Janusze on tour

tanie podróżowanie

Faro – zwiedzanie stolicy Algarve

Faro to stolica południowego regionu Portugalii o nazwie Algarve. Jest też pierwszym miastem, z którym spotykają się turyści przybywający do tej części kraju na wypoczynek. Najczęściej uważa się je za punkt startowy wycieczki, a nie atrakcję samą w sobie. Mimo to w Faro warto zatrzymać się choćby na jeden dzień, by poczuć ducha Algarve.

Dojazd z lotniska

Do centrum miasta jeżdżą z lotniska autobusy miejskie linii 14 i 16 – cena jednorazowego biletu to 2,35 euro za osobę. Autobusy zaczynają kurs z plaży w okolicach miasta, a kończą na dworcu autobusowym proxímo (jadąc w drugą stronę możemy się tym sposobem udać na plażę).

Po mieście najlepiej i najłatwiej poruszać się pieszo, tym bardziej, że odległości są nieduże.

Co warto zobaczyć?

Zaraz po wyjściu z dworca znajdujemy się w pobliżu niedużego portu jachtowego – Mariny z promenadą. Okolica jest przyjemna na wieczorny spacer czy wizytę w jednym z tutejszych, licznych barów. Nierzadko też można spotkać miejscowych grajków i artystów. Tuż obok znajdują się ogrody Jardim Manuel Bolivar, w których mieszkańcy miasta zażywają nieco cienia w upalne dni.

Marina

Budynek Banco de Portugal

Stąd ruszamy w kierunku północnym w stronę Arco da Vila, mijając po drodze Igreja de Misericordia (Kościół Miłosierdzia), który niestety nie jest dostępny dla turystów.

W drodze do Arco da Vila – po lewej Igreja de Misericordia

Arco da Vila (Brama Miejska) wzniesiona w 1812 r. ozdobiona jest na szczycie posągiem św. Tomasza z Akwinu (patrona miasta) oraz licznymi gniazdami bocianów, które już lata temu upatrzyły sobie to miejsce na siedzibę.

Arco da Vila

Bociany już się rozgościły

Brama Miejska

Arco da Vila prowadzi nas do najbardziej malowniczej części Faro – Cidade Velha (stare miasto), otoczonej w całości murami. Krótka droga – Rua da Município prowadzi nas prosto na plac katedralny (Largo da Sé). Wzdłuż jego północnego krańca widzimy pałac biskupi z XVI wieku, a na zachodzie – seminarium. Oba budynki są niedostępne dla zwiedzających.

Pałac Biskupi i Seminarium

Centralną część placu zajmuje katedra (Sé) z potężną wieżą dzwonniczą i licznymi kaplicami. Katedrę zbudowano w XIII wieku na miejscu dawnego meczetu i była pierwszym chrześcijańskim budynkiem sakralnym w mieście. Jej wnętrze, podzielone na trzy nawy, łączy w sobie cechy gotyku i baroku. Prezbiterium wyłożone zostało wspaniałymi azulejos (ceramicznymi, zdobnymi płytkami, o których więcej pisaliśmy tutaj), pochodzącymi z XVII wieku.

Wieża katedry

Wnętrze katedry

Kaplica wyłożona azulejos

Kolejna z kaplic

Jeden z ołtarzy

Warto też wybrać się na chór i zobaczyć całość katedry z góry, a także zwrócić uwagę na tamtejsze organy z XVIII wieku z ornamentyką chińską.

Orientalne organy

Ponadto do zwiedzenia jest też muzeum, znajdujące się powyżej wejścia na chór, a także wieża dzwonnicza z widokiem na Faro.

Cena biletu: 3,5 euro – obejmuje wejście do katedry, muzeum oraz na wieżę.

Eksponaty muzealne – relikwiarze

Kogucik na wieży dzwonniczej

Dzwon katedralny

Widok na miasto

Na wschodzie do Placu Katedralnego przylega Praça Afonso III z zabudowaniami dawnego klasztoru Klarysek – w jednym z jego budynków funkcjonuje obecnie Muzeum Archeologiczne.

Dawny klasztor Klarysek

Stąd wędrujemy Rua de Repouso, która zaprowadzi nas do Bramy Odpoczynkowej (Arco do Repuso) oraz pozostałości murów miejskich (Muralhas de Faro).

Muralhas de Faro

Tablice w okolicy murów przedstawiające sceny z historii miasta

Dalej skręcamy nieco w lewo, na Rua do Bocage, która po niedługim czasie doprowadzi nas do niewielkiej kaplicy Igreja do Pé da Cruz, z wizerunkiem krzyża ułożonym z niebieskich azulejos.

Igreja do Pe da Cruz

Krzyż z azulejos

Od placu przed kaplicą ruszamy ulicą Rua do Pe da Cruz i kierujemy się cały czas w stronę północno-zachodnią. Po drodze możemy podziwiać ozdobione azulejos kolorowe fasady kamienic.

Kolorowe ulice miasta

Zdobione fasady

Uliczki Faro

Wielki mural

Po kilkunastominutowym spacerze trafiamy do Bairro Ribeirihno – dzielnicy położonej na północ od starego miasta. Jej najważniejszą część stanowią dwa place – Largo de Sáo Pedro (gdzie znajduje się XVI-wieczny kościół św. Piotra) oraz Largo do Carmo, nad którym góruje dwuwieżowa bryła kościoła Igreja do Carmo (kościoła Karmelitów) z XVIII wieku. Wnętrze świątyni wypełnia barokowa talha dourada, czyli tłoczone i złocone blachy jako elementy dekoracyjne.

Largo do Carmo

Ołtarz w kościele Karmelitów

Bogate zdobienia kościoła

Jednym z najbardziej niesamowitych miejsc w Faro jest Capela dos Ossos (Kaplica Kości) z 1816 roku. Jej wnętrze wypełniono kośćmi około tysiąca mnichów z klasztornego cmentarza. Wejście do niej możliwe jest tylko przez Igreja do Carmo. Bilet wstępu do kościoła i kaplicy kosztuje 2 euro.

Kaplica Kości

Poza tym warto po prostu poszwendać się trochę po wąskich uliczkach, pooglądać miejscową architekturę i zwrócić uwagę na domy obłożone azulejos oraz zdobione okiennice.

Uliczki Faro

Spacer ulicami miasta

Deptak

Fasada domu

2 Comments

  1. Super fotki! Miasto ma swój klimat, aż ma się ochotę od razu tam pojechać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2021 Janusze on tour

Theme by Anders NorenUp ↑