To niezwykłe uczucie, kiedy człowiek dowiaduje się, że miejsca, o których słyszał przez całe życie, znajdują się na wyciągnięcie ręki i samemu może je zobaczyć. Planując wyjazd do Jordanii znaleźliśmy informacje, że po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów z lotniska zobaczymy biblijną Górę Nebo, na której podobno umarł Mojżesz – prorok starotestamentalny, który pojawia się zarówno w tradycji chrześcijańskiej, żydowskiej, jak i muzułmańskiej. Nie mogliśmy przecież przegapić takiej okazji. Po drodze zobaczyliśmy też dwie inne atrakcje kraju – Morze Martwe oraz słynną mozaikę w Madabie.

W drodze

Morze Martwe

Już przed przylotem do Jordanii czytaliśmy, że Morze Martwe od tej strony nie robi takiego wrażenia, jak brzeg izraelski, który widzieliśmy parę lat temu. Pomimo to zdecydowaliśmy się zobaczyć je po drodze z Wadi Rum na Górę Nebo.

Większość plaż została niestety opanowana przez strefy hotelowe oraz ograniczona płatnymi wejściami. Tak więc można dostać się nad słone wodą gdziekolwiek człowiek ma ochotę, ale za opłatą (od 10 do 20 JOD). Można tez po prostu wykupić nocleg w hotelu i skorzystać z plaży hotelowej.
My nie mieliśmy na to czasu ani ochoty. Znaleźliśmy dzikie zejście, o którym wcześniej czytaliśmy na forach internetowych, i z kamienistego brzegu podziwialiśmy solne osady na skałach (pogoda i tak nie nastrajała do kąpieli w chłodnych wodach morza).

Brzeg Morza Martwego

Sama droga nad Morze Martwe jest niesamowita – to jedna z najbardziej zielonych części kraju, pełna pól warzywnych oraz plantacji palm. W porównaniu ze skalistymi górami oraz jałowymi, piaszczystymi pustyniami ten fragment Jordanii wydaje się przyjazny wszelkiemu życiu.

Góra Nebo

Według Starego Testamentu Mojżesz po wyprowadzeniu ludu izraelskiego z Egiptu miał wędrować przez pustynie przez 40 lat. Za karę, że sprzeniewierzył się Bogu, miał nie wejść do Ziemi Obiecanej. Zgodnie z wierzeniami, po wejściu na Górę Nebo zobaczył całą ziemię ofiarowaną przez Pana swojemu ludowi i niedługo potem zmarł.

Aż do XIII wieku miejsce to było celem pielgrzymek, u zarania chrześcijaństwa powstało tu sanktuarium, z wyłożonymi w VI w. n.e. bogatymi mozaikami. Później miejsce to popadło w ruinę. Pierwsze nowożytne opisy Nebo pochodzą z XIX wieku, a wykopaliska archeologiczne i budowę obecnego kościoła rozpoczęto w latach 30. ubiegłego wieku.

Bazylika na Górze Nebo
Laska Mojżesza
Widok na Ziemię Świętą z opisem

Dziś na Górze Nebo znajdziemy nowoczesną bazylikę, która ani formą, ani wielkością, nie robi na przyjezdnych wrażenia. W swoich wnętrzach kryje natomiast pozostałości z zabudowy z VI wieku, w tym liczne mozaiki. Pośród nich najciekawszą i najlepiej zachowaną stanowi ta z 531 roku, na której przedstawiono sceny myśliwskie i pasterskie ze zwierzętami, których dziś już nie spotkamy, a które do początku XX wieku zasiedlały tereny Jordanii – struś, lew, zebra oraz wielbłąd łaciaty.

Przy bazylice powstało także nieduże muzeum ze znalezionymi na tym terenie kolumnami, naczyniami oraz fragmentami mozaik.
Istnieje też legenda o Górze Nebo mówiąca, że to w jej pobliżu miała zostać ukryta w VI w. p.n.e. Arka Przymierza.

W 2000 roku miejsce to odwiedził papież Jan Paweł II. Z tej okazji w miejscu, z którego rozciąga się widok na Ziemię Świętą, postawiono charakterystyczny pomnik z brązu – krzyż opleciony przez węża, symbolizujący laskę Mojżesza.

Mozaiki z VI wieku

Godziny otwarcia: V-IX 8.00-18.00; X-IV 8.00-16.00
Wstęp: 2 JOD – na odwrocie biletu umieszczono mapkę całego terenu
Dojazd z Madaby: taksówka – ok. 5 JOD

Mozaika z Madaby

Madaba to niepozorne miasto położone (w linii prostej) około 10 km od lotniska w Ammanie. Ściągają do niej turyści z całego świata, aby w greckiej cerkwi Świętego Jerzego zobaczyć mozaikową Mapę Ziemi Świętej. Pochodzi ona z VI wieku i stanowiła posadzkę w świątyni bizantyjskiej, na miejscu której wybudowano później cerkiew. Jej pełen wymiar wynosił 16 na 6 metrów. Z około dwóch milionów kawałków ułożono kompletną mapę ziem Palestyny i Dolnego Egiptu, zawierającą około 150 lokalizacji. Niestety znaczna jej część uległa zniszczeniu – do dziś najlepiej zachowanym jest fragment z Jerozolimą (z zaznaczonymi głównymi ulicami i obwarowaniami), Morzem Martwym, rzeką Jordan i Jerychem. Podpisy wykonano w języku greckim. Mapa z Madaby uznawana jest za najstarszą mapę mozaikową w historii, stanowi ważne źródło używane przez archeologów do lokalizacji miejsc biblijnych.

W otoczeniu mapy znajdziemy liczne ikony i kolorowo ozdobione ściany cerkwi.

Wnętrze cerkwi Św. Jerzego
Fragment mapy z Jerozolimą

Godziny otwarcia: codziennie 8-17
Wstęp: 1 JOD (bilet do kupienia w księgarni tuż obok cerkwi)