Na terenie dzisiejszej stolicy Indii w ciągu trzech tysięcy lat istniało siedem miast. Ostatnim z nich było Dilli – w hindi „dila” to serce, co w przenośni oznacza stolicę (w XV wieku przeniesiono tu stolicę państwa z Agry). W czasach kolonialnych przemianowano Dilli na angielskie Delhi – Brytyjczycy zburzyli jego część i postawili nowe budynki, a teren nazwano New Delhi („nowe serce”). Dziś New Delhi, będące częścią Delhi, jest w rzeczywistości zupełnie odrębną jednostką, takim „miastem w mieście” – znajdują się tu ważne instytucje państwowe, budynki administracyjne oraz ambasady.

Jak poruszać się po mieście

Najszybszym i najnowocześniejszym sposobem na zwiedzenie New Delhi jest podróż metrem, które rozrasta się w szybkim tempie. Obecnie otwartych jest siedem linii – czerwona, pomarańczowa, żółta, różowa, niebieska, zielona, fioletowa i wciąż w planach są kolejne. Bilety kosztują średnio 30 INR za przejazd (kupujemy żetony, których używamy na bramkach przed wejściem na peron). Istnieją także linie autobusowe, ale z tych nie korzystaliśmy.

Niestety samo metro nie zaspokaja całkowicie potrzeb podróżnych, więc mimo wszystko trzeba zdać się na kierowców w motorikszach (sporo tańszych od taxi) i na własne nogi.

Poniżej zamieszczamy szczegółową mapkę metra z zaznaczonymi przystankami znajdującymi się w pobliżu najważniejszych atrakcji:

Mapa metra – New Delhi

Plan metra w Delhi

Informacje praktyczne:

  • jeśli przyjeżdżacie do Delhi pociągiem i wysiadacie na stacji kolejowej New Delhi – należy opuścić główny budynek dworca i skierować się w lewo, by przy samym jego końcu przejść przez most nad torowiskiem, za którym dojdziemy do nowoczesnego budynku metra i stacji metra New Delhi;
  • linia pomarańczowa, nazywana Airport Express, łączy lotnisko w Delhi z centrum miasta (stacja końcowa to New Delhi);
  • w pociągach metra są wyróżnione wagony przeznaczone tylko dla kobiet.

Delhi – plan zwiedzania

W stolicy Indii mieszka i pracuje ponad 17 milionów ludzi, którzy na ulicach miasta tworzą gwarny, kolorowy tłum. Szerokimi jezdniami pędzą szaleni kierowcy samochodów, taksówek, motoriksz i skuterów, którzy nie zwykli uważać na biednych przechodniów. Na przestrzeni około 1500 km2 nie trudno się zgubić, dlatego zwiedzanie miasta warto zaplanować trochę wcześniej.

My zaczęliśmy naszą przygodę na dworcu kolejowym, skąd metrem ze stacji New Delhi pojechaliśmy żółtą linią na stację Kashmir Gate i przesiedliśmy na fioletową linię do stacji Jama Masjid – stąd mamy blisko do Czerwonego Fortu oraz Meczetu Piątkowego, w północnej części miasta.

Następnie tym samym sposobem wracamy na linię żółtą (przy Czerwonym Forcie wsiadamy na stacji Lal Quila) i jedziemy do Rajiv Chowk, w pobliże Connaught Place. Tą samą linią pojedziemy następnie dalej do stacji Central Secretariat, w okolice Bramy Indii. Do południowej części miasta i Grobowca Humajuna można dostać się dzięki linii fioletowej (stacja Khan Market), ale niestety przebiega ona dość daleko od atrakcji – stąd czeka nas dłuższy spacer lub wynajęcie motorikszy. Żeby nie tracić czasu, my zdecydowaliśmy się na motorikszę na odcinku Brama Indii – Grobowiec Humajuna.

Atrakcje New Delhi

Wielki Meczet, zwany też Meczetem Piątkowym (Jama Masjid), to największa muzułmańska budowla sakralna w Indiach. Został zbudowany w XVII wieku przez władcę z dynastii Wielkich Mogołów – Szahdżahana (tego samego, który nakazał budowę Taj Mahal).

Budowla położona jest na wzgórzu. By do niej dotrzeć ze stacji metra, trzeba najpierw pokonać wąskie uliczki rozległego bazaru miejskiego, a następnie szerokie schody prowadzące do bramy wejściowej. Dziedziniec meczetu może pomieścić nawet 25 tysięcy osób. Świątynię zbudowano z czerwonego piaskowca i białego marmuru, a poszycie dachowe zdobią trzy kopuły oraz dwa wysokie minarety. Otaczający dziedziniec mur wykończono czterema wieżami w narożnikach.

Ciekawostka:

W wielu miastach znajdują się meczety o nazwie Jama Masjid (Meczet Piątkowy). Wiąże się to z islamską tradycją, według której w każdej miejscowości zamieszkiwanej przez muzułmanów budowano jeden centralny meczet tak duży, by pomieścić wszystkich miejscowych wiernych w czasie obowiązkowych, piątkowych modlitw. Meczet ten nazywano właśnie „dżami” lub „al-masdżid”.

