Bilbao to największe miasto w Kraju Basków i zarazem centrum baskijskiego ruchu narodowego. Położone przy głębokim ujściu rzeki Nervión od XIX wieku było ważnym ośrodkiem przemysłowym, lecz dopiero od niedawna zaczęło przyciągać do siebie turystów. Zadbane zabytki, wymyślna, nowoczesna architektura i ciekawe usytuowanie to elementy, które przyciągają przyjezdnych do miasta.

Po mieście można poruszać się na dwa główne sposoby: pieszo (jeśli mamy dużo czasu i trafiliśmy na słoneczną pogodę) lub tramwajem – spod dworca autobusowego mamy przystanek linii zielonej, która biegnie wzdłuż koryta rzeki, aż do starego miasta. My w tę stronę przejechaliśmy właśnie tramwajem oglądając po drodze przez szybę atrakcje, które czekały nas później, gdyż z powrotem (po zwiedzeniu Casco Viejo) szliśmy już do nich pieszo. W ten sposób można zobaczyć najciekawsze miejsca w Bilbao w zaledwie jeden dzień.

Casco Viejo (Stare Miasto)

Nazywane jest w Bilbao „Siete Calles”, czyli „Siedem Ulic”, gdyż najstarszą dzielnicę miasta tworzy właśnie siedem głównych ulic, które niegdyś stanowiły właściwie całe Bilbao. Wśród nich wyróżnia się: Somera, Artecalle, Tendería, Belosticalle, Carnicería Vieja, Barrencalle i Barrencalle Barrena, które i dziś znajdują się w centrum życia społecznego. Poczujemy tu klimat z czasów dawnego, urokliwego Bilbao, z gotyckimi kościołami, ciekawymi placami oraz wąskimi ulicami pełnymi barów i kawiarni.

Wysiadamy z tramwaju na przystanku Ribera. Sama la Ribera to długa, nadrzeczna ulica ciągnąca się wzdłuż brzegu Nervión, na którym położone jest stare miasto. To od niej odchodzi równolegle do siebie słynne „Siete Calles”.

Kamienice Casco Viejo

Fasada kamienicy

San Anton eliza (kościół św. Antoniego)

Blisko przystanku znajdziemy pierwszy z kościołów Casco Vieja – kościół św. Antoniego. Miejsce obecnej świątyni jest jednocześnie symbolicznym początkiem Bilbao, gdyż właśnie tutaj odczytano w 1300 roku list fundacyjny miasta (z początku plac przeznaczono na rynek rybny). W XV wieku powstała tu gotycka świątynia, a jej znaczenie podkreśla fakt, że umieszczono ją w herbie Bilbao.

  • Wstęp: codziennie w godz. 10.00-20.00;
  • Bilety: 3 euro za kościół; 5 euro bilet łączony z wejściem do katedry;
  • Aktualne informacje o biletach i godzinach wstępu znajdziecie pod tym linkiem.

Kościół San Anton

Z kościoła przejdźmy kawałek La Riberą na zachód, mijając duży market (Mercado de la Ribera), po czym skręćmy w jedną ze Siete Calles – Belosticalle, która doprowadzi nas wprost do Plaza Santiago oraz katedry.

Catedral de Santiago (Katedra św. Jakuba)

Pierwotnie na terenie dzisiejszej bazyliki, jeszcze przed nadaniem Bilbao praw miejskich, stała kaplica św. Jakuba. Służyła ona pielgrzymom na szlaku Camino del Norte do Santiago de Compostela.

Obecną katedrę budowano w XIV-XV wieku, jednak fasada główna powstała w 1650 roku, a wieża dopiero pod koniec XIX wieku. Z tego powodu świątynia zawiera mieszankę stylu gotyckiego i neogotyckiego.

Wieża katedry

Wejście główne

Wnętrze świątyni

W fasadzie głównej (neogotyckiej) znajdziemy, między innymi, kolorową rozetę, a w portalu wejściowym liczne płaskorzeźby z muszlami świętego Jakuba. Bazylika składa się z trzech naw, przykrytych sklepieniami żebrowymi, oraz 15 bocznych kaplic. Do zwiedzania udostępniono także przyległe krużganki.

