Akropol góruje nad całymi Atenami, niczym władca wywyższa się ponad jasne budynki i ruiny świątyń, popatrując na nie z niejaką pogardą. Jest widoczny praktycznie z każdego miejsca w mieście, a nocą, gdy ciemność spowija ulice, stoi w świetle reflektorów, stając się jednym z najjaśniejszych punktów Aten.

Pierwotnie na wzgórzu Akropol zbudowano cytadelę, dopiero później stał się on miejscem kultu – powstał tu cały kompleks świątynny (Partenon, Erechtejon, Propylejon), który w wyniku wojen i najazdów został w znacznej mierze zniszczony. Tuż za Akropolem znajdował się dół, w którym lądowali skazani na śmierć przestępcy, a ich ciałami żywiły się padlinożerne zwierzęta.

Dziś większość budowli wspaniałego Akropolu to ruiny, częściowo zrekonstruowane pod koniec XX wieku. Mimo to niemożliwe jest przyjechać do Aten i nie zobaczyć go, choćby i z daleka.

Po wejściu przez główną bramę południową maszerujemy przez chwilę wzdłuż zbocza, mijając ruiny pomniejszych świątyń oraz Teatr Dionizosa, którego początki sięgają VI w. p.n.e. Stanowił on wzór architektoniczny dla późniejszych teatrów greckich i mieścił do 17 tysięcy widzów. Swoje sztuki wystawiali tu między innymi Sofokles („Antygona”), Eurypides i Ajschylos. Tuż obok teatru znajdowała się niegdyś świątynia ku czci Dionizosa.

Teatr Dionizosa

Nieco dalej przechodzimy obok ruin świątyni Asklepiosa (boga sztuki lekarskiej) – do dziś zachowały się jedynie fundamenty oraz ołtarz.

Ruiny świątyni Asklepiosa

Kamienna ścieżka wiedzie nas w górę, aż do punktu, z którego patrząc w dół zobaczymy Odeon Heroda Attyka w pełnej okazałości. Odeon to rodzaj budowli przeznaczony na występy muzyczne i teatralne, z amfiteatralną widownią. Ten tutaj to najstarszy odeon na świecie, wybudowany w 442 r. p.n.e. Na widowni mógł pomieścić do 6 tysięcy widzów. Nadal odbywają się w nim spektakle – byliśmy świadkami przygotowań do wieczornego koncertu.

Odeon Heroda Attyka

A historii tego czerwonego kontenera i tak byście nie zrozumieli…

Podążamy dalej ścieżką, która prowadzi nas prosto do monumentalnej bramy o nazwie Propyleje. Jej budowę rozpoczęto w V w. p.n.e. z marmuru, w porządku doryckim. Część główna budynku zawierała w sobie dwie osobne bramy – większą i mniejszą oraz dwa skrzydła. Propyleje ateńskie stały się wzorem dla wszystkich budowli tego typu w świecie greckim. Miały za zadanie ograniczyć napływ ludzi, którzy byliby niegodni wejść do świątyni.

Propyleje

Propyleje widoczne od strony szczytu

Poprzez Propyleje wchodzimy na sam szczyt wzgórza. Pierwsza rzuca się w oczy największa i najsłynniejsza budowla Akropolu – Partenon, czyli dawna świątynia Ateny Dziewicy (Partenos), wybudowana w V w. p.n.e. Była ona celem licznych pielgrzymek z całego ówczesnego świata. Do jej zniszczenia przyczynili się w dużej mierze chrześcijanie, organizując we wnętrzu kościół. Po zdobyciu tych ziem przez Turków w XV w. budynek wykorzystywano jako meczet, później zaś jako magazyn amunicji. W 1687 roku jeden z pocisków wybuchł, wysadzając wszystko w powietrze. Dopiero na początku XX wieku podjęto się rekonstrukcji świątyni, która w zasadzie trwa do dziś.

Partenon

Widok z góry na zbocze południowe

Nieco na północ znajduje się Erechtejon – świątynia Ateny i Posejdona, zbudowana w 406 r. p.n.e, nazwana na cześć bohatera i jednego z pierwszych władców miasta – Erechteusza. Najbardziej charakterystyczną częścią budynku jest portyk południowy, ozdobiony kariatydami – podporami o kształcie kobiety.

Erechtejon

Erechtejon i Propyleje

Poza powyższymi, na szczycie Akropolu znajdowało się jeszcze kilka innych świątyń (między innymi świątynia Ateny, z której obecnie pozostały pojedyncze kamienie) oraz rzeźb, obecnie nie do odnowienia. Tym, co zachwyca na równi z budowlami na wzgórzu jest sam widok na całe miasto oraz okoliczne wzniesienia. Polecamy także wybrać się na spacer wzdłuż stoków Akropolu i poobserwować wykute w skałach, zapomniane groty po świątyniach.

Mury Akropolu


Informacje praktyczne:

Bilet wyłącznie na Akropol i jego zbocza – 20 euro (studenci i uczniowie za darmo). Od listopada do marca koszt biletu to 10 euro.

Bilet łączony: Akropol + inne atrakcje (dokładne info w tym poście): 30 euro (studenci i uczniowie za darmo).