Elfreth’s Alley

Betsy Ross House

Stąd ruszamy na zachód przez Arch Street, po drodze mijając dom Betsy Ross, szwaczki, która według legend uszyła amerykańską flagę na polecenie Georga Waszyngtona. Po około 300 metrach docieramy do Independence Park – części miasta, która odegrała ważną rolę w historii kraju. Najpierw skierujmy swoje kroki do Visitor Center, w którym można nabyć bezpłatne wejściówki do Independence Hall – biuro otwierają codziennie o 8:30, odbiór biletów tylko na dany dzień. Możliwa jest wcześniejsza rezerwacja on-line na tej stronie, koszt rezerwacji: 1$ za każdy bilet.
My byliśmy w Centrum około 10:30 i udało nam się dostać wejściówki dopiero na 15:00. Tak więc odradzamy zostawianie tej wizyty na ostatnią minutę – im szybciej rano się przyjdzie, tym większa dowolność w wyborze godzin wejścia.

Independence Hall

Tuż obok Centrum, w kierunku południowym, mamy do zobaczenia Liberty Bell, czyli Dzwon Niepodległości, który swoim biciem obwieścił niepodległość Stanów Zjednoczonych. Obecnie wystawiono go w odrębnym pawilonie, z wystawami dotyczącymi jego historii i walki o niepodległość. Dzwon sam w sobie nie robi wielkiego wrażenia, ale dla Amerykanów stanowi ważną pamiątkę narodową. Wejście darmowe, bez wcześniejszej rejestracji.

Liberty Bell

Liberty Bell

Kolejnym punktem programu jest Independence Hall – budynek z 1732 roku, w którym podpisana została Deklaracja Niepodległości i uchwalono konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wewnętrzne sale dostępne są do zwiedzania za darmo, po uprzedniej rezerwacji. Zwiedzanie dwóch sal i holu z przewodnikiem zajmuje około 45 minut, przy czym odbywamy też krótką lekcję historii USA.

Flaga USA powiewająca przy Independence Hall

To tutaj podpisana została Deklaracja Niepodległości USA

Kierując się na wschód, przechodzimy przez zieloną przestrzeń z kilkoma ciekawymi budynkami, w tym Pierwszy Narodowy Bank USA i Carpenter’s Hall – należący do najstarszej gildii rzemieślniczej ceglany budynek, w którym odbył się Pierwszy Kongres Kontynentalny Zjednoczonych Kolonii (1774), który zakazał handlu niewolnikami (był to pierwszy krok w stronę całkowitego zniesienia niewolnictwa w Ameryce Północnej).

First National Bank

Carpenter’s Hall

Stąd wędrujemy na północ i skręcamy na zachód w Market Street. Zabudowa w tej części miasta jest przyjemna dla oka – składa się głównie z domków szeregowych, z których najstarsze pochodzą z XIX wieku. Nazywane są Philadelphia Rows. Niskie kamienice, spokojne ulice oraz spora ilość zielonych parków (w tym Washington Park) to miła odmiana po głośnym, przytłaczającym Nowym Jorku.

Philadelphia Rows

Washington Park

Po około 1,2 km Market Street doprowadzi nas do City Hall, czyli Ratusza, który wielkością i ilością zdobień robi ogromne wrażenie. Jego budowę rozpoczęto w 1871 roku i aż do początków następnego wieku był on najwyższym budynkiem na świecie (167 m). Na wieży mieści się punkt widokowy, a na dziedzińcu zejście do stacji metra.

  • Wejście na wieżę w godz. 9.30 – 16.15; soboty 11.00 – 16.00
  • Wstęp 8$, bilety on-line do nabycia tutaj

 

City Hall

City Hall

Idąc dalej na północny zachód przechodzimy płynnie do Love Park, w którym ustawiono konstrukcję z napisem „LOVE”, przy którym turyści z upodobaniem robią sobie zdjęcia. Ma to nawiązywać do nazwy miasta – Philadelphia z greckiego oznacza „braterską miłość”, stąd często mówi się o niej „miasto braterskiej miłości” (The City of Brotherly Love). Dodajmy, że to właśnie tutaj toczy się akcja głośnego w latach 90. ubiegłego wieku filmu z Tomem Hanksem – „Philadelphia”.

Okolice Love Park

Podążając w tym samym kierunku wkraczamy na Aleję Benjamina Franklina, wzdłuż której na słupach zawieszono flagi wszystkich krajów świata. Po prawej stronie, tuż przy Logan Square, odwiedzamy katedrę św. Piotra i Pawła, przed którą znajdziemy też pomnik na cześć Mikołaja Kopernika (w jego pobliżu, przy alei zawieszono polską flagę).

Aleja Benjamina Franklina

Katedra św. Piotra i Pawła z pomnikiem pamięci Mikołaja Kopernika

Wnętrze katedry

Wnętrze katedry

Kontynuujemy nasz spacer aleją aż do Museum of Art. Naprzeciw wejścia do muzeum, u podnóża schodów, znajdziemy pomnik Georga Washingtona na koniu, a na prawo niewielki park, gdzie w otoczeniu drzew Rocky Balboa (to znaczy jego pomnik) dumnie wznosi ku niebu dłonie w rękawicach bokserskich. W filmie to właśnie po schodach do Museum of Art biegał Rocky trenując przed walką – stąd często nazywa się je „Rocky Steps” (scena do obejrzenia tutaj, zachęcamy). Samo muzeum jest jedną z największych galerii sztuki na świecie, a w jego zbiorach znajduje się około 225 tysięcy eksponatów.

Bilety on-line kupicie na stronie muzeum.

Museum of Art

Rocky Balboa

Museum of Art

Z dziedzińca muzeum rozciąga się niesamowity widok na Filadelfię. Tym akcentem kończymy naszą wędrówkę po „mieście braterskiej miłości”.

Panorama miasta

1 Comment

  1. Super przewodnik! wiele praktycznych wskazówek, dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2020 Janusze on tour

Theme by Anders NorenUp ↑