Wstęp – aktualne informacje w linku podanym wcześniej przy kościele San Anton.

Apsyda

Sklepienie

Krużganki przy katedrze

Organy nad wejściem głównym

Spod katedry ruszamy na północny wschód ulicą Portal de Zamudio, by po kilku minutach stanąć przed wejściem do kolejnej świątyni starego miasta…

Iglesia de Santos Juanes

Kościół wzniesiony w XVII wieku w stylu barokowym od razu miał konkretne przeznaczenie. Naprzeciw znajdował się szpital, z którego ciała często transportowano bezpośrednio na przykościelny cmentarz.

Prosta z zewnątrz budowla skrywa we wnętrzach bogato zdobione, złocone ołtarze w stylu barokowym, pełne pięknych rzeźb i obrazów.

Iglesia de Santos Juanes

Jeden z barokowych ołtarzy

Stąd udajemy się dalej na północ, wzdłuż tej samej ulicy, którą tu przybyliśmy. Po niecałych 100 metrach dochodzi ona do Miguel Unamuno Plaza – charakterystycznego placu, z niezłym widokiem na okoliczne kamienice oraz wejściem na szerokie, kamienne schody, które zaprowadzą nas do innej części miasta.

Miguel Unamuno Plaza

Wejście na schody

Widok ze schodów na stare miasto

Wspinamy się po nich na górę, po czym skręcamy w ulicę Begoñako Andra Maria, która biegnie prosto do…

Basilica de Nuestra Señora de Begoña (Sanktuarium baskijskiej Marii Panny)

Obecny kościół wzniesiono w XVI wieku na miejscu poprzedniej, starej świątyni. Według legend w tym miejscu objawiała się Baskom Najświętsza Maria Panna. Budowę bazyliki sfinansowali zwykli mieszkańcy Bilbao, dlatego też na tarczach i filarach w jej wnętrzu nie znajdziemy herbów rodzin szlacheckich (jak to zazwyczaj bywa w starych kościołach), ale zwykłe emblematy kupców miejskich.

Basilica de Begona

Elewację budowli wykonano w stylu renesansowym, z łukiem triumfalnym w jej głównym wejściu. Wnętrze świątyni jest dość nietypowe – by dojść od wejścia do ołtarza głównego trzeba poruszać się „pod górę”, gdyż posadzka pochylona jest pod niedużym kątem, jak równia pochyła.

Bazylika stanowi ważne miejsce kultu dla wszystkich Basków. Najważniejsze uroczystości obchodzi się tu tradycyjnie 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP) oraz 11 października (tzw. „Święto Begonii”, czyli dzień Matki w Kraju Basków). Wtedy też przybywają tu liczne pielgrzymki, by oddać cześć Matce Bożej.

  • Wstęp darmowy; świątynia oddalona jest ok. 10 minut drogi pieszej od starego miasta.
  • Godziny otwarcia: pon-pt 9.30-13.30; 16.30-20.30

Wystrój bazyliki

Wracamy tą samą drogą, którą tu przyszliśmy, czyli po schodach. Zaraz po zejściu z nich na Miguel Unamuno Plaza kierujemy się w prawo, w kierunku…

Plaza Nueva (inaczej: Plaza Barria)

Zabudowę wokół placu wzniesiono w 1821 roku, w stylu neoklasycystycznym, a wykończono symetrycznymi arkadami. Do końca XIX wieku w głównym budynku znajdował się ratusz, a obecnie jest siedzibą Euskaltzaindia – Akademii Języka Baskijskiego.

W pomieszczeniach pod arkadami pozakładano liczne kawiarnie, restauracje i sklepy z pamiątkami. W niedziele odbywają się tu targi staroci, na których nietrudno upolować stare książki, znaczki, czy pamiątki.

Wejście na Plaza Nueva

Palma na placu

Z placu udajemy się na zachód, do brzegu rzeki, na którym wznosi się neobarokowy budynek teatru-opery – Teatro Arriaga. Tuż za nim przekraczamy most nad rzeką – Ponte del Arenal, opuszczając tym samym Casco Viejo.

