Bari jest największym miastem położonym nad Adriatykiem i jednocześnie stolicą regionu Włoch o nazwie Apulia – jednego z biedniejszych, często niedocenianego przez turystów. Dzięki temu zachował on swój unikatowy charakter i naturalność. Poza Bari w Apulii znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia, przy czym samo miasto świetnie nadaje się na bazę wypadową (posiada dogodne połączenia kolejowe ze wszystkimi ciekawymi zakątkami w regionie).

Zapraszamy na januszową wyprawę po urokliwej Apulii!

  1. Bari

Jak chyba w każdym włoskim mieście, częścią najbardziej wartą zobaczenia jest tu Stare Miasto (Bari Vecchia) – wysunięte najdalej na północ, położone nad samym Adriatykiem. Najlepsza metoda na poczucie tutejszego klimatu to… zgubienie się w plątaninie wąskich uliczek, pomiędzy biało-żółtymi kamieniczkami. Wtedy to możemy zaobserwować prawdziwe życie zwykłych mieszkańców – dzieciaki grające w berka, stare babulinki krojące ciasto na drobny makaron przed wejściem do domu oraz pojedynczych, rozmodlonych ludzi przed kolorowymi kapliczkami.

Na ulicach Bari

Swoje kroki kierujemy w stronę romańskiej Bazyliki św. Mikołaja (Basilica San Nicola). Budowę świątyni rozpoczęto w 1087 roku, po przywiezieniu do Bari relikwii świętego. Obecnie uważana jest za symbol miasta oraz jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej we Włoszech. Pochowano w niej m.in. polską królową Bonę Sforzę.

Bazylika św. Mikołaja

Bazylika – wnętrze

Sklepienie bazyliki

Drugą najważniejszą świątynią w mieście jest katedra św. Sabina (Cattedrale di San Sabino), pierwszego patrona Bari. Wzniesiono ją na przełomie XI i XII wieku, w stylu romańsko-gotyckim. Wewnątrz możemy podziwiać liczne freski oraz obrazy, jednak największą atrakcję stanowi obraz przywieziony w VIII wieku z Konstantynopola – Madonna Odegritia. Według legend autorem dzieła jest sam św. Łukasz, który namalował na nim wierny wizerunek Matki Boskiej.

Katedra św. Sabina

Co roku, 21 czerwca, w katedrze odbywa się spektakl „Płatki Światła” – dokładnie o 17.10 światło słoneczne wpada do środka przez olbrzymią rozetę, odbijając jej kształt na posadce i idealnie wpasowując się w mozaikę o tym samym wyglądzie.

Rozeta w katedrze

Polecamy także przejść się na spacer ulicą Corso Vittorio Emanuele. Na jej końcu, po stronie prawej, znajdziemy wejście na lungomare (promenadę nad morzem), a po lewej – Piazza del Ferrarese oraz Piazza Mercantile, które stanowią centrum życia towarzyskiego w Bari.

Lungomare

Port w Bari

  1. Polignano a Mare

Podróżując na południowy wschód dojedziemy do miejscowości stanowiącej kurort nadmorski, często nazywany „nieodkrytą perłą wybrzeża Adriatyku”. Polignano położone jest na stromym klifie, pełnym urokliwych jaskiń. Zachwyca zabytkową architekturą, czystą wodą, malowniczą plażą schowaną pośród skał oraz… spokojem. Niewielu tu turystów, brak zgiełku ulicznego – tylko słońce, skały i szum fal.

Ukryta plaża

Widok na kamienice na klifie

Jednym z zabytków jest rzymski most Lama Monachile, prowadzący do północnej części Polignano. To właśnie w tym uroczym mieście urodził się sławny Domenico Modugno. [Nie wiesz kto to? Ale „Volare” znasz? Tak, to ten gość od „Volare”!] Na klifie nad morzem ustawiono pomnik piosenkarza z rozpostartymi ramionami.

Vooolare! O-oo!

