Amritsar to święte miasto Sikhów (nie mylić z Sithami) położone daleko na północy Indii w prowincji Pendżab. Żeby do niego dotrzeć, trzeba oddalić się znacznie od typowych szlaków turystycznych, dzięki czemu przyjeżdża tu niewielu obcych, a samo miasto zachowuje swój unikalny charakter.

Największą atrakcją Amritsaru jest Złota Świątynia wzniesiona na wyspie pośrodku Ambit Sarovar – Jeziora Boskiego Nektaru. Stanowi też główne miejsce pielgrzymek Sikhów, którzy przybywają tłumnie, by choć przez chwilę spojrzeć na przechowywaną tutaj świętą księgę – Granth Sahib. Jej słowa odczytywane są przez okrągłą dobę przez zmieniających się kapłanów.

Droga do świątyni

Świątynię wzniesiono pod koniec XVI wieku, lecz wielokrotnie była niszczona przez najeźdźców afgańskich. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza maharadży, który w XIX wieku nakazał odtworzyć ją z marmuru i miedzi, a jej kopułę ozdobić złotem. Złota Świątynia ulokowana na małej wysepce otoczona jest ze wszystkich stron wodami jeziora, a do jej wejścia prowadzi wąski most, na którym tłumy pielgrzymów oczekują w kolejce na zobaczenie świętej księgi.

W budynkach otaczających świątynię Sikhowie zorganizowali między innymi dom pielgrzyma (także dla obcokrajowców), publiczne toalety, prysznice oraz jadłodajnię ze stołówką. Przed wejściem na teren świątynny należy zdjąć buty i obmyć stopy w specjalnym brodziku oraz założyć nakrycie głowy.

Sikhizm to religia powstała z połączenia wierzeń islamu i hinduizmu. Uznaje równość wszystkich ludzi i odrzuca system podziału społeczeństwa na kasty. Sikhowie nie dzielą innych na muzułmanów, hindusów i chrześcijan – uważają, że jest jeden Bóg i można go czcić jako Allaha, Jahwe czy Krisznę.

Ponadto wyznawcy sikhizmu są zobowiązani do samodzielnego utrzymywania się z pracy, samodoskonalenia oraz bezinteresownych działań na rzecz społeczności. Stąd większość ludzi pracujących na terenie świątyni to wolontariusze. Sikhowie na co dzień zakładają charakterystyczne turbany, pod którymi ukrywają długie włosy, związane w ścisły kok, których nie ścinają przez całe życie (podobnie jak brody). Tradycyjnie noszą przy sobie miecz (oznaczający gotowość do walki), grzebień (czystość) oraz metalową bransoletę (przypominającą o naukach guru).

Sterty kwiatów wykorzystywanych do przystrojenia świątyni

Ciekawostka:

Ze względu na to, że Amritsar uznawany jest za miasto święte, nie jada się tu mięsa. W związku z tym powstała tu pierwsza całkowicie wegetariańska restauracja McDonald’s.

Z całego rozległego placu otaczającego jezioro można zejść po schodkach prowadzących do wody, w której wierzący odbywają rytualną kąpiel.

Niedaleko Złotej Świątyni znajduje się park Jallianwala Bagh, który upamiętnia wydarzenia z 13 kwietnia 1919 roku, kiedy to w czasie demonstracji wojsko brytyjskie otworzyło ogień do cywilów, zabijając około 300 i raniąc 2700 osób. Na terenie parku ustawiono pamiątkową tablicę i zorganizowano Galerię Męczeństwa z wystawą poświęconą ofiarom.

Ciekawym miejscem do zobaczenia w mieście jest też hinduska Durgiana Temple, która architektonicznie przypomina nieco Złotą Świątynię.

Informacje praktyczne:

  • do Amritsaru można dostać się koleją (dogodne połączenia z Delhi) lub samolotem (m. in. SpiceJet oferuje loty z Dubaju);
  • po mieście najwygodniej poruszać się za pomocą motorikszy.