Nieodłącznym elementem Bilbao są liczne mosty, które łączą z sobą części miasta położone na brzegach rzeki Nervión. Wśród nich warto wspomnieć o Puente Zubizuri (kładka dla pieszych łącząca dwa duże deptaki nadrzeczne) oraz Puente de Vizcaya – most Biskajski, położony daleko na północ, na przedmieściach. Był to pierwszy na świecie most gondolowy (budowa w 1893 r.), przewożący jednorazowo do 8 pojazdów i kilkudziesięciu pasażerów specjalną gondolą, przesuwaną po metalowej konstrukcji. Ponadto stanowi też dobry punkt widokowy na północną część miasta.

Teatro Arriaga

Poruszamy się wzdłuż koryta rzeki, szerokim deptakiem, mijając po drodze kolejne mosty. Tym sposobem docieramy do najpopularniejszej (i najbardziej znanej) atrakcji Bilbao…

Muzeum Guggenheima

Otwarte w 1997 roku muzeum w krótkim czasie rozsławiło Bilbao na całym świecie. Nietypowa, futurystyczna bryła budynku zaprojektowana została przez słynnego architekta – Franka Gehry’ego. Najbardziej charakterystycznymi elementami są rzeźby ustawione wokół budynku, a wśród nich: Mamá (10-metrowy pająk z brązu i stali nierdzewnej), Tall Tree & The Eye oraz Puppy (wielka figura psa z różnobarwnych kwiatów).

Mamá

Tall Tree & The Eye

Sale wystawowe zapełniono eksponatami sztuki współczesnej, za którą osobiście nie przepadamy, stąd nie skusiliśmy się na zwiedzanie. Przed przyjazdem czytaliśmy też na forach, że właściwie wszystko, co najciekawsze w tym miejscu, zobaczy się na zewnątrz, ale to pewnie zależy od tego co, kto lubi.

Godziny otwarcia oraz aktualne ceny biletów znajdziecie na tej stronie.

Puppy

Dalej przemieszczamy się na południowy zachód, przechodząc przez Parque Casilda Iturrizar, otwarty w początkach XX wieku, nazywany też Parkiem Ptaków (ze względu na wszechobecność kaczek, łabędzi i pawi). Podążając drogą na południe, przez plac Sagrado Corazón i Avenida Sabino Arana, mijamy po prawej stronie stadion piłkarski klubu Athletic Bilbao, by po kilku minutach spaceru dotrzeć znów do dworca autobusowego.

Plaza Sagrado Corazon

Informacje praktyczne

Dojazd

O tym, jak dotrzeć do Kraju Basków, napisaliśmy już w tym wpisie.

Przechowalnia bagażu

Bagaż możecie zostawić np. na tymczasowym dworcu autobusowym (tymczasowym, bo obok trwa budowa nowego gmachu dworca). Szafki znajdują się na piętrze, przy wejściu do pomieszczenia z kasami biletowymi. Cena za jedną szafkę to 2 € / dzień. Jeśli wszystkie szafki będą zajęte, to bagaż będziecie mogli pozostawić w punkcie informacji, który znajduje się na rogu budynku (cena: 2 € / dzień / sztuka bagażu).

Poruszanie się po mieście

Jeśli pogoda jest wyjątkowa niesprzyjająca lub jeśli się bardzo śpieszycie, to polecamy skorzystać z jedynej w mieście linii tramwajowej, która łączy dworzec autobusowy z najważniejszymi atrakcjami miasta (po drodze mijacie m.in. stadion, Muzeum Guggenheima i Stare Miasto). Jeden przejazd kosztuje 1,50 € (Uwaga! Bilety najwygodniej kupić w automacie na przystanku. Zaraz obok znajduje się kasownik, w którym należy skasować bilet!)

Kamienica starego miasta

Deszczowe Bilbao


Największe atrakcje Bilbao, San Sebastian oraz Vitorii obejrzycie w naszym poniższym klipie: