Janusze on tour

tanie podróżowanie

Bazylika św. Piotra na Watykanie

Bazylika św. Piotra (Basilica Papale di San Pietro in Vaticano) to jedna z najważniejszych świątyń katolickich oraz ośrodków pielgrzymowania na świecie. Obecnie jest także drugim największym kościołem na Ziemi oraz czołowym dziełem architektonicznym renesansu i baroku.

Poza św. Piotrem, spoczywają tu inni papieże, w tym Grzegorz Wielki, Pius X, Jan XXIII i Jan Paweł II.

W drodze do bazyliki

Krótka historia

Według tradycji w IV w. n.e. na grobie św. Piotra, pierwszego papieża, wybudowano świątynię wczesnochrześcijańską. Z początku siedzibą papieży nie był Watykan, lecz Lateran. Przeniesienia dokonał w 1377 r. papież Grzegorz XI, po powrocie z niewoli awiniońskiej, gdy okazało się, że Pałac Laterański popadł w ruinę. Kolejni papieże powiększali i ulepszali budowle watykańskie, założono także Bibliotekę Watykańską oraz wzniesiono Kaplicę Sykstyńską (1475-1483).

W 1506 roku w miejscu grożącego zawaleniem kościoła wczesnochrześcijańskiego zaczęto wznosić nową świątynię, zaprojektowaną przez Donato Bramante, po którego śmierci dzieło kontynuowali, między innymi, Rafael Santi, Baldassare Peruzzi oraz Michał Anioł. Budowa trwała około 120 lat.

W ostatecznej formie bazylika jest położona na planie krzyża łacińskiego, a fasadę utrzymano w stylu barokowym. Konsekrował ją papież Urban VIII w 1626 roku.

Via della Conciliazione

Piazza San Pietro

Aby dostać się do wnętrza bazyliki, musimy ustawić się w kolejce (często ponad godzinnej) i cierpliwie wyczekać swoje. Daje nam to szansę na rozejrzenie się wokół po Placu Świętego Piotra.

Plac został zaprojektowany na planie owalu przez jednego z najwybitniejszych artystów barokowych – Giovanniego Berniniego (w 1656 roku). Od zachodu otwiera się na fasadę bazyliki, a od wschodu wychodzi na Via della Conciliazione.

Całość otoczono kolumnadą z rzeźbami 140 świętych, a wśród nich jedynego Polaka, św. Jacka Odrowąża (po lewej stronie, na wysokości fontanny). Centralne miejsce placu zajmuje jeden z 13 egipskich obelisków znajdujących się w Rzymie, z XIII wieku p.n.e. Po jego dwóch stronach ustawiono dwie okazałe fontanny. Po prawej stronie znajdziemy Spiżową Bramę, prowadzącą na teren Państwa Watykańskiego.

Fasada Bazyliki

Dzisiejsza fasada jest dziełem papieskiego architekta, Carlo Maderno, z 1607 roku. Umieszczono na niej trzynaście posągów – centralnie figurę Jezusa, a po jego obu stronach Apostołów (poza św. Piotrem).

Kopułę bazyliki zaprojektował sam Michał Anioł, a jego pracę kontynuował uczeń Giacomo della Porta oraz Domenico Fontana. Jej wnętrze wyłożono mozaikami przedstawiającymi Boga Ojca, Chrystusa z matką, aniołów oraz świętych i patriarchów kościoła.

Nad samym wejściem do przedsionka bazyliki zobaczymy płaskorzeźbę przedstawiającą scenę mianowania Piotra pierwszym papieżem.

Fontanna na placu

Fasada bazyliki

Wnętrze świątyni

Bazylika Świętego Piotra uznawana jest za arcydzieło renesansu i baroku, wśród jej bogato zdobionego wnętrza znajdziemy prawdziwe perły sztuki. Zaraz po wejściu stajemy w nawie głównej, która wręcz przytłacza swoją wielkością. Po obu jej stronach, między parami pilastrów, umieszczono posągi świętych z XVIII-XX wieku. Idąc cały czas prosto dojdziemy do skrzyżowania naw, którego centralne miejsce zajmuje Konfesja Świętego Piotra, czyli grobowiec przykryty barokowym baldachimem z brązu z XVII w. projektu Berniniego. Umieszczono go około 7 metrów nad grobem pierwszego papieża. Każda z kolumn baldachimu ma 28 m wysokości i spiralny trzon.

Konfesja św. Piotra

Wnętrze bazyliki

Wysoko w górze przestrzeń nad Konfesją przykryto kopułą, której wnętrze podzielono promieniście na równe pola pokryte mozaikami. Ma ona średnicę 42 metrów i jest podtrzymywana przez cztery masywne filary.

Kopuła od wewnątrz

Posąg św. Piotra w nawie głównej

W nawie północnej (po prawej stronie od wejścia) zobaczymy kaplicę Świętego Krzyża z jednym z najcenniejszych elementów wystroju – Pietą Watykańską autorstwa Michała Anioła (z 1498 roku).

W pobliskiej kaplicy św. Sebastiana umieszczono nagrobek św. Jana Pawła II, przeniesiony z Grot Watykańskich po beatyfikacji.

Pieta Watykańska

Elementy wystroju

Groty Watykańskie

W środku, poza samą bazyliką, dostępne są do zwiedzania Groty Watykańskie, czyli podziemne krypty prawie wszystkich papieży (od Piotra do Jana Pawła I) oraz członków rodów królewskich. Wizyta w Grotach Watykańskich jest darmowa, wejście znajduje się tuż obok Konfesji św. Piotra (po lewej stronie), przed statuą przedstawiającą św. Andrzeja.

Widok spod kopuły

Kopuła

Do zwiedzania dostępna jest także kopuła bazyliki. Aby się na nią dostać, trzeba przed wejściem głównym do świątyni zboczyć w prawo i pokonać kilkaset schodów (część z nich można też ominąć dzięki windzie, co zwiększa cenę biletu). Ciekawym przeżyciem jest sama wspinaczka między pochyłymi ścianami oraz możliwość zobaczenia wnętrza kopuły i okolicznych mozaik z bliska. Nagrodą za żmudną wspinaczkę jest niesamowity widok na Watykan i cały Rzym.

Mozaiki w okolicy kopuły

Widok na Rzym z kopuły bazyliki św. Piotra

Informacje praktyczne

  • Wejście do bazyliki jest bezpłatne, ale wiąże się z długim czekaniem w kolejce na Placu św. Piotra (nam w środku grudnia zajęło to niecałą godzinę; możliwość szybkiego przejścia do bazyliki istnieje od strony Muzeów Watykańskich, ale tylko wtedy, gdy mamy wykupioną wycieczkę z przewodnikiem);
  • Godziny otwarcia: 7.00-18.30 (od 01.10 do 31.03); 7.00-19.00 (od 01.04 do 30.09);
  • Wstęp do Grot Watykańskich jest bezpłatny, wstęp do Skarbca kosztuje 7€ (bilet normalny);
  • Wstęp na kopułę w godzinach: 7.30-17.00 (od 01.10 do 31.03); 7.00-18.00 (od 01.04 do 30.09); Cena biletu: 10€ (wjazd windą + przejście 320 schodów) lub 8€ (przejście 551 schodów);
  • O tym, jak dostać się do Rzymu i jak poruszać się po mieście, przeczytacie w naszym wpisie.

1 Comment

  1. Byłam tam jakieś 13 lat temu na wycieczce szkolnej! Robi wrażenie i chcę tam jeszcze wrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2020 Janusze on tour

Theme by Anders NorenUp ↑