Barcelona to miasto, które można odwiedzać wielokrotnie i nigdy się nie nudzić. Poza dziełami architektury gotyckiej i secesyjnej, znajdziemy tu ruchliwe skwery, piaszczyste plaże, nadmorskie promenady i ciche, zielone parki. Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc na Ziemi, do którego zawsze chętnie się wraca.

Barcelona posiada jedną z najdłuższych list atrakcji, jakie dotąd widzieliśmy, dlatego na zwiedzanie warto przeznaczyć co najmniej 3-4 dni. Większość można zobaczyć poruszając się pieszo, chłonąc klimat miasta i słuchając śpiewu ptaków w parkach. Jak ogarnąć cały ten ogrom miejsc, żeby się nie zagubić i nie biegać z jednego krańca miasta na drugi? Postaramy się to uporządkować w naszym wpisie.

Zatem… ruszamy na podbój Barcelony!

Widok na Barcelonę ze wzgórza Tibidabo

Plan miasta

Placa de Catalunya (plac Kataloński)

Zwiedzanie polecamy rozpocząć właśnie tutaj. Placa de Catalunya położony jest w samym centrum miasta i zbiegają się tu jego główne ulice. W budynkach wokół mieszczą się hotele, eleganckie sklepy, teatry i siedziby instytucji finansowych, a okolicę ozdobiono rzeźbami i fontannami. Plac stanowi też ważny węzeł komunikacyjny dla metra i autobusów. Jest także świetnym punktem odniesienia przy planowaniu zwiedzania reszty miasta, który i my będziemy wykorzystywać w naszych opisach.

Placa de Catalunya

Arc de Triomf i Parc de la Ciutadella

Z placu udajemy się na północny wschód, by po niecałym kilometrze stanąć pod ogromnym Łukiem Triumfalnym (Arc de Triomf), zbudowanym w 1888 roku z czerwonej cegły, na okoliczność odbywającej się w mieście wystawy światowej. Stąd zaczyna się szeroki pasaż (Passeig de Lluís Companys), przystrojony palmami, który zaprowadzi nas prosto do bram jednego z największych parków w mieście – Parc de la Ciutadella.

Łuk Triumfalny

Pasaż pomiędzy Łukiem a Parc de la Ciutadella

W jego granicach umieszczono, poza alejami drzew i terenami zielonej trawy, oranżerie z tropikalnymi roślinami, ogród zoologiczny (wstęp płatny), ceglany Castell dels Tres Dragons (zbudowany w 1888 roku na Wystawę Światową), siedzibę Parlamentu Katalonii oraz Museum de Ciencies Naturals ze zbiorami geologicznymi.

Oranżeria parku

Roślinność oranżerii

W północnej części parku zobaczyć można bogato zdobioną fontannę – Cascada Monumental z XIX wieku. Po obu stronach Cascady zbudowano schody, prowadzące na podium w samym centrum konstrukcji. Całość ozdobiona jest imponującymi rzeźbami, z których część przedstawia narodziny rzymskiej bogini Wenus.

Cascada Monumental

Kierujemy się na południowy zachód parku, ku bramie wyjściowej, wprost na Avenida Marqués de l’Argentera. Stąd mamy dwie główne opcje do wyboru – zwrócić się na południe, w stronę wybrzeża Morza Śródziemnego i plaż, lub na zachód, by zwiedzić stare miasto. My obieramy azymut na wybrzeże.

La Barceloneta

Stara dzielnica nadmorska założona w XVIII wieku od początku zamieszkiwana była głównie przez marynarzy i rybaków (o niezbyt dobrej reputacji). Jej przebudowa zaczęła się w wieku XIX, gdy przekształcono ją w obszar przemysłowy. Do dziś zachował się tutaj oryginalny układ ulic oraz zabytkowy kościół San Miguel del Puerto z XVIII wieku.

San Miguel del Puerto

Ulice Barcelonety

Na terenie dzielnicy znajduje się także najsłynniejsza barcelońska plaża, w sezonie oblegana zarówno przez turystów, jak i lokalnych mieszkańców.