 

Informacje praktyczne:

  • godziny otwarcia: sobota-czwartek: 8.30 – 16.30; piątek: 8.00 – 11.00; 14.00 – 16.30;
  • wstęp bezpłatny, 200 INR za wniesienie aparatu fotograficznego lub kamery;
  • uwaga na naciągaczy – w bramie wejściowej wmawiają turystom, że trzeba od nich kupić bilet, dodatkowo przed wejściem stoją ludzie wypożyczający za „tip” chusty do zakrycia nóg lub głowy.

Czerwony Fort (Lal Qil’ah) to kompleks budowli z czerwonego piaskowca, wpisanych na listę UNESCO. Masywne mury fortu (wybudowanego w XVII wieku) stanowią świadectwo potęgi dynastii Wielkich Mogołów.


Obszar zamknięty wewnątrz murów zajmuje powierzchnię około 100 hektarów. Znajdziemy tu, między innymi, Perłowy Meczet, sale audiencyjne, pałace oraz apartamenty cesarskie. Jedną z ciekawszych budowli jest Rang Mahal – Pałac Barw, przeznaczony dla cesarskich żon i konkubin. Niegdyś jego ściany wyłożone były mozaikami i kolorowymi zwierciadełkami, które uległy zniszczeniu, gdy Brytyjczycy urządzili w nim stołówkę. Dwie trzecie budowli fortu nie przetrwało panowania brytyjskiego, kiedy to wykorzystywano je jako kwaterę armii.

Rang Mahal

15 sierpnia każdego roku, w Dzień Niepodległości, urzędujący premier Indii wygłasza oficjalne przemówienie z murów Czerwonego Fortu. Tradycję tę zapoczątkowano w 1947 roku, po odzyskaniu przez kraj wolności.

Informacje praktyczne:

  • godziny otwarcia: wtorek – niedziela, godz. 9.00 – 18.00;
  • cena biletu: 550 INR.

Connaught Place, czyli ogromne rondo, stanowi serce miasta – odchodzą od niego główne ulice, działa tu wiele drogich sklepów, restauracji i banków. Jest także centrum biznesowym i komercyjnym stolicy, a swoją siedzibę ma tu wiele zagranicznych firm. Na mapie wygląda jak wielkie koło z odchodzącymi prostopadle głównymi drogami. Znajdujący się w jego środku Central Park to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych oraz codziennych spotkań mieszkańców Delhi. Pośrodku parku na ogromnym maszcie powiewa flaga Indii.

Okolice Connaught Place – motoriksze na drodze

Central Park

Bangla Sahib Gurudwara daje nam szansę na chwilę odpoczynku od zgiełku wielkiego miasta. Ta sikhijska świątynia to jedno z najczystszych i najspokojniejszych miejsc w stolicy. Przed wejściem do środka musimy odwiedzić szatnię na piętrze -1, gdzie zostawiamy buty oraz bagaże, a także wypożyczamy chustkę na przykrycie głowy Janusza (wszystko to za darmo). Należy też obmyć stopy oraz ręce w przygotowanych do tego brodzikach oraz umywalkach.
Pierwsze zabudowania w tym miejscu powstały już w XVII wieku, ale dzisiejszy wygląd świątynia zawdzięcza przebudowie po odzyskaniu przez Indie niepodległości (1947 r.). Całość wykonano z białego marmuru, wnętrza wykończono pozłacanymi elementami.

Rajpath, czyli Droga Królewska, to liczący ponad 3 km długości bulwar, przy którym odbywają się obchody najważniejszych świąt państwowych. Na jego wschodnim krańcu znajdziemy Bramę Indii o wysokości 42 metrów i wyglądzie łuku triumfalnego. Stanowiła niegdyś miejsce wjazdu do Delhi i do dziś przez otoczoną trawnikami Drogę Królewską dociera się do Rasztrapi Bhawan (siedziby prezydenta) i Sansad Bhawan (gmachu parlamentu). Bramę nakazał wznieść w 1921 roku książę Wielkiej Brytanii ku chwale indyjskich żołnierzy, którzy zginęli walcząc na frontach I wojny światowej. Ich nazwiska wyryto na ścianach bramy.

Grobowiec Humajuna to miejsce pochówku władcy Indii z dynastii Wielkich Mogołów, wzniesione w XVI wieku. Wybudowany z czerwonego piaskowca, wykończony białym marmurem grobowiec zawiera w swoim wnętrzu komnatę, gdzie pochowano ciało Humajuna. Grobowiec stanowi typowy przykład wczesnej architektury Mogołów, łącząc w sobie elementy sztuki indyjskiej i perskiej. Podobno wzorowali się na nim budowniczowie Taj Mahal w Agrze.
Niestety ze względu na wizytę w tym miejscu państwowych oficjeli podczas naszego pobytu w Delhi mogliśmy podziwiać grobowiec jedynie z zewnątrz.

Miejsca, które podobno warto jeszcze zobaczyć w Delhi, a do których my już nie zdążyliśmy zawitać, to m. in. bazar miejski Chandni Chowk (jeden z najstarszych i najbardziej zatłoczonych rynków w Indiach – położony nieco na północ od Czerwonego Fortu) oraz Kutub Minar, z charakterystycznym minaretem (wieżą zwycięstwa) – by dotrzeć do budowli należy wsiąść w żółtą linię metra i pojechać nią kilkanaście kilometrów do stacji Qutub Minar.