Porto znajduje się w ścisłej czołówce naszych ulubionych miast – malowniczo położone na wzgórzach nad rzeką Duoro kusi i nęci wspaniałymi zabytkami, kolorowymi uliczkami i zapachem produkowanego tu wina. Gdziekolwiek się człowiek nie ruszy, wszędzie znajdzie coś, czym się zachwyci, co go zafascynuje, co sprawi, że serce zacznie mu szybciej bić.

Całe miasto można przejść wzdłuż i wszerz, nie korzystając ze środków transportu. Co zatem warto zobaczyć podczas spaceru po Porto?

Naszą przygodę rozpoczynamy od jednego z najważniejszych placów miejskich (Praça do Município), położonego przy głównej arterii miasta – Avenida dos Aliados. Na północnym jego krańcu znajduje się ratusz (Cãmara Municipal), z 70-metrową wieżą, wybudowany w 1920 roku.

Stąd ruszamy Rua Farmosa na wschód. Po kilku minutach docieramy do marketu miejskiego – Mercado do Bolhão, wypełnionego po brzegi owocami, warzywami, kwiatami i regionalnymi produktami. Bardzo lubimy tego typu miejsca – oprócz nas nie widzimy tu prawie żadnych turystów – same przekupki i mieszkańcy miasta na zakupach.

Tuż za terenem marketu, przy Rua de Fernandes, stoi nieduża kaplica, która już z daleka przyciąga nasz wzrok. Capela das Almas (Kaplica Dusz) praktycznie cała wyłożona azulejos – cienkimi, ceramicznymi płytkami, które są charakterystycznym elementem ozdobnym budynków w Porto. Azulejos tworzą często całe mozaiki, składające się z setek lub nawet tysięcy płytek – ukazują sceny historyczne, biblijne oraz motywy dekoracyjne. Sam kościółek pochodzi z XVII wieku i, o ile nie jest wypełniony barokowymi skarbami, urzeka swoją prostotą i wnętrzem wypełnionym biało-niebieskimi azulejos.

Kaplica Dusz

Po wyjściu z kaplicy obieramy azymut na południowy zachód. Po niecałym kilometrze spaceru oczom naszym ukazuje się budynek stacji kolejowej Sao Bento – jeden z najpiękniejszych dworców w Portugalii. Cały hol główny ozdobiono azulejos, które układają się w ogromne obrazy ukazujące sceny z historii kraju oraz życia codziennego jego mieszkańców. Dworzec ukończono w 1916 roku, a obecnie znajdują się tu cztery perony oraz stacja metra.

Sao Bento

Dalej wędrujemy Rua dos Clérigos, która prowadzi nas do Torre dos Clérigos (Wieża Kleryków) – najwyższej wieży kościelnej w Portugalii (75 m), stanowiącej dobry punkt widokowy na miasto.

Wieża Kleryków

Zabytkowy tramwaj

Kamienice Porto

Cofając się nieco do Rua dos Carmelitos, dojdziemy do księgarni Lello, powstałej w 1906 roku. Wystrój wnętrza robi ogromne wrażenie – drewniane schody, rzeźbione wykończenia i kolorowe witraże w stylu secesyjnym podobno były inspiracją dla J. K. Rowling przy tworzeniu Hogwartu. Żeby zobaczyć budynek w środku trzeba kupić bilet wstępu (5 euro). Cena biletu zostanie odliczona, jeśli zwiedzający zechce kupić tu książkę.

Księgarnia Lello

Podążając dalej w kierunku północno-wschodnim, dotrzemy po kilku minutach do Igreja do Carmo (Kościół Karmelitów) z przełomu XIV i XV wieku.

Kościół Karmelitów

Stąd czeka nas droga powrotna do dworca Sao Bento, skąd udajemy się na południe ulicą Dom Afonso Henriques aż do Katedry Sé – powstałej między XII i XIII wiekiem w stylu romańskim. Świątynia ma charakter obronny, zbudowano ją na najwyższym wzniesieniu nad rzeką. Wraz z obszarem otoczonym przez średniowieczne mury miejskie została wpisana na listę UNESCO. W pobliskim klasztorze znajdziemy XIV-wieczne krużganki ozdobione, rzecz jasna, azulejos.

Katedra Se

Widok z placu przed katedrą

Idąc dalej na południe dochodzimy do rzeki Duoro, która oddziela Porto od Vila Nova de Gaia. By dostać się na drugi brzeg, trzeba przejść Mostem Luisa I – symbolem i jedną z najważniejszych atrakcji miasta. Most ma dwie kondygnacje – górną jeździ metro, dołem – samochody. Piesi mogą przejść zarówno jedną, jak i drugą.

Most Luisa I

Stąd rozpościera się bajeczny widok na zabytkową, nadrzeczną dzielnicę – Ribeirę. Stanowi ona plątaninę wąskich, średniowiecznych uliczek i ściśniętych kolorowych domów pokrytych czerwoną dachówką. Warto przejść się promenadą nadrzeczną, by poczuć klimat miasta i nabrzeża, do którego zawijały niegdyś statki towarowe.

Kamienice w dzielnicy Ribeira

Poza tym polecamy również zwiedzić kościół św. Ildefonsa (w pobliżu São Bento) oraz Ogród Pałacu Kryształowego, gdzie po kilku godzinach spaceru warto odpocząć wśród zadbanych klombów i zielonych drzew.

Kościół św. Ildefonsa


Informacje praktyczne:

Do Porto polecieć można z trzech polskich lotnisk.

Wizz Air oferuje loty z Warszawy-Okęcia. Standardowa cena dla członków Wizz Discount Clubu za bilet w dwie strony to ok. 250-300 zł. Dla pozostałych – mniej więcej 100 zł więcej. Jak to z reguły bywa, trzeba być czujnym na wszelkiego rodzaju promocje. Nam udało się ustrzelić bilet za 39 zł w jedną stronę.

Z kolei Ryanair zabierze Was do Porto z Krakowa oraz Warszawy-Modlina. Średnio za bilet w dwie strony zapłacicie w tym przypadku ok. 300 zł.

Z lotniska w Porto do centrum miasta najprościej dostać się metrem. Bilet do stacji Trindade (okolice Praça do Município) kosztuje 2 euro od osoby. Podróż trwa niecałe 30 minut.