La Ribera

Na zachód od Barcelonety rozpościera się dzielnica La Ribera, wchodząca w skład starego miasta. Z języka katalońskiego jej nazwa oznacza „brzeg morski”, gdyż była niegdyś położona bezpośrednio na wybrzeżu. Powstała już w średniowieczu i z tego też czasu pochodzi większość jej zabudowy wraz z bazyliką Santa Maria del Mar (Matki Bożej Morza). Świątynię wzniesiono w XIV wieku, w stylu gotyku katalońskiego. Jej wnętrze uległo zniszczeniu w 1936 roku, stąd dziś pozbawione jest wszelkich dekoracji, a cały wystrój stanowią proste, drewniane ławki. Zachowane zostały natomiast kolorowe, zabytkowe witraże kościoła.

Aktualne ceny biletów i godziny wstępu do bazyliki Santa Maria del Mar znajdziecie tutaj.

Santa Maria del Mar

Wnętrze świątyni

Uliczki Ribery

Barri Gótic (Dzielnica Gotycka)

Barri Gótic stanowi serce starego miasta. Początki tej dzielnicy datuje się na XIII-XV wiek. Większość jej obszaru wyłączono z ruchu kołowego, dzięki czemu można pozwolić sobie na niespieszny spacer wśród ciemnych kamienic i gotyckich zabytków. Znajdziemy tu liczne świątynie, a wśród nich wspaniałą katedrę.

Katedrę pw. Św. Eulalii z monumentalną, neogotycką fasadą zachodnią, budowano od XIII do XV wieku. Całość stanowi idealny przykład architektury gotyckiej.

Katedra św. Eulalii

Fasada zachodnia

Detale fasady

Wewnątrz świątyni znajdują się krużganki ze stawem zamieszkałym przez stado gęsi – ich liczba (13) jest symboliczna, gdyż w wieku 13 lat zginęła śmiercią męczeńską święta Eulalia, jako ofiara prześladowań chrześcijan (w 304 r.).

Aktualne ceny biletów i godziny otwarcia katedry znajdziecie na tej stronie.

Wejście na plac na starym mieście

Stare miasto najlepiej zwiedza się włączając „tryb szwendaczka” – bez określonego kierunku, gubiąc się w skomplikowanym labiryncie uliczek i placów. Wynurzając się z kolejnych, ciemnych zaułków natrafiamy na zabytkowe kościoły i klimatyczne kąciki. Jest to szczególnie przyjemne w upalne dni, gdyż ciasno upakowana zabudowa pozwala utrzymać między starymi murami chłód i cień.

Fasada kościoła w Barri Gotic

Rzygacze

W drodze do katedry

Jednym z najważniejszych placów starego miasta jest Placa de Sant Jaume, zlokalizowany kilka minut spacerem na południowy wschód od katedry. Na placu zawsze panuje duży ruch – często jest on miejscem rozpoczęcia największych parad na terenie Barcelony, tam też mają miejsce ciekawsze tradycje katalońskie, takie jak budowanie piramidy z ludzi. Obecnie znajduje się tam budynek ratusza (Casa de la Ciutat) oraz Palau de la Generalitat, czyli renesansowy pałac, w którym mieszczą się biura władz Katalonii.

Port

Na wschód od Barri Gótic dojdziemy do szerokiego pasażu nadmorskiego, otoczonego palmami, oraz portu. Port Vall, czyli część Portu Barcelona, w której znajduje się przystań, port jachtowy oraz stacja promów morskich, jest jednym z największych portów wycieczkowych w Europie. Na jego terenie zbudowano także centrum handlowe, kino oraz największe oceanarium i akwarium w Europie – L’Aquarium de Barcelona.

Pasaż nadmorski

Pasaż doprowadzi nas na południowy zachód do placu Mirador de Colom z centralnie ustawionym pomnikiem Krzysztofa Kolumba – zbudowano go z okazji wystawy światowej (1888 r.) na cześć pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki.

Pomnik Kolumba

Z Mirador de Colom aż do Placa de Catalunya na długości 1,3 km ciągnie się najsłynniejsza ulica Barcelony – La Rambla.

La Rambla

Część ulicy przeznaczona dla pieszych obfituje w stoiska z pamiątkami oraz ogródki restauracyjne w otoczeniu rozłożystych platanów. Deptak jest zazwyczaj zatłoczony (szczególnie w sezonie turystycznym), a na jego brzegach swoje prace wystawiają lokalni artyści. Nietrudno też spotkać tu mimów i aktorów.

La Rambla

Kamienice wzdłuż deptaka

Ozdobne wejście

Prawdziwym bogactwem La Rambli są natomiast ciągnące się wzdłuż niej kamienice, muzea i zabytki.

Jednym z ważniejszych miejsc w pobliżu deptaku jest Palau Güell. XIX-wieczny, modernistyczny pałac projektu Antoniego Gaudiego. Z zewnątrz nie wzbudza on zachwytu, natomiast jego wnętrza są pełne niecodziennych, zjawiskowych rozwiązań architektonicznych, z których słynął artysta. Obecnie jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wstęp do Pałacu Güell płatny – 12 euro, w cenie biletu otrzymujemy audioprzewodnik.

Wnętrze Palau Guell

Sala główna pałacu

Sklepienie

Po drugiej stronie La Rambli znajdziemy wejście na Plaza Real, który jest otoczony restauracjami i popularnymi klubami nocnymi. Stanowi popularne miejsce spotkań mieszkańców Barcelony oraz atrakcję turystyczną dla przyjezdnych.

Wejście na Plaza Real

Plaza Real

Nieco dalej na północ ukazuje się nam wejście do La Boqueria (Mercat de la Boqueria) – ogromnego bazaru miejskiego, znajdującego się tu od XIX wieku. Jest jednym z największych miejsc handlowych w mieście – na licznych stoiskach sprzedaje się tu mięso, ryby, owoce, słodycze, świeże soki, przyprawy oraz naszą ulubioną Sangrię 🙂

Wstęp na teren jest bezpłatny, targowisko czynne od pon. do sob. w godz. 8.00 – 18.30.

Królestwo słodyczy

Stoisko z przyprawami

Mięsko

Zaledwie 100 metrów wędrówki deptakiem dzieli nas od kolejnego zabytku – XVII-wiecznego kościoła Parróquia de la Verge de Betlem (Matki Boskiej z Betlejem). Większość wyposażenia tej jednonawowej świątyni uległa zniszczeniu w czasie hiszpańskiej wojny domowej, stąd jej obecny wystrój jest raczej skromny. Największe wrażenie robi natomiast główna fasada, otoczona kolumnami i figurami świętych jezuitów. Wstęp darmowy.

Parroqia de la Verge de Betlem

Fasada kościoła

Przejście między kaplicami

Jeszcze tylko kawałek La Ramblą na północ i wracamy w okolice Placa de Catalunya. Stąd możemy obrać dwa główne kierunki – jeden na południowy zachód (w stronę Placa d’Espanya i Wzgórza Montjuïc), drugi na północny zachód, wzdłuż Passeig de Grácia.

Passeig de Grácia

Jedna z najdłuższych, ale też najbardziej eleganckich i luksusowych ulic Barcelony, uważana też za jedną z najdroższych w całej Hiszpanii. W początkach swojej historii była tylko wiejską drogą, która łączyła Barcelonę i Gracię (kiedy jeszcze były osobnymi miastami). Wzrost jej znaczenia nastąpił w XIX wieku, kiedy to znacznie ją poszerzono i stała się ulubionym miejscem arystokratów do prezentowania swoich wozów i umiejętności jeździeckich. W początkach XX wieku pojawiły się na niej ozdobne ławki i latarnie, a przede wszystkim wysokie budynki projektowane przez najwybitniejszych architektów (w tym Gaudiego). Do dziś fasady budowli przykuwają wzrok pieszych bogatymi zdobieniami i ciekawą formą. Wśród nich niewątpliwie jest kilka, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Kamienice przy pasażu

Pierwszy z nich to Casa Batlló – XIX-wieczna kamienica przebudowana w latach 1904-1906 według projektu Gaudiego. Jej bogato zdobiona fasada zawiera w sobie elementy, które nawiązują do zwierząt – balkony w kształcie kości, płytki ścienne przypominające łuski. Do udekorowania ścian użyto potłuczonych, kolorowych kafli oraz fragmentów ceramiki.

Barcelona największe atrakcje

Casa Batllo

Barcelona największe atrakcje

Kościane balkony

Połączona z Casa Batlló kolejna kamienica, Casa Amatller, zbudowana w 1900 roku, stanowi typowy przykład zabudowy modernistycznej. Oba budynki razem z pobliskimi Casa Mulleras i Casa Lleó Morera tworzą tzw. Illa de la Discórdia – blok kamienic, z których każda wznoszona była według projektu jednego z czterech najważniejszych architektów modernistycznych w Barcelonie. Wizje i style artystów były tak od siebie odległe, że budowle kolidują z sobą wzajemnie oraz okolicznymi kamienicami.

Wstęp do Casa Batlló – od 25 euro. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Barcelona największe atrakcje

Casa Amatller

Barcelona największe atrakcje

Okna kamienicy

Barcelona największe atrakcje

Casa Lleo Morera

Podróżując dalej na północ docieramy po niecałych 500 metrach do kolejnego dzieła Gaudiego Casa Milá. Powstał w latach 1906-1910 jako dom przedsiębiorcy Pere Mili. Uznawany jest za ostatni, a zarazem najbardziej dojrzały, projekt świecki architekta, w którym zastosował w pełni swoje nowatorskie rozwiązania. Fasada budynku miała przypominać wzburzone morze, a żelazne balustrady – dzikie chaszcze.

Wstęp: od 25 euro (bilety online od 22 euro).

Barcelona największe atrakcje

Casa Mila – od frontu

Barcelona największe atrakcje

Casa Mila

Przed Casa Milá skręćmy w Carrer de Provença w kierunku północno-wschodnim. Po około 1,2 kilometra ulica doprowadzi nas to najbardziej rozpoznawalnej atrakcji Barcelony…

Templo Expiatorio de la Sagrada Familia (Świątynia Pokutna Świętej Rodziny)

Bazylika Sagrada Familia to zdecydowanie najwybitniejsze dzieło Antoniego Gaudiego. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku, a zakończenie prac szacuje się na 2026 rok. Przy jej planowaniu architekt czerpał inspirację z katalońskiego gotyku oraz średniowiecznej symboliki. Cały kościół miał przypominać jeden żyjący organizm, a jego poszczególne elementy nawiązywały do przyrody, przy czym żaden z nich nie mógł się powtórzyć.

Wstęp do bazyliki – kupując bilet przez internet zapłacimy 17 euro, wejściówki do nabycia na tej stronie.

Barcelona największe atrakcje

Sagrada Familia

Barcelona największe atrakcje

Najstarsza fasada bazyliki

Barcelona największe atrakcje

Sagrada w budowie

Barcelona największe atrakcje

Detale

Barcelona największe atrakcje

Sklepienie

Spod Sagrady możemy przemieścić się w stronę Parku Güella pieszo (najlepiej dojść do Passeig de Sant Joan i wzdłuż niego do Placa d’En Joanic i Carrer de l’Escorial).

Parc Güell

To nic innego, jak położony na wzgórzu ogromny ogród zawierający elementy architektoniczne, zaprojektowany (oczywiście) przez Gaudiego na zlecenie barcelońskiego przedsiębiorcy – Eusebi Güella. Z początku był to projekt osiedla dla bogatych mieszkańców miasta, ostatecznie jednak nie został ukończony – powstało tylko 5 budynków (Sala Kolumnowa jako główny pawilon, taras widokowy nad nią, schody wejściowe oraz dom, w którym mieszkał Gaudi). W 1922 roku teren został wykupiony przez władze Barcelony i przekształcony w park miejski.

Barcelona największe atrakcje

Park Guell

Barcelona największe atrakcje

Barcelona największe atrakcje

Jedna z budowli na terenie parku

Samo wejście na teren parku jest bezpłatne, natomiast jego centralna część została odgrodzona i by się do niej dostać, trzeba zakupić bilet na miejscu lub przez internet. Na spacery po parku spokojnie możemy przeznaczyć 1,5 – 2 godziny, gdyż jego teren jest ogromny i w każdym jego kącie znajdziemy dla siebie coś ciekawego – a to taras widokowy, a to nietypowy element architektury projektu mistrza Gaudiego, a to cichy, zacieniony zagajnik na chwilę odpoczynku od upału i tłumu.

Barcelona największe atrakcje

W parku

Barcelona największe atrakcje

Kamienne kolumny

Polecamy przemieścić się teraz metrem (bo odległość do pokonania będzie znacząca) na…

Placa d’Espanya

Jeden z największych placów w mieście znajduje się u podnóża wzgórza Montjuïc, u zbiegu ważnych szlaków komunikacyjnych. Powstał w 1715 roku na terenie dawnego placu straceń. W jego okolicy wzniesiono, między innymi, Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej i Arenas de Barcelona, w której  niegdyś odbywały się walki byków, a obecnie funkcjonuje centrum handlowe. Przed głównym wejściem do centrum (na zewnątrz) powstała całkowicie przeszklona winda, która za jedyne 1 euro zabierze nas na najwyższy taras areny, który jest wspaniałym punktem widokowym na okolice placu oraz pobliskie wzgórze (na taras możemy się też dostać darmowymi schodami ruchomymi wewnątrz budynku).

Barcelona największe atrakcje

Placa d’Espanya

W samym centrum Placa d’Espanya ustawiono ozdobną fontannę z rzeźbami oraz napisem „Hiszpania poświęcona Bogu”. W kierunku południowo-wschodnim odbiega stąd szeroka Avinguda de la Reina Maria Cristina, u początku której ustawione są dwie 47-metrowe Wieże Weneckie. Aleja prowadzi nas prosto do Magicznej Fontanny (Font Mágica), czyli kompleksu ogromnych fontann powstałych w 1929 roku, które wieczorami stają się miejscem spektakli światło-dźwięk. Wyrzucają one strumienie wody w rytm muzyki, przy zmieniającym kolory oświetleniu.

Barcelona największe atrakcje

Wzgórze Montjuïc

Nieco dalej dojdziemy do szerokich schodów prowadzących na wzgórze Montjuïc (Żydowskie Wzgórze). Pierwszym obiektem, który napotkamy (widocznym już z Placa d’Espanya), jest Palau Nacional – Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej, najbardziej okazały z okolicznych budynków. W jego murach zobaczymy kolekcje zbiorów malarstwa i rzeźby katalońskiej.

Barcelona największe atrakcje

Barcelona największe atrakcje

Wśród rozległych obszarów zielonych (parków, alejek i ogrodu botanicznego) ujrzymy zamek Castell de Montjuïcjedną z nielicznych pozostałości po dawnych fortyfikacjach. Pochodzi on z XVII wieku i poza funkcjami obronnymi był wykorzystywany także jako więzienie, a w czasie hiszpańskiej wojny domowej przeprowadzano w nim egzekucje.

Wstęp na teren zamku: 5 euro (darmowy wstęp w niedziele po godz. 15 oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca).

Niewysokie, ale rozległe tereny wzgórza zostały też wykorzystane pod budowę sportowych obiektów olimpijskich. Główny stadion powstał już w latach 20. XX wieku, a na planowane w 1992 roku Igrzyska Olimpijskie dobudowano dodatkowe obiekty, tzw. pierścień olimpijski.

Na szczyt wzgórza polecamy podejść pieszo (nie jest ono zbyt strome i nie wymaga szczególnej kondycji fizycznej). Istnieje także możliwość przejazdu kolejką linową Teleferic de Montjuïc łączy ona Montjuïc z portem. Bilety na kolejkę można zakupić wcześniej (i taniej) tutaj.

