Cienfuegos to dobra opcja na przystanek w drodze z Hawany do Trinidadu – mówi się, że jest perłą południowej Kuby. Swoją nazwę miasto zawdzięcza (wbrew pozorom) nie kubańskiemu rewolucjoniście Camilo Cienfuegosowi, ale gubernatorowi, który zachęcał Francuzów do osiedlania się w tych okolicach. W 1819 roku zamieszkało tu około 40 rodzin o pochodzeniu francuskim – głównie emigrantów ze zamerykanizowanego Nowego Orleanu, Luizjany oraz uciekinierów z ogarniętej wojną domową wyspy Haiti. Z tego też powodu zabudowa inspirowana jest stolicą Francji, a Cienfuegos otrzymało przydomek „kubańskiego Paryża”. Historyczne centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ulice Cienfuegos

Klasyk

Spacer po mieście polecamy rozpocząć od deptaku San Fernando, przy którym znajdziemy między innymi restauracje, bary, banki, sklepy spożywcze i stoiska z pamiątkami.

Deptak San Fernando

Deptak prowadzi nas do głównego placu w mieście – Parque Jose Marti, otoczonego ciekawą zabudową, wśród której wyróżnia się kościół (Catedral de la Purísima Concepción) z 1869 roku oraz Pałac Rządowy (Palacio de Gobierno), gdzie obecnie znajduje się zgromadzenie prowincji.

Catedral de la Purísima Concepción

Wnętrze katedry

Wnętrze katedry

Palacio de Gobierno

Ponadto, na zachodnim skraju placu, podziwiać możemy Łuk Triumfalny, upamiętniający powstanie Republiki Kuby i odzyskanie niepodległości (1902 r.) oraz secesyjny Palacio Ferrer, wybudowany w 1918 roku.

Łuk Triumfalny

Palacio Ferrer

Centrum placu

Szachownicowy układ ulic miasta przypomina nam nieco metropolie europejskie i usprawnia poruszanie się oraz orientację w terenie. Warto udać się z placu ulicą Santa Isabel na południe aż do wybrzeża deptakiem, na którym także znajdziemy stoiska z pamiątkami. Po dojściu nad wodę skręćmy w lewo, w ulicę La Mar, która poprowadzi nas aż do Paseo El Prado, do której się podłączamy.

Ulica Santa Isabel

La Mar

Paseo El Prado to szeroka aleja (na podobieństwo swojej hawańskiej odpowiedniczki), która ciągnie się z północy aż na południe miasta, zakończona na półwyspie La Punta. Stanowi najdłuższą ulicę na wyspie. Część przebiega tuż nad Bahia de Cienfuegos – najpiękniejszą, naturalną zatoką Kuby.

Paseo El Prado

Kolejny okaz na kubańskiej drodze

Przechadzając się nią podziwiamy wybudowane po obu stronach wille z ogrodami, wraz z najbardziej znanym zabytkiem – Palacio de Valle, w którym dziś funkcjonuje hotel i restauracja. Wieczorem aleja nad wybrzeżem staje się ulubionym miejscem spotkań miejscowych ludzi, którzy nie tylko rozmawiają, ale też (albo i przede wszystkim) śpiewają i tańczą.

Zabudowa wzdłuż Paseo El Prado

Zarówno dworzec Viazul, jak i stacja kolejowa, znajdują się zaledwie 1 km

od głównego placu miasta.

Polaquito!

Kutry w zatoce