Sercem miasta jest (oczywiście) niewielka starówka, z odchodzącą od niej siecią wąskich uliczek. Przy głównym placu znajdziemy stary kościół, Chiesa Matrice Dell’Assunta, często wybierany przez młode pary na miejsce ślubu.

Chiesa Matrice Dell’Assunta

  1. Monopoli

Kontynuując podróż wzdłuż wybrzeża Adriatyku dojeżdżamy do kolejnego magicznego miasteczka Apulii. Zwiedzanie rozpoczynamy od Starego Portu (Porto Monopoli), pełnego zacumowanych, niebieskich łódek oraz od małej latarni, wysuniętej ku morzu.

Monopoli

Stary Port

Port widoczny z latarni

Dalej przechodzimy promenadą nadmorską z białych płyt, z której czmychamy w jedną z wąskich uliczek, by zatopić się we wnętrzu miasta. Tuż obok portu leży Plac Giuseppe Garibaldiego, który jest miejscem spotkań towarzyskich mieszkańców. Niedaleko placu znajdziemy także zamek (Castello Carlo V) oraz Bastion Santa Maria, z armatami skierowanymi w stronę morza.

Grażyna się czai

Bastion Santa Maria

  1. Alberobello

Główną atrakcją w miejscowości są trulle – charakterystyczne, okrągłe domki malowane na biało. Cała dzielnica Alberobello z trullami została wpisana na światową listę UNESCO – jest unikatowa z tego względu, że praktycznie nigdzie indziej nie zobaczymy zabudowy tego typu.

Ulice Alberobello

Większość domków ma od 100 do 200 lat, ale najstarsze z nich pochodzą z XIV wieku. Wszystkie zbudowane zostały na planie koła, z kamienia wapiennego, pokryte dachem w formie stożka z szarych kamieni, bez użycia zaprawy. Na niektórych dachach białą farbą wymalowano mistyczne znaki. Na osiedlu znajdziemy nawet kościółek stylizowany na trulle.

Niezła fura

Trulle

Jedna z teorii dotycząca powstania tych niezwykłych budowli mówi, że biedni mieszkańcy Alberobello chcieli uchylić się od płacenia podatku za domy mieszkalne. Twierdzili oni, że trulle (tak niepodobne do zwyczajnych domów) są tylko spichlerzami na zbiory. Obecnie stanowią nie lada atrakcję, przyciągając tłumy turystów. W większości wnętrz potomkowie biednych mieszkańców urządzili kawiarnie oraz sklepy z pamiątkami, udostępniające niekiedy zwiedzającym tarasy widokowe.

Panorama Alberobello


Informacje praktyczne:

Do Bari polecieć możecie liniami Wizz Air z Wrocławia, Krakowa, warszawskiego Okęcia oraz Gdańska (od 1 czerwca 2020 r.). Ceny dla członków Wizz Discount Clubu rozpoczynają się od ok. 80 zł za lot w dwie strony. Jeśli nie należycie do WDC, przygotować musicie co najmniej 125 zł.

Wybrać możecie także połączenie Ryanair z Krakowa (bilety od 64 zł w jedną stronę).

Polignano a Mare oraz Monopoli leżą na jednym szlaku kolejowym, co znacząco ułatwia naszą podróż. Z Bari w kierunku Monopoli (Polignano a Mare jest „po drodze”) odjeżdżają średnio 2-3 pociągi na godzinę, a bilet kosztuje 3,20 €. Podróż, w zależności od ilości przystanków, trwa od 20 do 40 minut.

Jeśli planujemy wycieczkę jednodniową, to z Monopoli do Alberobello najwygodniej dostać się busikiem. Zajmie nam to ok. 45 minut, a bilet nie kosztuje więcej niż 5 €. Z kolei półtoragodzinna przejażdżka pociągiem z Alberobello do Bari to koszt 4,90 €. Pomiędzy miastami kursuje średnio jeden pociąg na godzinę.