Tibidabo

Tibidabo jest najwyższym wzgórzem w Barcelonie, położonym na północnym krańcu miasta. Aby dostać się na nie, polecamy dojechać linią metra nr 7 do przystanku końcowego – Avinguda Tibidabo i stąd udać się na północny zachód. Wspinamy się w górę ulicą Av. del Tibidabo, przechodzimy przez Parc de la Font del Raco, za którym znajdziemy stację kolejki kursującej na sam szczyt wzgórza (bilet 7,70 euro; od stacji metra do kolejki kursuje też stary, niebieski tramwaj). Możemy z niej skorzystać, ale jeśli mamy kilka godzin do wykorzystania, to polecamy zrobić sobie spacer. Nam dojście na górę, od stacji kolejki, zajęło niewiele ponad godzinę.

Barcelona największe atrakcje

Na szczycie znajduje się Kościół Serca Jezusowego (Temple Expiatori del Sagrat Cor), zwieńczony figurą Jezusa z rozpostartymi ramionami (podobny do pomnika z Rio de Janeiro). Bazylika powstawała w latach 1902-1961, a jej projekt wzorowany był na paryskiej SacréCœur.

Barcelona największe atrakcje

Kościół Serca Jezusowego

Dolną część świątyni (kryptę) zbudowano z kamienia pochodzącego z romańskiej fortecy Montjuïc, na której wzniesiono kościół w stylu neogotyckim o charakterystycznej ośmiobocznej kopule wspartej na ośmiu kolumnach. W fasadzie krypty umieszczono rzeźbę Matki Miłosierdzia, uważanej za patronkę Barcelony, a także mozaikę Trójcy Świętej.

Wnętrze kościoła górnego podzielone jest na nawę główną oraz dwie nawy boczne – wszystkie ozdobione kolorowymi witrażami. W oknach czterech wież wypisano łacińską frazę „tibi dabo” („dam ci”) – nazwę góry. Nawiązuje ona do historii z Pisma Świętego, według której szatan zabrał Jezusa na wysoką górę obiecując mu wszystkie królestwa świata („dam ci, jeśli upadniesz na kolana i będziesz mnie wielbił”).

Barcelona największe atrakcje

Ołtarz główny

Barcelona największe atrakcje

Ponadto na wzgórzu funkcjonuje park rozrywki – Tibidabo Amusement Park, otwarty w 1905 roku (co czyni go jednym z najstarszych, wciąż funkcjonujących parków rozrywki na świecie).

Aktualne informacje o biletach i atrakcjach parku rozrywki znajdziecie pod tym linkiem.

Barcelona największe atrakcje

Z innych, często polecanych atrakcji miasta, warto wymienić Palau de la Música Catalana – budynek z salą koncertową, który stanowi ciekawy przykład katalońskiej secesji. Dziś organizuje się tu zarówno koncerty muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Program oraz bilety wstępu można znaleźć tutaj.

Barcelona największe atrakcje

Palau de la Musica Catalana

Barcelona największe atrakcje

Palau de la Musica Catalana

Loty z Polski do Barcelony

Na główne lotnisko w Barcelonie (El Prat, około 15 km od centrum miasta) niskobudżetowo można się dostać z pięciu polskich lotnisk. W niektórych przypadkach są to jednak loty sezonowe.

Linie lotnicze Wizz Air oferują loty z:

  • Gdańska (dwa loty w tygodniu: w środy i soboty) – połączenie sezonowe do 21.10.2020;
  • Katowic (od dwóch do czterech lotów w tygodniu – w zależności od pory roku) – połączenie całoroczne;
  • Krakowa (cztery loty w tygodniu) – nowe połączenie od 1.07.2020;
  • Warszawy-Chopina (cztery-pięć lotów w tygodniu – w zależności od pory roku) – połączenie całoroczne.

Linie lotnicze Ryanair oferują z kolei loty z:

  • Warszawy-Modlina (cztery-pięć lotów w tygodniu) – póki co dostępne do 24.10.2020;
  • Krakowa (od dwóch do pięciu lotów w tygodniu – w zależności od pory roku) – również dostępne do 24.10.2020.

