Dubaj to największe i najdynamiczniej rozwijające się miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Miasto futurystyczne, w którym z piasków pustyni wzniosły się ku niebu lśniące drapacze chmur ze szkła i stali. Zwiedza się je z szeroko otwartymi ustami, niedowierzaniem i zachwytem nad ogromem pracy i nakładów, które potrzeba, by stworzyć tego typu miejsce. Takie też było założenie jego architektów – szokować, wprawiać w zdumienie, ale też wywołać uczucie maleńkości w człowieku stąpającym między molochami.

Dla nas Dubaj to miasto przyszłości, które nieustannie zmienia się i rozwija. Już teraz podziwiając jego atrakcje nie da się nie zauważyć setek nowych inwestycji oraz rosnących jak grzyby po deszczu wieżowców. Podejrzewamy, że już za 2-3 lata centrum Dubaju przeniesie się w inne rejony miasta i przybędzie mu sporo nowych atrakcji. Tymczasem zrobiliśmy naszą własną listę „TOP rzeczy, które warto zrobić w Dubaju”.

Mapka City Sightseeing Tour z najważniejszymi atrakcjami

Nr 1: Wjechać na najwyższy wieżowiec świata – Burj Khalifa.

Wieża Khalify (nazwana na cześć szejka – obecnego prezydenta ZEA) to nie zwykły wieżowiec – to dzieło sztuki inżynieryjnej i hołd złożony nauce oraz architekturze. Najwyższy budynek świata ma 829 metrów wysokości. Budowlę wzniesiono na planie w kształcie litery Y, nawiązując do pustynnego kwiatu, rosnącego na pustyni. Burj Khalifa ma symbolizować postęp, jaki dokonał się w Dubaju w ciągu ostatnich 30 lat – dzięki wydobyciu ropy, ale przede wszystkim współpracy wielu ludzi, ich talentom oraz pomysłowości.

Burj Khalifa

Okolice Burj Khalifa i Dubai Mall

W budynku mieszczą się 163 piętra, a w jego wnętrzach znajdują się hotele, restauracje, mieszkania, biura, a nawet basen i meczet.

Wieża nocą

Dla turystów dostępny jest wjazd na 124/125 piętro lub 148 piętro – przy okazji jedzie się najszybszą windą na świecie (porusza się z szybkością 10 m/s!). Na tych piętrach znajdują się tarasy widokowe oraz sklepy z pamiątkami. Ze swojej strony polecamy wybrać się tam albo wcześnie rano (po 9.00), kiedy nie ma wielu ludzi i można podziwiać panoramę miasta w miarę spokojnie, albo w okolicy zachodu słońca, gdyż można oglądać Dubaj w świetle dnia, a po niedługim czasie jego nocne oświetlenie.

Bilety na Burj Khalifa najlepiej zamówić z wyprzedzeniem na stronie: https://tickets.atthetop.ae/Atthetop/en-us

Ceny:
– wjazd na 124/125 piętro 135 AED (godz. 9.00 – 15.00 oraz po 19.00) lub 210 AED (15.30 – 18.30)
– wjazd na 148 piętro (oraz 124/125) od 525 AED

Wejście dla zwiedzających do budynku znajduje się w galerii Dubai Mall na piętrze LG, w okolicy food courtu.

Widok z góry

Panorama Dubaju

Nr 2: Obejrzeć pokaz najwspanialszej fontanny multimedialnej na świecie.

Fontanna umieszczona jest na sztucznym jeziorze Burj Lake, u stóp Burj Khalifa, przy wyjściu z Dubai Mall. Fontanna ma 275 metrów długości i stanowi największą tego typu instalację na świecie. Jest w stanie wystrzelić 83 tysiące litrów wody na wysokość ponad 150 metrów!

Codzienne pokazy światło-dźwięk odbywają się o 13.00 i 13.30 oraz co pół godziny po zachodzie słońca, aż do 23.00. Wstęp na plac przy fontannie i oglądanie pokazów jest zupełnie bezpłatny.

150 metrów słupa wody

Nr 3: Zrobić zakupy w największym centrum handlowym na świecie – Dubai Mall.

Kolejny punkt „naj” na naszej liście – powierzchnia galerii to 112,4 ha, gdzie znajdziemy ponad 1200 sklepów oraz 120 kawiarni i restauracji. Poza tym we wnętrzu znajduje się kilka nietypowych atrakcji – między innymi: akwarium o pojemności 10 milionów litrów (w którym pływa ponad 30 tys. zwierząt, w tym 400 rekinów), pełnowymiarowe lodowisko oraz fontanna.

Wnętrze Dubai Mall

Akwarium w centrum handlowym

Galeria jest tak ogromna, że jeżdżą po niej meleksy (jako taxi), które wożą co zamożniejszą klientelę od sklepu do sklepu.
Polecamy też zajrzeć do marketu spożywczego, w którym ilość najrozmaitszych towarów ze wszystkich zakątków świata może przyprawić o zawroty głowy.

Lodowisko w Dubai Mall

Nr 4: Przejechać kolejką na koniec sztucznej wyspy Palm Jumeirah.

Palma Dżamira to największa z trzech Wysp Palmowych sztucznie usypanych na wybrzeżu Zatoki Perskiej. Na „liściach” palmy wybudowano liczne domy letniskowe (a właściwie to wille letniskowe z ogrodami), zaś na samym czubku – Hotel Atlantis – pięciogwiazdkowy kompleks, z przyległym Aquaparkiem oraz „Zatoką Delfinów”. Możemy podziwiać rozsiane wokół hotelu ogrody, a jeśli mamy nadprogramowe 1500 AED spędzić noc w jednym z najbardziej luksusowych hoteli na świecie.

Wzdłuż „pnia” palmy, aż do jej szczytu kursuje kolejka – monorail. Przejazd trwa kilkanaście minut i kosztuje 30 AED w obie strony (lub 20 AED w jedną stronę), nie obowiązuje karta NOL.

By dostać się na kolejkę musimy pojechać metrem na stację Dubai Marina luba Jumeirah Lakes Towers, przesiąść się na tramwaj i pojechać nim na przystanek nr 9 – Palm Jumeirah. Z przystanku przejść przez budynek parkingu, przez który przeprowadzi nas dobrze oznaczona ścieżka, aż do stacji początkowej kolejki. Tam kupujemy w automacie bilet i cieszymy się jazdą przez Palmę.

Widok z kolejki na Palmę Dżamira

Atlantis Hotel

Powrót na suchy ląd

Nr 5: Przejść się po lokalnych targach (tzw. soukach).

Poza wielkimi, nowoczesnymi centrami handlowymi znajdziemy w Dubaju tradycyjne souki, czyli targowiska. Należą do nich między innymi: Gold Souk (targ złota), Spice Souk (targ przypraw) oraz Souk Madinat Jumeirah (z tradycyjnymi wyrobami i pamiątkami). Kupowanie na targowiskach trzeba lubić – turystów cały czas zaczepiają sprzedawcy, oferujący swoje wyroby, zapraszający do swoich stoisk, dla których targowanie się o ceny jest niemal sportem narodowym.

Gold Souk

Nr 6: Przejść się wzdłuż kanału Dubai Creek lub przepłynąć go tradycyjną łodzią.

W Zatoce Dubai Creek jeszcze kilkadziesiąt lat temu kwitł handel, dzięki czemu miasto mogło się rozwijać. Od świtu do zmierzchu wody zatoki przecinają wodne taksówki – abry, na przejazd którymi można wykupić pojedynczy bilet lub godzinną wycieczkę. Idąc wzdłuż brzegu natrafimy też na wielkie statki transportowe, przywożące liczne towary do Dubaju, a także duże, drewniane statki wycieczkowe, przerobione na restauracje lub hotele.

Dubai Creek

Nr 7: Pójść na plażę.

Osobiście plaż zbytnio nie lubimy, natomiast w Dubaju warto podjechać tramwajem lub przejść się przez Marinę (z luksusowymi wieżowcami i przystanią jachtową) w okolicę plaż, podziwiając nadmorską architekturę.

Nr 8: Zobaczyć lodowe królestwo pośrodku pustyni.

Na środku pustyni wybudowano miasto, które w miarę upływu czasu rozwijało się i rozrastało. W mieście powstawały wieżowce sięgające chmur oraz ogromne, fantazyjne centra handlowe – między innym centrum o nazwie Mall of Emirates. W nim stworzone wielką klimatyzowaną salę, w której panowała temperatura -3 stopnie, leżał śnieg i funkcjonował wyciąg narciarski. Takim oto sposobem pośrodku pustyni, gdzie przez większą część roku panują temperatury rzędu 30-40 stopni, ludzie zaczęli jeździć na nartach, sankach i lepić bałwany.

Dla nas widok lodowej krainy za szybą to sen szaleńca. Sen, który dzięki potężnym pieniądzom (których w Dubaju nikt nie żałuje na inwestycje) stał się faktem zmieniającym rzeczywistość, przeczący prawom natury.

Lodowe królestwo

Mapa metra z zaznaczonymi przystankami, na których należy wysiąść, by dotrzeć do atrakcji