Elementy architektury miasta

Poza tym w większej odległości od Barcelony znajdują się dwa inne porty lotnicze, do których z polskich lotnisk dolecicie Ryanairem. Są to lotniska:

  • Barcelona-Girona (75 km od centrum Barcelony), dokąd polecieć możecie z Poznania i Wrocławia (w obu przypadkach to połączenie sezonowe – loty tylko od kwietnia do października) oraz
  • Barcelona-Reus (90 km od centrum Barcelony), dokąd polecieć możecie z Gdańska (również w okresie kwiecień – październik).

Kamienica przy ulicy La Rambla

Dojazd z lotniska

El Prat

Szybką, wygodną i przede wszystkim najtańszą opcją dojazdu do centrum miasta (Plaza Espana) jest autobus miejski linii 46. Autobus kursuje co około 15 minut, a przejazd trwa mniej więcej 30 minut. Bilet na przejazd można kupić u kierowcy, koszt: 2,20 €, płatność gotówką.

Girona

Najsprawniejszą opcją są autobusy firmy Sagales. Przystankiem końcowym jest dworzec Estació del Nord w Barcelonie. Rozkład jazdy dopasowany jest do rozkładu lotów. Bilet w jedną stronę kosztuje 16 €, a w dwie 25 €. Można go kupić online lub w budce przy lotniskowym przystanku. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem.

Reus

Najtańszą opcją, aby dostać się do stolicy Katalonii, jest kombinacja autobusu miejskiego oraz pociągu.

Autobus miejski (linia 50) kursuje pomiędzy lotniskiem a dworcem kolejowym średnio co 20-30 minut. Koszt biletu to 3 €. Można go kupić u kierowcy.

Bilet na pociąg kosztuje 8,40 € lub 9,55 € (zależy od rodzaju pociągu). Pociągi kursują co 30-60 minut, rozkład sprawdzicie tutaj. Przejazd z Reus do dworca Sants w Barcelonie trwa od 1,5 do 2 godzin.

Jeśli chcecie się dostać bezpośrednio z lotniska Reus do Barcelony, skorzystać możecie z oferty prywatnych przewoźników. Przejazd autobusem trwa ok. 90 minut i kosztuje 16 € w jedną lub 28 € w dwie strony. Stacją końcową jest, podobnie jak w przypadku pociągu, dworzec Sants.

Ulice Barcelony

Komunikacja miejska

Siatka transportu publicznego w Barcelonie jest niezwykle rozbudowana i podzielona na kilka stref. Najważniejsza informacja jest taka, że całe miasto, jak i lotnisko El Prat, znajduje się w tej samej strefie, dzięki czemu kupno odpowiedniego biletu nie jest tak skomplikowane. Jak już wspomnieliśmy przy okazji autobusu linii 46 z lotniska, jednorazowy bilet w obrębie jednej strefy na metro, autobus czy pociąg kosztuje 2,20 €.

Z barcelońską siatką komunikacji miejskiej oraz szczegółami związanymi z biletami zapoznać się możecie na tej stronie.

My możemy polecić opcję biletu „T-10”. Upoważnia on do 10 przejazdów z przesiadkami. Korzystne jest też to, że może go używać kilka osób jednocześnie. Czyli np. podróżując w parze, nie musicie kupować dla siebie oddzielnych biletów T-10, tylko dwukrotnie kasujecie ten sam bilet. Szczegółów dowiecie się z tego linku.

Bilet ten możecie nabyć m. in. w biletomatach. Jeśli lądujecie na terminalu T2, to najbliższy znajdziecie przed wejściem do stacji kolejowej. Uwaga! Bilet T-10 nie obowiązuje na metro łączące miasto z lotniskiem, ale można z niego korzystać w autobusie linii 46.

Kiedy lecieć?

Byle nie w sezonie turystycznym. Nas osobiście tłumy turystów i wysoka temperatura powietrza odstraszają. Byliśmy w mieście we wrześniu i styczniu – jesienią nadal jest tu bardzo ciepło (ale już nie upalnie), zimą trafiliśmy na piękną pogodę i 20oC – dla nas to idealne warunki do długich wędrówek.

Figura przy La Rambli


A tu obejrzycie filmik z naszej ostatniej wyprawy do Barcelony: